Kultura w Poznaniu

Książki

Jak się ma książka w Poznaniu?

- Nigdy nie założyłbym wydawnictwa w innym mieście niż Poznań. To miasto ma opinię zamkniętego, ale daje szanse ludziom z zewnątrz - mówi Tadeusz Zysk, właściciel i szef wydawnictwa Zysk i Spółka. Mimo że w całej Polsce czytelnictwo z roku na rok spada, w Poznaniu powstają nowe wydawnictwa i księgarnie. Książka - jak twierdzi branża - ma się tu całkiem dobrze. W Poznaniu działa obecnie około dziesięciu dużych wydawnictw i kilkadziesiąt mniejszych.

Czytaj artykuł
Książę Szaranek

"Dobrze się widzi aby sercym. To co jezd nojwożniejsze, jezd do ócz nie do zobaczynio" - tak powiedziałby lis do Małego Księcia, gdyby rozmawiali w gwarze poznańskiej. Te i inne fragmenty przetłumaczonej przez Juliusza Kubla książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego usłyszymy w poniedziałek na spotkaniu w księgarni Z Bajki.

Czytaj artykuł
Znawczyni sztuki harmonii

Podobno gdyby Czesław Miłosz był kobietą, pisałby tak jak Julia Hartwig. Na wieczór z poezją tej wybitnej autorki zaprasza Teatr Nowy. 

Czytaj artykuł
Nowości wydawnicze grudnia

polecają Tomasz Janas i Andrzej Sikorski

Czytaj artykuł
Szaleńcy i doppelgangery

O pierwszych krokach na rynku literackim opowiedzą w środę w Zamku dwie młode pisarki: Dominika Słowik i Aleksandra Zielińska. Obie zadebiutowały przed trzydziestką. 

Czytaj artykuł
Barańczak o Białoszewskim u Raczyńskich

Dyskusja i koncert złożą się na poznańską premierę książki "Język poetycki Mirona Białoszewskiego. Wydanie drugie rozszerzone". Wiersze poety zaśpiewa Asi Mina. Wszystko to w najbliższą środę w Bibliotece Raczyńskich.

Czytaj artykuł
Nie nawykłam do myśli, że mam czytelnika

Rozmowa z Joanną Żabnicką*, poetką-debiutantką. O wydanym właśnie zbiorze "Ogrodnicy z Marly" opowie w najbliższy wtorek w Zamku, podczas kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci". 

Czytaj artykuł
Zatańczmy peyotl-stepa

Wykwintne kawiarnie i podejrzane lokale, wytworne bale i bójki w podrzędnych knajpach, a przede wszystkim świat bezwzględnych handlarzy morfiną i kokainą... Właśnie ukazała się kolejna powieść z Poznaniem w tle: "Zatańczmy peyotl-stepa" Tomasza Specyała.

Czytaj artykuł
Szeryf dzięcioł na Dzikim Wschodzie

Co łączy komiks z Puszczą Białowieską i ptaki z... westernem? Odpowiedź na to pytanie poznają uczestnicy poniedziałkowego spotkania z Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem, autorami komiksu "Umarły Las".

Czytaj artykuł
Strata: doświadczenie uniwersalne

W jednej z recenzji "Obsoletek" Justyny Bargielskiej napisano, że jest to "poronieniowy coming out". Autorka będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu Czytnik - w poniedziałek w Teatrze Nowym. 

Czytaj artykuł
Pisała tak jak malowała

O zapiskach Zofii Stryjeńskiej zebranych w tomie "Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia" w poniedziałek w Teatrze Nowym opowiedzą Angelika Kuźniak i Magdalena Budzińska, jego redaktorki. Książka w ręce czytelników trafiła 9 listopada. 

Czytaj artykuł
Książka w roli głównej

Książka naukowa i jej wydawcy mają w Poznaniu swoje święto. Trwa właśnie jubileuszowa, dwudziesta edycja Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej. Ich organizatorem jest Wydawnictwo Naukowe UAM.

Czytaj artykuł
Reporterski tetris

Podczas Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF Cinema jego uczestnicy będą mieli okazję do skonfrontowania się również z dokumentem pisanym. Jednym z zaproszonych gości jest reporterka i dziennikarka Magdalena Grzebałkowska, która spotka się z czytelnikami w CK Zamek w czwartek.

Czytaj artykuł
O teatrze... w teatrze

Janusz Majcherek, krytyk teatralny, publicysta, eseista, będzie gościem piątkowego spotkania w Teatrze Ósmego Dnia. Tematem rozmowy będzie wydana w czerwcu tego roku książka pt. "Niedoskładanka".

Czytaj artykuł
Polska mniejszych miast

Jego najnowsza książka to wydane w tym roku "Miasto Archipelag". W czwartek, 3 listopada, w Starym Browarze Filip Springer spotka się z czytelnikami. Tego samego dnia zostanie też otwarta wystawa zdjęć jego autorstwa.

Czytaj artykuł
Czy literatura pomaga zrozumieć historię?

"Juni" Piotra Bojarskiego - książka, która zwyciężyła w konkursie na powieść o Poznaniu -  będzie pretekstem do dyskusji "Czy literatura pomaga zrozumieć historię?" - dziś w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.

Czytaj artykuł
Wieża Babel, czyli dialog

Andrzej Stasiuk, Jurij Andruchowycz, Jachym Topol, Bartosz Konopka, Krzysztof Czyżewski to tylko niektórzy goście - bohaterowie festiwalu Słowiańska Wieża Babel. Potrwa on od 26 do 30 października, a jego celem jest przyjrzenie się  relacjom kulturowym, naukowym, politycznym w obrębie Słowiańszczyzny i wokół niej. 

Czytaj artykuł
Seryjni (nie tylko) poeci

W najbliższy wtorek w Zamku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Seryjni poeci". Tym razem jednak toczyć się będzie wokół prozy. Gośćmi prof. Piotra Śliwińskiego będą Cezary Ostrowski i Julia Szychowiak.

Czytaj artykuł
Seryjni poeci: Kornhauser i Robert

Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci" - w najbliższy wtorek w CK Zamek - poznaniacy będą mieli okazję przyjrzeć się dwóm młodym poetom: Jakubowi Kornhauserowi i Maciejowi Robertowi.

Czytaj artykuł
Najważniejsze to zdobycie góry

O niebywałej sile i wizjonerstwie Jerzego Kukuczki, ale też jego słabościach w pierwszej biografii himalaisty piszą Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski. Autorzy spotkają się z czytelnikami w Bibliotece Uniwersyteckiej w najbliższy poniedziałek. 

Czytaj artykuł
1 42 Strona 43 44 45 46