Kultura w Poznaniu

Książki

Najpiękniejsza jest ostatnia kropka

Jej książki są w większości powieściami obyczajowymi. W wywiadach przyznaje, że jako czytelniczka często sięga po ten rodzaj lektury. Jako pisarkę interesują ją sprawy codzienne, pozornie nieważne, lecz dla skrupulatnej obserwatorki mające duże znaczenie. - Piszę o wszystkim, co dobrze znacie, o ludziach, których spotykacie na co dzień - przyznała w jednym z wywiadów Magdalena Witkiewicz, autorka bestsellerowych powieści i gość grudniowego Czytnika.

Kruchy monument

Roman Brandstaetter to jeden z wartościowych pisarzy XX wieku, tyleż ceniony, co po trosze zapomniany, a przy tym niezwykła postać.

Design to też ławki w szkole

Marcin Wicha potrafi w swoich tekstach zgromić twórców wadliwego designu. Jego ostatnia książka, "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", oprócz dobrze zaprojektowanych przedmiotów dotyczy też słów i relacji. Autor będzie gościem spotkania w Winiarni "Pod Czarnym Kotem".

Żaden pałac nie runie sam z siebie

Tematy jej reportaży to historie dla czytelników o mocnych nerwach. Justyna Kopińska pisze o tym, od czego często cała Polska odwraca oczy. Reporterka będzie gościem "Nie-boskich narracji" - we wtorek w Teatrze Polskm.

Raczej tam niż tu

Na seminarium poświęcone twórczości Stanisława Barańczaka z czasów emigracyjnych zaprasza we wtorek i środę UAM.

Iłła, dama z charakterem

Biblioteka Raczyńskich  zaprasza w najbliższy wtorek na spotkanie poświęcone Kazimierze Iłłakowiczównie, związane z wydaną właśnie jej znakomitą biografią. Gościem będzie Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki.

Polski rynek pracy, czyli ludzkie historie

Bezrobocie, prekariat, PKB, rynek pracy: wydaje się, że tego typu określenia znajdziemy raczej w raportach i artykułach gospodarczych niż w literaturze. A jednak Oldze Gitkiewicz udało się napisać porywający reportaż o pracy i pracownikach w Polsce. Autorka "Nie hańbi" spotka się z czytelnikami w najbliższy poniedziałek w Teatrze Nowym.

Noc z Jeżycjadą

Na spotkanie z twórczością Małgorzaty Musierowicz do liceum św. Marii Magdaleny zapraszają w najbliższy piątek organizatorzy Nocy Książek.

Literackie cacka

Wokół trzech tytułów - "Znak za pytaniem" Konrada Wojtyły, "Kronsztad" Darka Foksa i "Książka kostnicy" Piotra Macierzyńskiego, które ukazały się w tym roku nakładem wydawnictwa WBPiCAK, toczyć się będą listopadowe spotkania z cyklu "Seryjni poeci" w Zamku.

Poznań na "Drodze wolnej"

Rozmowa z Rafałem Kochanowiczem*, jurorem konkursu "Poznań fantastyczny". Nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania ukazała się właśnie antologia zwycięskich opowiadań "Droga wolna".

Wiersze jak petardy

Według swoich czytelników Xawery Stańczyk jest poetą dalekim od monumentalnych fraz; poetą, który nie dzieli języka, a wręcz przeciwnie - sięga jednocześnie do potocyzmów i mowy poetyckiej rodem z barokowych wierszy Mikołaja Sępa Szarzyńskiego.

Zawód reporter

Jego biografia "Kapuściński non-fiction" zainicjowała jedną z najgłośniejszych dyskusji na temat etycznego wymiaru pracy biografa. Wciąż publikuje kolejne książki, dyskutuje i spiera się z innymi reporterami. Gościem spotkania w ramach cyklu "Nie-boskie narracje" w Teatrze Polskim będzie Artur Domosławski.

Literatura jest działaniem

W czasach trwającego kryzysu uchodźczego istnieje duża potrzeba rozmawiania o wykluczeniu. Organizatorzy Festiwalu Endemity chcą, by katalizatorem takich rozmów była literatura. 

Czytanie książek nie jest passé

Cel jest jeden: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Festiwal Literatury dla Dzieci, po raz pierwszy w Poznaniu, rozpocznie się 3 października.

Jak odbudowano Stare Miasto?

Nowe wydanie publikacji "Stare Miasto w Poznaniu", zrealizowanej w latach 70. XX wieku przez Wydawnictwo Poznańskie, poświęconej zniszczeniom wojennym i odbudowie Starego Miasta po 1945 roku właśnie trafia do sprzedaży. Pierwotny materiał został uzupełniony o najnowsze informacje na temat konserwacji i remontów zrealizowanych w latach 1970-2016.

Męska literatura - fakty i klisze

Jaki powinien być PRAWDZIWY mężczyzna, piszący PRAWDZIWIE po męsku? Patrząc na sylwetki uczestników zbliżającego się spotkania w Składzie Kulturalnym na szczęście się tego nie dowiemy.

Gombrowicz. Ja, geniusz

Szalenie interesująco zapowiada się wtorkowe spotkanie, w ramach specjalnej edycji cyklu Czytnik w Teatrze Nowym. Poświęcone będzie gorąco oczekiwanej biografii "Gombrowicz. Ja, geniusz" Klementyny Suchanow oraz premierze "Iwony księżniczki Burgunda" w Teatrze Nowym.

Mówi za pomocą wiersza

W nowym sezonie Teatr Nowy kontynuuje literackie spotkania z cyklu "Czytnik". Kolejnym gościem - w najbliższy poniedziałek - będzie Szczepan Kopyt: poeta, muzyk yassowy, twórca muzyki techno, społecznik.

1 39 Strona 40 41 42 43