Kultura w Poznaniu

Historia

Bambrzy to brzmi dumnie

W latach międzywojennych, w okresie Bożego Ciała, do poznańskich tramwajów doczepiano dodatkowe wagony, by Bamberki mogły wygodnie usiąść. W swych szerokich strojach zajmowały bowiem nie jedno, lecz... dwa miejsca. Oktawa Bożego Ciała była zaś dla nich najważniejszym dorocznym wydarzeniem, więc dużo tak ubranych kobiet pojawiało się wówczas na ulicach Poznania. 

Czytaj artykuł
Pomnik w podziękowaniu za wolność

Od kilku miesięcy nie ustają kontrowersje wokół projektu odbudowy Pomnika Wdzięczności, zwanego też Pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa lub Pomnikiem Chrystusa Króla.

Czytaj artykuł
Białe "orły", czarne "orły"

Czyli polscy i niemieccy piłkarze na tle skomplikowanej historii.

Czytaj artykuł
"U tego pana przesiaduje komedjantka" - towarzyski skandal z 1858 roku

Rendez-vous w Poznaniu poety Władysława Syrokomli z aktorką Heleną Kirkorową zajmowało poznańskie towarzystwo cały czerwiec 1858 r. Dostarczyło - zapewne ku zadowoleniu wszystkich - wielu wzruszeń i emocji! 

Czytaj artykuł
CYRYL wystartował

Chcemy, żeby CYRYL, internetowe archiwum historii i kultury Poznania, przyciągał licznych entuzjastów, a poznaniakom pozwolił poznać i pokochać swoje miasto - mówi Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, koordynator projektu. 

Czytaj artykuł
Gdy Poznań się zbuntował

57 lat temu mieszkańcy Poznania wyszli na ulice miasta mając już dosyć stalinowskiego terroru i trudnych warunków życiowych.

Czytaj artykuł
Koszulka Romka wróciła do Poznania

Koszulkę, w której zginął Romek Strzałkowski, najmłodsza ofiara poznańskiego Czerwca '56, można znowu oglądać w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Poznań rozpoczyna obchody 57 rocznicy tamtych wydarzeń.  

Czytaj artykuł
Zostawił nam wyzwania

Jarka Maszewskiego - w 10 rocznicę śmierci - wspomina Andrzej Niziołek.

Czytaj artykuł
Europeana 1989. My stworzyliśmy historię

W najbliższy weekend w Poznaniu odbędzie się zbiórka pamiątek z 1989 roku w ramach projektu Europeana 1989.

Czytaj artykuł
Plac Cyryla, czyli najczęściej zmieniające nazwę miejsce w Poznaniu

Kiedy spytać poznańskiego przechodnia o to, jak trafić na plac Ratajskiego, z pewnością zajmie mu kilka chwil, zanim się domyśli, że mamy zamiar dojść do swojskiego placu Cyryla. 

Czytaj artykuł
Farne spektakle

Procesje farne na zakończenie oktawy Bożego Ciała przez 500 lat były najbardziej barwnymi, tłumnymi i widowiskowymi uroczystościami religijnymi w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Mamy w Poznaniu klawesyn, na którym grał Mozart!

Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych zakupiło do swojej kolekcji - zaginiony w czasie II wojny światowej i cudem odnaleziony - klawesyn dwumanuałowy, na którym grał... 9-letni Mozart. To jeden z najcenniejszych zachowanych XVIII-wiecznych klawesynów w Europie.

Czytaj artykuł
Demat eus Breizh!

Dwadzieścia lat temu został otwarty w Poznaniu Dom Bretanii. 

Czytaj artykuł
Architekt, który zbudował Poznań

Poznań miał szczęście do wybitnych architektów. Żaden jednak z nich nie miał tak wielkiego wpływu na dzisiejszy wygląd naszego miasta jak Władysław Czarnecki.

Czytaj artykuł
Wywieśmy biało-czerwoną

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj artykuł
Zatrzymaj się i odkryj skarby Muzeum Archeologicznego

Chcesz poznać historię egipskiego papirusu Taatum lub ołowianej bulli papieża Kaliksta III? W najbliższą sobotę będziesz mógł odkryć tajemnice skarbów sprzed lat.

Czytaj artykuł
Gdzie pływał Poznań?

Było ich pięć: niemiecki, amerykański i trzy polskie. Pływały po morzach i oceanach całego świata, woziły towary, walczyły i sławiły nasze miasto.

Czytaj artykuł
Bezcenny dar dla Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Unikalną, od dziś jedyną w polskich zbiorach muzealnych rogatywkę szeregowego 15. Pułku Ułanów Poznańskich podarowała Wielkopolskiemu Muzeum Wojskowemu Wielkopolska Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (WSKOK).

Czytaj artykuł
90 lat Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Wykład Jarosława Łuczaka "90. Rocznica otwarcia Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w nowej siedzibie przy ul. Artyleryjskiej w Poznaniu" odbędzie się 19 kwietnia o g. 18.

Czytaj artykuł
1 31 Strona 32 33 34 35