Kultura w Poznaniu

Historia

Historia bambrów w jednym miejscu

Pierwsi osadnicy bamberscy przyjechali do podpoznańskich wsi z początkiem XVIII w., są więc elementem naszego regionu od wieków. Elementem tak charakterystycznym, że zasłużyli na własne muzeum. Mają je już od 10 lat.

Czytaj artykuł
Dawny Poznań w plenerze

Jest szansa na wystawę historycznych zdjęć Poznania, dostępną dla każdego bezpłatnie.

Czytaj artykuł
Najsłodszy symbol Poznania

Trzy wątki z życia świętomarcińskiego rogala.

Czytaj artykuł
Niejednoznaczny świat tańca

Rozmowa z Anną Gruszką, wieloletnią solistką, a obecnie kierownikiem działu artystycznego i asystentem choreografa w Polskim Teatrze Tańca.

Czytaj artykuł
In memoriam

Wspominamy tych, którzy odeszli w 2013 roku.

Czytaj artykuł
Pamięć krwi

Kiedy w 1956 roku na budapeszteńskich ulicach trwały walki, poznaniacy spontanicznie organizowali pomoc dla walczących Węgrów.

Czytaj artykuł
Poznański król Łodzi

Wśród osób noszących nazwisko Poznański można znaleźć przedstawicieli różnych zawodów. Nie brak wśród nich przemysłowców, ale są też żołnierze, politycy, artyści i uczeni.

Czytaj artykuł
Wspomnienie "À propos"...

W 30. rocznicę śmierci Henryka Derwicha.

Czytaj artykuł
Poczuć wszystkie smaki tańca

Rozmowa z Iwoną Pasińską, tancerką i choreografem, wieloletnią I solistką Polskiego Teatru Tańca

Czytaj artykuł
Mieszko+Dobrawa = ?

Mieszko i Dobrawa - te dwa imiona zawsze pojawiają się, gdy opowiadamy o początkach Polski. Ale historia ich życia przynosi więcej pytań niż odpowiedzi. Przed nami VIII weekend z historią, który odbędzie się w dniach 28-29 września.

Czytaj artykuł
Latający "Poznań"

Pieszczotliwie nazywano go Papa Charlie, ale oficjalnie nosił imię "Poznań". Urodził się w 1997 r. w fabryce Boeinga w Stanach Zjednoczonych. Jego lądowanie bez podwozia 1 listopada 2011 r. oglądała na żywo cała Polska. 

Czytaj artykuł
Wojna wżera się coraz głębiej w serce

Bolesnym piętnem odcisnęły się czasy niemieckiej okupacji na poznańskiej kulturze. 

Czytaj artykuł
Jestem spełniona

Z Kariną Adamczak-Kasprzak, I solistką Polskiego Teatru Tańca, rozmawia Jagoda Ignaczak. Polski Teatr Tańca świętuje w tym roku jubileusz 40-lecia.

Czytaj artykuł
Monument o bogatym wnętrzu

W rocznicę rozpoczęcia bitwy nad Bzurą - o pomniku Armii "Poznań" upamiętniającym wydarzenie - pisze Małgorzata Praczyk. 

Czytaj artykuł
Szkoła na powleczonych woskiem tabliczkach

Nie mieli podręczników, za to musieli wkuwać cały materiał na pamięć. Za najmniejsze przewinienia dostawali chłostę, a w dodatku nie wiadomo, czy mieli wakacje. Życie ucznia w średniowieczu do łatwych nie należało.

Czytaj artykuł
Niewielu, a zrobili tak wiele

Jest 1 września 1939 r. Tuż przed godziną 12 pierwsze niemieckie bomby spadają na lotnisko w podpoznańskiej Ławicy. Wśród wybuchów startują trzy polskie myśliwce P-11c ze 132. eskadry myśliwskiej. Za chwilę stoczą nierówną walkę z ok. 30 niemieckimi bombowcami He 111 osłanianymi przez eskadrę messerschmittów. 

Czytaj artykuł
Bardziej jak w ojczyźnie!

Poznań dla dawnych turystów.

Czytaj artykuł
Tajemnice poznańskich fortów

W najbliższy weekend, 24 i 25 sierpnia, po raz pierwszy odbędą się w Poznaniu Dni Twierdzy Poznań - bogaty w atrakcje, wielowątkowy spacer po poznańskich obiektach fortecznych. Na samym zwiedzaniu ich wnętrz się nie skończy...

Czytaj artykuł
Pasja i obsesja

Historia pewnej miłości...

Czytaj artykuł
1 30 Strona 31 32 33 34