Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Srebrny wrzesień w muzeum

Wystawę Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej otworzy w piątek (8.09) Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Zobaczymy na niej około 3,5 tysięcy srebrnych przedmiotów, przekazanych na dozbrojenie armii przed wybuchem II wojny światowej.

Srebrne sztućce ułożone w okręgu w podświetlonych ekspozytorach. - grafika artykułu
"Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Silva Rerum" fot. Szymon Mazur

Muzeum Narodowe w Poznaniu jest od stycznia tego roku dysponentem ogromnej kolekcji sreber zebranych w ramach FON. Srebrna biżuteria: obrączki, pierścienie, kolczyki, naszyjniki, a także zastawy stołowe: sztućce, puchary, kielichy, misy, patery, świeczniki i lichtarze, były przekazywane przez obywateli w ramach społecznej zbiórki ogłoszonej w 1936 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

Środki zgromadzone dzięki ofiarności społeczeństwa miały być przekazane na dozbrojenie wojska w obliczu spodziewanej wojny z Niemcami. Za część zebranych darów zakupiono uzbrojenie i wyposażenie dla wojska, w tym karabiny maszynowe, granatniki, armaty, a nawet samoloty. Pozostała część sreber ze skarbu FON szczęśliwie zachowała się do naszych czasów. Część "złota" została utracona w latach komunizmu.

W Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim była w ubiegłym roku pokazywana niewielka część skarbu FON, około 500 obiektów. Teraz, na wystawie pt. Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Silva rerum, zobaczymy ich dużo więcej, bo aż 3,5 tysiąca. Ekspozycja przygotowana jest z rozmachem, w gablotach prezentowane są setki przedmiotów: zegarki, papierośnice, bransolety, zastawy stołowe, odznaczenia, trofea sportowe itp.

W pierwszej połowie roku były one prezentowane na wystawach czasowych w 15 muzeach w całej Polsce. Wystawa w Poznaniu, zatytułowana Silva rerum (las rzeczy - przyp. red.) jest 16 ekspozycją, a w kolejce już ustawiają się kolejne muzea. Niewielka część darczyńców znana jest z imienia i nazwiska, a wśród nich wybitna łuczniczka Janina Kurkowska-Spychajowa, która przekazała na FON swoje trofea zdobyte na zawodach w Polsce i w Europie. Są one eksponowane w osobnej gablocie.

W ramach wystawy odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. oprowadzania kuratorskie, wykłady, warsztaty, konferencja naukowa, koncert pieśni patriotycznych oraz lekcje muzealne. Zaplanowane są do marca 2024 roku.

- Wystawa sreber FON to tylko początek niezwykle emocjonującego i gorącego września w Muzeum Narodowym w Poznaniu - mówi jego dyrektor, Tomasz Łęcki. - 23 września, na koniec lata, pokażemy pozyskany niedawno niezwykle cenny obraz Wieczór letni Józefa Chełmońskiego. Tego dnia muzeum będzie czynne do g. 22, a w następnych dniach, do 8 października, do g. 20. Z kolei 30 września odbędzie się finisaż wystawy Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Kto na niej nie był, ma jeszcze czas, by ją zobaczyć - zachęca.

Łęcki zapowiedział także rozpoczęcie remontu nowego skrzydła Muzeum Narodowego przy al. Marcinkowskiego. Po jego zakończeniu w tej części budynku będzie nowa kawiarenka, sklepik, szatnia i kasa, a wszystko to w trosce o komfort odwiedzających muzeum.

Szymon Mazur

  • Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Silva Rerum
  • Muzeum sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu
  • 8.09.2023 - 17.03.2024
  • bilety: 5-7 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023