Te dwa wrześniowe dni zapowiadają się nadzwyczaj intensywnie - program jest jak zwykle interesujący, a liczba wydarzeń wręcz przytłaczająca. W ramach tegorocznego Kongresu odbędzie się bowiem aż 6 sesji plenarnych i 76 paneli tematycznych, w których weźmie udział ponad 300 panelistek.
Startujemy w sobotę 2 września o 9:30. Po oficjalnym rozpoczęciu Kongresu i sesjach plenarnych uczestniczki będą mieć do wyboru 9 głównych obszarów tematycznych, w ramach których odbędą się spotkania z panelistkami. Pierwszy dzień minie pod znakiem rozmów o rolach nauczycielek we współczesnym systemie edukacji i w kontekście rozwoju zawodowego, będzie też okazja do tego, by zastanowić się jak wygląda rzeczywistość widziana oczami generacji Z ("Centrum edukacji"). W ramach bloku "Centrum: ekonomia i równość" porozmawiamy o empatycznym prowadzeniu biznesu czy równościowym podejściu do rozwoju zawodowego kobiet w firmach, instytucjach i samorządach. Interesująco zapowiada się także sekcja "Centrum kultury", w ramach której cofniemy się do czasów czarownic, porozmawiamy o sytuacji burleski w naszym kraju i zastanowimy się nad aktualną kondycją instytucji kultury. Nie zabraknie także historii kobiet, bohaterek - "Centrum herstorii" to okazja do poznania sylwetki polskiej działaczki społecznej Jadwigi Zamoyskiej czy losów bojowniczek czasu Zagłady. Będzie też można posłuchać o nowych bohaterkach literackich - lesbijkach, starych pannach i bezdomnych.
W ramach bloku "Od marginesu do centrum. Osoby i rodziny "gorszego sortu"" porozmawiamy m.in. o tożsamości, sytuacji społeczno-prawnej osób transpłciowych i niebinarnych oraz o rodzicielstwie zastępczym. Kolejny punkt na mapie tegorocznego Kongresu to "Centrum samorządowe", czyli dyskusje o sile współpracy kobiet w samorządach i nie tylko. Równolegle do rozważań o polityce regionalnej będzie można porozmawiać o życiu na emigracji, funduszach unijnych czy europejskim przywództwie kobiet ("Centrum europejskie"). Kolejną, zajmującą alternatywą będzie cykl spotkań w ramach "Centrum polityki społecznej": podyskutujemy o sytuacji zawodowej kobiet 60+, ekonomii troski czy kobietach w kryzysie bezdomności. Ostatnia już propozycja pierwszego dnia wydarzenia to "Centrum zdrowia". Panelistki poruszą tu takie tematy jak endometrioza, depresja, prewencja suicydalna, będzie także okazja do zapoznania się z wynikami raportu Fundacji Dominiki Kulczyk dotyczącego menopauzy.
Drugi dzień Kongresu zaczniemy od paneli tematycznych, które potrwają do godz. 13. Po tym czasie rozpoczną się sesje centralne ("Od antropocenu do feminizmu. Nasza wizja przyszłości", "Jak wygrać wybory, jak wygrać demokrację?"), a o godz. 15 wręczone zostaną nagrody Kongresu Kobiet i rozpocznie się uroczyste zakończenie.
Przyjrzyjmy się jednak sesjom tematycznym zaplanowanym na 3 września. "Centrum przywództwa" to niejako kontynuacja rozważań na temat feminizmu i biznesu - w ramach tego bloku porozmawiamy m.in. o tym, czy i w jaki sposób kobiety zyskają na pojawieniu się sztucznej inteligencji. Wątek nowych technologii pojawi się także w ramach "Centrum praworządności": serii spotkań, które będą krążyć wokół szeroko pojętych tematów związanych z prawem. O siostrzeństwie w walce i kobietach, które zmieniają świat podyskutujemy w ramach paneli z cyklu "Centrum: polityka nie tylko na ulicy", natomiast o polityce społecznej, która jest kobietą i o tym, jak mógłby wyglądać świat zaprojektowany przez kobiety - przy okazji rozmów "Centrum: chcemy całego życia i przestrzeni". W niedzielę podyskutujemy też o macierzyństwie w kontekście aktywności zawodowej i szczęśliwej bezdzietności (blok "Centrum buntu matek) oraz zastanowimy się nad transformacjami polskiej męskości ("Centrum: my kobiety"). Będzie także okazja do skupienia się na wątkach ekologicznych, które podejmiemy w ramach serii spotkań "Centrum zielone" oraz rozważań na temat roli kościoła w perspektywie zdrowia i życia kobiet czy aborcji (panele w ramach "Centrum wiara i świeckie państwo").
Przytoczone przeze mnie wydarzenia to przede wszystkim panele dyskusyjne, ale sam Kongres Kobiet to o wiele więcej. Pierwszego dnia odbędzie się koncert Kasi Kowalskiej, a przez cały weekend będzie można także zwiedzać aż 10 wystaw zlokalizowanych na poziomie 1 MTP. Dodatkowo, każdego dnia przewidziano serię warsztatów krążących wokół tematów takich jak m.in. psychoseksualność osób w wieku senioralnym, rozwój uważności i współczucia, feminatywy, kryzysy psychiczne u młodzieży, spotkania w ramach rozwoju osobistego czy zero waste. Program Kongresu jest bardzo rozbudowany, a lista panelistek długa. Będzie można spotkać m.in. Karolinę Andrian, prezeskę fundacji Share the Care, posłankę Magdalenę Biejat, Agnieszkę Graff, autorkę książki Świat bez kobiet, reżyserkę Agnieszkę Holland, pisarkę Ingę Iwasiów, filozofkę Katarzynę Kasię, Dominikę Kulczyk, Dorotę Kotas, Martę Lempart i wiele innych, inspirujących kobiet.
Tegoroczna odsłona Kongresu to znakomita okazja do poszerzenia horyzontów, korzystania z doświadczeń innych kobiet i przede wszystkim inspiracji do działania. To intelektualna, ale i wspólnotowa podróż po mapie siostrzeństwa pełnego zrozumienia, wsparcia, ale też niezgody na niesprawiedliwość. Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty - niezależnie od płci i wieku zainteresowanych osób.
Dokładny program Kongresu można znaleźć tutaj, zaś listę panelistek pod tym linkiem. Na wszystkie wydarzenia należy się zarejestrować.
Klaudia Strzyżewska
- XV Ogólnopolski Kongres Kobiet
- 2-3.09
- Międzynarodowe Targi Poznańskie
- wstęp wolny (po rejestracji)
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023