W lipcowe weekendy warto odwiedzić Bramę Poznania i spędzić czas nad rzeką, słuchając śpiewu ptaków i pluskającej wody. W działaniach "nadrzecznych" będą wykorzystywane różne formy edukacji artystycznej, takie jak śpiew, teatr, film i fotografia.
Pierwszą odsłonę Rzeki Żywej zaplanowano na sobotę 1 lipca. Tego dnia w programie znalazły się zajęcia sensoryczne dla dzieci (g. 11) i warsztaty przyrodnicze dla rodzin pt. Najmniejsi mieszkańcy rzeki (g. 16). Z kolei w niedzielę 2 lipca odbędą się warsztaty wokalno-ziołowe pt. Pieśni roślinne (g. 11). Ich uczestnicy wykonają ćwiczenia oddechowe i nauczą się pieśni tradycyjnych z motywami roślinnymi. Po południu w amfiteatrze Bramy Poznania wystąpi Kapela Odloty wykonująca polską muzykę tradycyjną oraz balfolkową (g. 18). W sobotę 15 lipca możemy się wybrać na spacer z przewodnikiem wzdłuż Ekologicznej Ścieżki Przyrodniczej (g. 11) lub na pokaz filmu Nasze miejsce na Ziemi (g. 21.30). Na niedzielę 16 lipca przygotowano warsztaty w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa (g. 12) oraz dyżur ekspercki w ogrodzie (g. 14).
W ostatni weekend lipca Teatr Mozaika pokaże spektakl rodzinny (g. 11), a eksperci z PCD poprowadzą spacery tematycznie związane z rzeką. O g. 12 z mostu Biskupa Jordana wystartuje spacer Cybina warta poznania, a o g. 17 - Zielone wyspy Poznania: Rzeki. 30 lipca odbędą się warsztaty filmowe Relacje miejsko-rzeczne, których uczestnicy dowiedzą się, czym jest animacja poklatkowa, i przygotują swoje pierwsze kadry, oczywiście o tematyce przyrodniczo-rzecznej. Wydarzeniem wieńczącym tegoroczną edycję Rzeki Żywej będzie piknik Rzeka rowerów. Rozpocznie go rodzinny przejazd przez Poznań z centrum miasta, Wartostradą aż do Bramy Poznania.
Szymon Mazur
- Rzeka Żywa - cykl kulturalno-przyrodniczy
- Brama Poznania
- 1-30.07
- wstęp wolny, na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023