Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Strzelecki odkryty na nowo

Liczne wydarzenia w ramach mijającego właśnie Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego sprawiły, że ten wybitny poznaniak, podróżnik i odkrywca wyszedł z cienia i stał się postacią bardziej znaną, a może nawet bliską. Ci, którzy jeszcze się ze Strzeleckim nie zaprzyjaźnili, mogą to jeszcze zrobić. Kulminacja obchodów już w piątek, 6 października.

Czarno-biały portret mężczyzny. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Strzelecki urodził się w 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi. Zmarł w 1873 roku w Londynie. 150. rocznica jego śmierci stała się pretekstem do zorganizowania Roku Strzeleckiego. Inicjatorem działań w tej sprawie był Szymon Wieczorek z Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Obchody rocznicowe błyskawicznie przekroczyły granice naszego miasta, uzyskały wymiar ogólnopolski, a nawet międzynarodowy. Wydarzenia odbywały się także w Irlandii i oczywiście w Australii, gdzie Strzelecki dokonał swoich największych odkryć. 

W organizację obchodów z entuzjazmem włączyła się społeczność Głuszyny i właśnie tam odbyły się pierwsze wykłady i wystawa o Strzeleckim. Potem ruszyła lawina... Zorganizowano blisko 100 wystaw, konkursów, koncertów, wykładów, pokazów, spacerów i występów. Poczta Polska wydała kartę okolicznościową i datownik z hasłem "Rok 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego", a ZTM Poznań - kartę PEKA z jego wizerunkiem. Poznań, Kraków i Warszawę odwiedzili australijscy Aborygeni z plemienia Monero-Ngarigo i towarzyszący im chór Djinama Yiliga. 5 października Stowarzyszenie Wspólnota Polska zaprasza do siedziby Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na konferencję naukową dotyczącą podróżnika i odkrywcy.

- 6 października - dokładnie w 150. rocznicę śmierci Strzeleckiego - czekają nas najważniejsze wydarzenia - informuje Maciej Jarmoliński z Urzędu Miasta Poznania. - O g. 16 w kościele na Wzgórzu św. Wojciecha msza święta, o g. 17 odsłonięcie tablicy pamiątkowej przedstawiającej Górę Kościuszki i jej odkrywcę, pół godziny później zwiedzanie Krypty Zasłużonych Wielkopolan, w której złożone są prochy podróżnika. Podsumowanie nastąpi o godzinie 19.30 na pl. Kolegiackim - zapowiada. Zostanie tam zaprezentowany mapping na fasadzie Urzędu Miasta, w którym przedstawione będą koleje losu Strzeleckiego, szczególnie jego pobyt i badania w Australii. Pokaz organizuje Miasto Poznań oraz Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Także w piątek, 6 paźdzernika, odbędą się uroczystości na Głuszynie. O g. 9 pod tablicą upamiętniającą odkrywcę złożone zostaną kwiaty, w kościele św. Jakuba Większego Apostoła odbędzie się msza święta, w Szkole Podstawowej nr 53 młodzież szkolna zaprezentuje program artystyczny.

Postać Strzeleckiego pojawi się także na Poznań Maratonie, który odbędzie się 22 października. Wszyscy zawodnicy biorący udział w biegu, a będzie ich około 5 tysięcy, otrzymają pamiątkowe medale z datą maratonu na awersie i wyobrażeniem Góry Kościuszki oraz datami urodzin i śmierci Strzeleckiego na rewersie.

Nadal można oglądać ruchomą wystawę o życiu Pawła Edmunda. Była już pokazywana na Głuszynie, placu Wolności i Ławicy. Od 15 września stoi na Wzgórzu św. Wojciecha, a do końca roku pojawi się jeszcze w kilku lokalizacjach. Od 2 października podróżnikowi poświęcona będzie nowa prezentacja w Fotoplastykonie Poznańskim. Ukażą się także dwie kolejne książki o słynnym odkrywcy z Głuszyny. Facebookowy fanpage poświęcony obchodom jest zatytułowany "Paweł Edmund Strzelecki - reaktywacja pamięci". Nie ma wątpliwości, że w tym roku "reaktywacja" rzeczywiście nastąpiła.

Szymon Mazur

  • Zakończenie Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego
  • Wzgórze św. Wojciecha
  • 6.10
  • g. 15

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023