Kultura w Poznaniu

Książki

Postmodernizm, groteska i dresy

Niespożyta energia językowa, która pozwala autorce w sposób niezwykle sugestywny obnażać mankamenty ponowoczesnego świata - tymi słowami można scharakteryzować pisarstwo Doroty Masłowskiej, która w czwartek, 4 października, zagości w winiarni "Pod Czarnym Kotem". Spotkanie z autorką bestsellerowych powieści i dramatów, kąśliwych felietonów i prześmiewczych piosenek poprowadzą przedstawiciele księgarni Bookowski.

Festiwal robiony po harcersku

O początkach Festiwalu Granda, kolejnych jego edycjach i tej najbliższej mówią Marita Lipska i Magda Drogoś - Kraszewska, jego dyrektorki. Granda już po raz czwarty odbędzie się w weekend w Poznaniu.

Wsłuchując się w wyspę

O łowieniu ryb spod lodu, podróżowaniu taksówką po lodzie, ale przede wszystkim o ludziach. O swojej najnowszej książce, Lud. Z grenlandzkiej wyspy, opowie w czwartek w Zamku Ilona Wiśniewska. Rozmowę z autorką poprowadzi Przemysław Czarnecki.

Widziałem wojnę

- Starałem się jak najwierniej oddać klimat tamtych niezwykłych lat, ale także życie codzienne miasta - wygląd ulic, zajęcia i przyjemności mieszkańców, a także kryminalne historie. Przeczytałem i przeanalizowałem wiele książek, artykułów, sięgałem do archiwów, oczywiście internetu, starych zdjęć - opowiada Bartłomiej Marcinkowski*, zwycięzca konkursu na powieść o powstaniu wielkopolskim.

Taniec jak oddech

"Taniec i teatr są przestrzeniami jej życia. Niemal fizycznie cierpi, kiedy w codzienności natyka się na niezrozumienie, dezynwolturę albo zwyczajnie złą wolę. Jest nałogowym wyznawcą sztuki tańca, często powtarza: Mężczyźni mnie zdradzali, taniec nigdy" - pisze w pierwszej biografii Ewy Wycichowskiej jej autorka, Jagoda Ignaczak. Książka "Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej" niebawem trafi do księgarń.

Urząd jest ciekawszy od redakcji

- Początkowo to miał być romans z zabójstwem w tle. Główni bohaterowie mieli się poznać w dramatycznych okolicznościach podczas znalezienia zwłok. Ale okazało się, jak to podobno często się zdarza pisarzom, że wymyślone przeze mnie postaci zaczęły żyć własnym życiem - opowiada Lilia Łada*, debiutująca autorka kryminału "Zabójstwo z urzędu".

Bajki dla wszystkich

Śpiewający kran, koń w roli nauczyciela matematyki, gryzący - w sensie dosłownym - sweter, żyrafa z dwóją z WF-u, chłopiec, który pisał nosem, dziewczynka z zapasową głową... Czegóż to i kogóż to nie znajdziemy na kartach Bajek Miloša Macourka, które właśnie ukazały się nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM, a których lekturę już na wstępie polecam wszystkim - małym i dużym - wielbicielom dobrej literatury.

Nie ma jednej opowieści o Jeżycach

- Zaczęło się niewinnie i spadło na nas znienacka. Bez konkretnego pomysłu, za to z aparatami fotograficznymi wybraliśmy się na spacer po Jeżycach - tak Paweł Kwiatkowski, jeden z autorów albumu "JEst ŻYCiE", opowiada o początkach niezwykłego projektu, którego efekty obejrzeć i przeczytać możemy w najnowszej publikacji Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

"Rozważni i romantyczni" - znamy laureatów!

Bartłomiej Marcinkowski, autor książki "Powstanie", został zwycięzcą konkursu "Rozważni i romantyczni. Spojrzenie 100 lat później". Powieść ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Wypełnić lukę

Rozmowa z Katarzyną Wojtaszak*, jurorką w konkursie na powieść o powstaniu wielkopolskim, ogłoszonym przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. W czwartek poznamy laureatów!

Scena to mój fetysz

- Zawsze zaczyna się od opowieści przekazywanej ustnie, rozmowy, monologu, przypadkowego napomknienia. Potem sięgam do dokumentów, które zawsze wertuję z wypiekami na twarzy. Akta, protokoły, notatki służbowe! To jest najsoczystszy gatunek literacki! - mówi Michał Larek*, autor powieści kryminalnych.

Dzieło

Kilkanaście lat badań, ponad tysiąc stron, setki ilustracji, tabel, planów, wykresów i map, wreszcie zespół kilkudziesięciu badaczy z profesorem Jerzym Topolskim na czele. 30 lat temu ukazał się pierwszy tom Dziejów Poznania.

Blok mieszkalny. Daleko od dzieła sztuki?

O blokach, najtańszym budownictwie mieszkaniowym, myślimy z niechęcią, a czasem co najwyżej z sentymentem, wspominając dzieciństwo spędzone na osiedlowym podwórku. Zarzucamy blokom brak jakiegokolwiek architektonicznego namysłu. Co się okaże, gdy podczas wtorkowego spotkania w CK Zamek, z pomocą Beaty Chomątowskiej, prześledzimy historię blokowisk? Dowiemy się, że są one, wbrew naszym wyobrażeniom, owocem rozbudowanej, intelektualnej i artystycznej refleksji.

Widziałam to na własne oczy

- Miałam już prawie gotową książkę o Nepalu, o jego specyfice, historii, dniu dzisiejszym, ale po tragedii, jaka się zdarzyła, musiałam ją zupełnie zmienić, inaczej skonstruować - mówi Natasza Goerke*, laureatka Konkursu im. Arkadego Fiedlera na najlepszą książkę podróżniczą 2017 roku.

Czy istnieje wzorcowy antywzorzec?

Czym są antywzorce i jak działają w obszarze sztuki i kultury wizualnej? Czy w ich charakter wpisane jest wykraczanie poza świat wizualny, a jeśli tak, to w jaki sposób się to objawia i czy w ogóle objawiać się powinno? Jakie niebezpieczeństwa może napotkać artysta eksperymentujący i wychodzący poza pewne już przyjęte normy? Na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć w trakcie spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał, będącego zarazem promocją książki "Antywzorce" wydanej pod redakcją Karoliny Sikorskiej.

Nie lubię lukrowania historii

- Sendlerowa cały czas miała świadomość, że jej opowieści są bardziej przykryciem tamtej rzeczywistości, niż jej ujawnieniem. Dlatego tak bardzo kontrolowała tę opowieść, nie zgadzała się, aby jej pierwsza biografka, Anna Mieszkowska, czegokolwiek poszukała na własna rękę w archiwum albo porozmawiała z kimś - mówi Anna Bikont*, laureatka tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza, a także Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Komeda powrócił do Poznania

Międzynarodowy Festiwal Literatury "Apostrof" trwa w najlepsze. Gościem czwartego dnia imprezy była Magdalena Grzebałkowska. Pisarka przyjechała do Poznania promować swoją najnowszą książkę Komeda. Osobiste życie jazzu.

Jesteśmy w momencie zwrotnym

- Grammatik narzekał, że "zwariował świat, który mnie wychował". I dobrze, to pobudza kreatywność. Dzisiaj jeszcze piszę teksty na 3-4 tysiące znaków, ale może już niedługo wystarczy, że zrobię zdjęcie? Nie przeraża mnie to - mówi Wojciech Szott, który na swojej stronie Kurzojady.pl zajmuje się recenzowaniem książek. O tym dokąd ich zdaniem zmierza współczesna krytka literacka opowiadają polscy blogerzy.

Życie po życiu albo żwawy trup

Krytyka literacka nie ma się najlepiej, ale też nie tak źle, jak zwykło się czasami uważać. Wybitny znawca prozy, Przemysław Czapliński, nazwał ją przed laty "żwawym trupem", dzisiaj można by pewnie mówić o "seksownym zombie". Krytyka utraciła sporo ze swego znaczenia na tradycyjnych dla niej obszarach, lecz zyskała nowe - w nowych mediach.

Zaczytani w opowieściach

CK Zamek już po raz trzeci - bo pierwsza edycja Festiwalu Fabuły odbyła się w 2014 roku, a organizowany jest co dwa lata - zaprasza do rozmów i warsztatów na temat najważniejszych zjawisk w polskiej prozie współczesnej.

1 36 Strona 37 38 39 40