Kultura w Poznaniu

Książki

Człowiek tajemnica

Magdalena Grzebałkowska, reporterka, pisarka, autorka m.in. bestsellerowej biografii "Beksińscy. Portret podwójny" tym razem sięga po życiorys jednego z najwybitniejszych polskich muzyków - pochodzącego z Poznania Krzysztofa Komedy. Jej najnowsza książka - "Komeda. Osobiste życie jazzu", wydana przez krakowski Znak - ukaże się 9 maja.

Czytaj artykuł
Jak budować mosty

Od blisko trzydziestu lat w niewielkiej miejscowości pod litewską granicą tworzy wielkie rzeczy. Krzysztof Czyżewski, współzałożyciel Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu Czytnik w Teatrze Nowym.

Czytaj artykuł
Z pamiętnika prowincjuszki

O swojej nowej powieści - "Stancje", którą traktować można jak zapis dalszych losów bohaterki "Guguł", opowie na wtorkowym spotkaniu w Zamku autorka obu - Wioletta Grzegorzewska.

Czytaj artykuł
Napisz po swojemu o powstaniu

Teatr Animacji w Poznaniu oraz Teatr Polski w Poznaniu wspólnie ogłaszają konkurs "27/12" na utwór literacki pisany prozą odwołujący się do Powstania Wielkopolskiego, a skierowany do dzieci i młodzieży.

Czytaj artykuł
Znamy program Festiwalu Fabuły

Znamy już program tegorocznego Festiwal Fabuły, który w przestrzeniach Centrum Kultury ZAMEK ruszy już 21 maja. Trzecia edycja festiwalu aż kipi od wydarzeń. Wśród nich spotkania z najgorętszymi nazwiskami świata literatury, wykłady, poetycki slam, spacer śladem poznańskich murali i wystawa "Zobaczyć tłumacza".

Czytaj artykuł
Najlepsze książki o Poznaniu

Konkurs o nagrodę im. Józefa Łukaszewicza na najlepsze książki o Poznaniu wydane w ubiegłym roku rozstrzygnięty! Wśród nagrodzonych tytułów m.in. "Abisynia. Osiedle na poznańskim Grunwaldzie" Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Czytaj artykuł
Poezja nieobojętna

Tomasz Bąk i Anna Fiałkowska to bohaterowie najbliższego wieczoru z cyklu "Seryjni poeci". W najbliższy wtorek na Scenie Nowej CK Zamek będą promować swoje najnowsze tomiki (odpowiednio): "Utylizacja. Pęta miast" i "lalka bellmera".

Czytaj artykuł
W objęciach książek

- Nie lubię grafomanii, kiczu i infantylizmu - mówiła w jednym z wywiadów Wanda Chotomska, poetka, pisarka, autorka ponad dwustu książek i tysięcy wierszy dla dzieci. Twórczość zmarłej w sierpniu ub.r. królowej polskiej literatury, mistrzyni słowa i dziecięcej wyobraźni, będzie jednym z motywów przewodnich tegorocznych Poznańskich Targów Książki "Pegazik".

Czytaj artykuł
Jesteśmy wierni tradycji

- Przyjadą wydawcy naukowi, akademiccy, uniwersyteccy z ofertą najnowszych książek naukowych i popularnonaukowych - zapowiada Marzenna Ledzion-Markowska, dyrektorka Wydawnictwa Naukowego UAM,współorganizatorka Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej, które - wraz z Targami Książki "Pegazik" - od 23 do 25 marca odbędą się w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Kim był Itek?

Wokół imponującej, dwutomowej biografii Witolda Gombrowicza "Gombrowicz. Ja, geniusz" toczyć się będzie poniedziałkowe spotkanie w Zamku. Oprócz Klementyny Suchanow, autorki książki, udział w rozmowie wezmą także znawcy twórczości słynnego pisarza: prof. Jerzy Jarzębski i Piotr Seweryn Rosół.

Czytaj artykuł
Książka dodatkiem do renty

Miał "umrzeć z habilitacją", ale wybrał brylowanie na salonach. Michał Witkowski, autor głośnego "Lubiewa" i "Drwala", opowie o swojej najnowszej powieści - we wtorek w CK Zamek.

Czytaj artykuł
Inne historie

Na dwa zupełnie różne tematycznie spotkania w ramach "Czytnika" zaprasza w marcu Teatr Nowy. W najbliższy poniedziałek Stanisław Łubieński opowie o swoich ornitologicznych fascynacjach. 26 marca o historii Żydów w XX wieku będzie okazja porozmawiać z Mikołajem Grynbergiem.

Czytaj artykuł
Takie Winiary pamiętamy

Rozmowa z Ewą Burchard i Katarzyną Stelmachowską, autorkami albumu "Taki Poznań pamiętamy... Życie na Winiarach w XX wieku".

Czytaj artykuł
Dystans, wolność, miłość

Renata Lis - tłumaczka i autorka m.in. "Ręki Flauberta" i "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" w najbliższy czwartek będzie gościem w CK Zamek. W rozmowie prowadzonej przez Katarzynę Kuczyńską-Koschany i Anitę Jarzynę opowie o swojej najnowszej książce - "Lesbos".

Czytaj artykuł
Rozbitek powraca do domu

Najpierw był Skoruń, teraz jest Robinson. Obaj mówią do czytelnika językiem, jakim nikt dzisiaj nie mówi: surowym i zwięzłym, a jednocześnie pięknym i soczystym. To właśnie melodia tego języka uwodzi w prozie Płazy najbardziej. Historia jest tylko jej dopełnieniem, toczy się jakby w tle samego aktu mówienia.

Czytaj artykuł
Wiedział i widział więcej

O Edwardzie Żebrowskim, bohaterze swojej nowej książki, opowie 22 lutego w CK Zamek, Jakub Socha. Spotkanie poświęcone reżyserowi poprzedzi pokaz zrealizowanego przez niego pod koniec lat 70. filmu Szpital Przemienienia.

Czytaj artykuł
Kraj, który praktykuje dobroć

O Norwegii mówi się dużo: że jest równościowym rajem, albo że wprowadza równościowy reżim. Że Norwedzy pomagają jedynie z pobudek pragmatycznych, albo że są uosobieniem dobroci. Można jednak patrzeć na Norwegię w sposób bardziej wyważony - tak, jak robi to Nina Witoszek.

Czytaj artykuł
Bo doskonale zna świat

W minionym roku za swoją debiutancką powieść otrzymała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada. Anna Cieplak, autorka "Ma być czysto" będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym.

Czytaj artykuł
TŁUMACZ SIĘ TŁUMACZY. Jeszcze będziemy czytać Finów z wypiekami na twarzy

- Są książki bardzo trudne dla tłumacza, bo poruszające głębokie emocje, a kiedy żyje się z nimi bardzo intensywnie przez kilka miesięcy, nie można się od nich tak do końca uwolnić jeszcze jakiś czas po skończeniu pracy - o pracy tłumacza literatury fińskiej opowiada Sebastian Musielak.

Czytaj artykuł
1 37 Strona 38 39 40 41