Kultura w Poznaniu

Książki

Poznaniak z szansą na Nike

Marcin Kącki - dziennikarz Gazety Wyborczej w Poznaniu, reportażysta, autor wielu nagradzanych tekstów - został nominowany do Nagrody Nike 2016. Na ogłoszonej wczoraj podczas Warszawskich Targów Książki liście 20 nominowanych, znalazła się jego ostatnia książka "Białystok. Biała siła, czarna pamięć".

Czytaj artykuł
Czytaj dalej

Spotkania autorskie z Cezarym Harasimowiczem, Łukaszem Orbitowskim, Gają Grzegorzewską i Jackiem Dehnelem - to atrakcje poznańskiej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. Pierwsza edycja rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek.

Czytaj artykuł
Jerzy Sosnowski w Teatrze Polskim

W cyklu "Boskie narracje. O wierze, religii i bogach rozmowy z pisarzami" w najbliższy wtorek Przemysław Czapliński będzie rozmawiał z Jerzym Sosnowskim - pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem, z wykształcenia historykiem literatury.

Czytaj artykuł
600 roślin w 6 tomach

Biblioteka Raczyńskich od dziesięciu lat prezentuje szerokiej publiczności arcydzieła kultury i skarby piśmiennicze. 10 maja podczas jubileuszowego XX Spotkania z Arcydziełem w gmachu przy placu Wolności zostanie zaprezentowany "Zielnik" Elizabeth Blackwell.

Czytaj artykuł
Magdalena Kicińska laureatką Nagrody im. Stanisława Barańczaka

Wręczono 2. Poznańską Nagrodę Literacką. Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymała Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa" o Stefanii Wilczyńskiej. Nagrodę im. Adama Mickiewicza w imieniu Erwina Kruka odebrał Zbigniew Chojnowski.

Czytaj artykuł
Poznań poetów pełen

Poznań to miasto o dużym potencjale lirycznym. Widać to zarówno w dojrzałej i oryginalnej poezji Krystyny Miłobędzkiej czy Mariusza Grzebalskiego, jak i nowych wierszach Szczepana Kopyta, Joanny Roszak czy Bianki Rolando. Bo choć nie wszystko jest poezją, to poezja wszystko potrafi odmienić i uczynić ciekawym.

Czytaj artykuł
Poznańska Nagroda Literacka dla Erwina Kruka!

Erwin Kruk, ceniony poeta i pisarz - choć stosunkowo mało znany szerszemu kręgowi czytelników - został laureatem tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza. Laureata Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka poznamy 5 maja.

Czytaj artykuł
Najlepsze posnaniana 2015. Lektura obowiązkowa!

Trzy publikacje o Poznaniu zdobyły tegoroczne Nagrody im. Józefa Łukaszewicza.

Czytaj artykuł
Rok tylko dla mnie

Rozmowa z Kirą Pietrek*, pierwszą laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Czytaj artykuł
Diabli nadali reporterkę

Angelika Kuźniak - wielokrotnie nagradzana reportażystka, współpracowniczka "Gazety Wyborczej" - będzie gościem czwartkowego spotkania w CK Zamek.

Czytaj artykuł
Czy mamy poetę naStanie?

Pierwszym gościem nowego autorskiego cyklu "Poezja naStanie" księgarni Skład Kulturalny będzie Mariusz Grzebalski. W środę na Jeżycach.

Czytaj artykuł
Od Pewuki do kapitana Wrony

Te opowieści zaczynają się w latach dwudziestych poprzedniego wieku, gdy miasto zaczęło gorączkowo myśleć o przygotowaniu Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku, a kończą się historią Lotowskiego samolotu Poznań, który w listopadzie 2011 roku awaryjnie lądował w Warszawie, pilotowany przez kapitana Tadeusza Wronę.  "Historie warte Poznania" Filipa Czekały właśnie trafiły do księgarń. 

Czytaj artykuł
Ptasiarze nadlatują

Stanisław Łubieński jest ptasiarzem pełną gębą. Poświęca swój czas i zdrowie, by choć przez chwilę móc obserwować ptaki. Ma na ich temat ogromną wiedzę. Napisał też o swojej pasji książkę, czyli "Dwanaście srok za ogon". Poznańskim czytelnikom opowie o niej we wtorek.

Czytaj artykuł
Dramat francuski to nie tylko Molier

O wydawaniu w Polsce współczesnych sztuk francuskich i o nadchodzącym Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim rozmawiamy z Joanną Jaskulską z wydawnictwa DramEdition.

Czytaj artykuł
Gross o trudnej (nie)pamięci

W swoich książkach porusza kwestie drażliwe i sięga do wydarzeń, o których wolelibyśmy nie pamiętać. Jan Tomasz Gross spotka się z czytelnikami 17 kwietnia w Teatrze Ósmego Dnia.

Czytaj artykuł
Boskie narracje Piotra Nesterowicza

W swojej ostatniej książce pt. "Cudowna" opowiada o tzw. "cudzie zabłudowskim", czyli objawieniu w małym polskim miasteczku. Piotr Nesterowicz będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Boskie narracje" - we wtorek w Teatrze Polskim.

Czytaj artykuł
Poezja jest wszędzie

Oboje przejawiają aktywność artystyczną w wielu kierunkach. Ona m.in. fotografuje, a on tłumaczy i rysuje. Małgorzata Lebda oraz Adam Wiedemann będą gośćmi kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci" - we wtorek w Zamku.

Czytaj artykuł
Dlaczego zakonnice odchodzą po cichu?

Zanim do nich dotarła, wysłała mnóstwo maili, wypytywała duchownych i znajomych. Dwadzieścia byłych sióstr opowiedziało Marcie Abramowicz o życiu w zakonie. Autorka reportażu "Zakonnice odchodzą po cichu" spotka się z czytelnikami w Teatrze Ósmego Dnia.

Czytaj artykuł
Dom i świat Ojca Jana

W Poznaniu ukazało się ważne dzieło ojca Jana Góry. To wznowienie, w jednym tomie, jego dwóch pierwszych, być może najważniejszych, książek.

Czytaj artykuł
Olga Tokarczuk w Teatrze Polskim: o wierze, religii i bogach

W rozmowie z Tomaszem Stawiszyńskim przyznała, że "katolicyzm nie sprzyja odwadze myślenia, eksperymentowaniu z ideami, jest zachowawczy i ostrożny". Olga Tokarczuk będzie kolejnym gościem "Boskich narracji" - we wtorek w Teatrze Polskim.

Czytaj artykuł
1 44 Strona 45 46 47 48