Kultura w Poznaniu

Historia

Mrowina

17 marca Stanisław Mrowiński (1928-1997) świętowałby swoje 85. urodziny.

Uśmiech Giocondy i myślenie Conrada

W trwającym właśnie roku jubileuszowym Polskiego Teatru Tańca przypominamy sylwetki znakomitych artystów z nim związanych. Tym razem o PTT mówią Anna Staszak-Wesołowska i Emil Wesołowski.

Ogród pełen książek

Mark Twain uważał, że są trzy rodzaje kłamstw: "kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki". Trudno nie cieszyć się jednak ze statystyk dotyczących Biblioteki Raczyńskich, bo zdają się one przeczyć zmierzchowi czytelnictwa w Polsce. 

Bollwerk znaczy grobla

Akcja "Bollwerk" to najsłynniejsza akcja polskiego podziemia niepodległościowego w czasie niemieckiej okupacji Poznania. W nocy z 21 na 22 lutego polscy żołnierze podpalili niemieckie magazyny w porcie rzecznym powodując milionowe straty Wermachtu.

Kazimiera Iłłakowiczówna - poetka, dama, urzędniczka

- Kobiety były wtedy źle widziane na każdym stanowisku i gdy serio chciały coś powiedzieć. W młodości - przed wiekiem, pisałam wiersze żałośliwe i ponure, i pierwsze książki podpisywałam I. K. Iłłakowicz, udając mężczyznę... - wyznała w 1981 r. 

Święty Walenty - historia i legenda

Walentynki na dobre zadomowiły się w polskim kalendarzu. Co roku w ramach "serduszkowego" święta przypominamy sobie osobę świętego Walentego. O postaci powszechnie uznawanej za patrona zakochanych wiemy mało lub prawie nic.

CyRyL... wcale nie Ratajski

Ruszył CYRYL (Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznań) - wirtualne muzeum historii Poznania. W przyszłości będzie portalem, na którym umieścimy tysiące zdjęć, dokumentów, pocztówek, planów, map, plakatów i rysunków związanych z dziejami miasta. Nie wychodząc z domu, będzie można poznać historię Poznania.

Pokolenie Blue Note

Ten klub powstał z wielkiej miłości do jazzu. Po prostu... 14 lutego mija 15 lat od otwarcia Blue Note Jazz Club w Poznaniu - dziś już legendarnego. 

Poznań w Wersalu

W wersalskich zbiorach, na co dzień ukryty przed oczami zwiedzających, znajduje się niewielki obraz. Pierwsze, co rzuca się na nim w oczy, to łąki i wiatraki, jednak tytuł dzieła nie pozostawia wątpliwości - to panorama XIX-wiecznego Poznania.

Cegielski miał talent

Filozof i filolog, teoretyk poezji, nauczyciel, redaktor, dziennikarz, kupiec i najsłynniejszy poznański przemysłowiec - Hipolit Cegielski był człowiekiem wielu talentów. 6 stycznia mija 200 rocznica jego urodzin. 

Hotel widmo

Poznań, będący od początku XX w. prężnym ośrodkiem targowym, przyjmującym licznych wystawców, gości targowych i turystów, cierpiał na nieustanny niedostatek miejsc hotelowych. 

Jaki będzie koniec świata?

W jaki sposób myśleli o ostatecznej katastrofie ludzie średniowiecza? O tym podczas wtorkowego wykładu otwartego opowie ks. prof. UAM dr hab. Jan Grzeszczak.

Głowa żelaznego kanclerza

Nie wiadomo, czy kanclerz Otto von Bismarck cenił architekta Jana Baptystę di Quadro. Wiadomo natomiast, że stracił dla niego głowę.

1 32 Strona 33 34 35 36