Mieszko+Dobrawa = ?

Jak się poznali, czy się lubili, czy miłość przyszła z czasem, jaka była rola Dobrawy w nawróceniu męża na chrześcijaństwo... Do stawiania takich i podobnych pytań oraz szukania odpowiedzi szczególnie zapraszamy podczas kolejnego, VIII Weekendu z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim, organizowanego przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. W ostatni weekend września proponujemy na Starym Rynku i w jego najbliższej okolicy przeżycie podroży w czasie. Cofniemy się aż do początków państwa, Poznania i chrześcijaństwa w Polsce. Przypomnimy także, że w tym roku minęło 760 lat od lokacji miasta na lewym brzegu Warty. Ta rocznica oraz nadchodzący jubileusz 1050-lecia chrztu Polski to powody, dla których sięgnęliśmy w tym roku do tradycji pierwszych Piastów w Poznaniu. Wszak dzisiejsza Polska zaczęła się właśnie tutaj, na Ostrowie Tumskim, a i nasz herb ma swoje korzenie w zamku na Starym Mieście w Poznaniu. I nie byłoby całej tej historii, gdyby nie decyzje i działania Mieszka i Dobrawy.
Poznać średniowiecze
Średniowiecze to epoka, która inspiruje twórców fantasy. Z drugiej strony, używanie go jako przykładu zacofania przez niektórych polityków i publicystów pokazuje, jak mała jest wiedza o przeszłości. Nie dysponujemy oczywiście machiną, która umożliwiałaby przeniesienie uczestników Weekendu tysiąc lat wstecz, ale spróbujemy odtworzyć pewne elementy tamtego życia. Na Starym Rynku rekonstruktorzy zbudują wczesnośredniowieczną osadę, w której można będzie zobaczyć, w jaki sposób wytwarzano wtedy niezbędne do życia przedmioty i narzędzia. Usłyszymy, jak brzmiała muzyka naszych przodków podczas koncertu chorałowego zespołu Liquescentes, a chętni będą mogli podczas specjalnych warsztatów spróbować, jak samemu śpiewa się chorał. Każdy będzie mógł zbudować Poznań podczas rywalizacji w grze Posnania. Budujemy miasto. Z przewodnikami odnajdywać będzie można ślady Mieszka i Dobrawy oraz Przemysła I, który między innymi rozpoczął budowę zamku na gorze, noszącej dziś imię jego syna. Dla osób preferujących samodzielne odkrywanie miasta i jego tajemnic proponujemy grę terenową Tu byliśmy, która poprowadzi śladami ważnych dla Poznania postaci.
Dla całych rodzin
Rodziny z dziećmi zapraszamy na wycieczki familijne oraz zajęcia dla rodziców instruujące, jak używać do noszenia dzieci specjalnych chust. Jaki związek mają chusty z Piastami? Cóż, to dobry sposób na... piastowanie potomstwa. A potomstwo zapewne zachwycone będzie możliwością obejrzenia, jak produkowane są cukierki. Weekend poprzedzą warsztaty dla uczniów, którzy do stworzenia własnej opowieści wykorzystają motyw przypuszczalnych spacerów Mieszka i Dobrawy na lewy brzeg Warty. Jak mógł wyglądać spacer Mieszka i Dobrawy, przekonamy się podczas spektaklu multimedialnego w sobotni wieczór 29 września. Tłem i aktorem widowiska, posługującego się światłem i dźwiękiem, będzie budynek poznańskiego ratusza, a co zdarzy się między parą książęcą, wymyśla Jacek Kowalski. Śladem pary władców wyruszą także zakochani, którzy na moście biskupa Jordana zawieszą wygrawerowane podczas Weekendu kłodki, poznając, po drodze ze Starego Rynku, najciekawsze historie miłosne związane z Poznaniem. Osobne miejsce poświęcone zostanie kobietom, żonom i córkom Piastów, o których opowie zajmujący się nimi na co dzień dr Grzegorz Pac. W związku z tematem weekendu - Tu byliśmy - Mieszko + Dobrawa - szczególnie zachęcamy do odwiedzenia wystaw w ratuszu i w Muzeum Archeologicznym oraz do wyprawy na Ostrów Tumski, gdzie w Rezerwacie Archeologicznym można zobaczyć pozostałości wałów grodu z X w.
Podgląd na ICHOT
Z Rezerwatu Archeologicznego już bardzo blisko do Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - Bramy Poznania, wznoszonej na Śródce. Budowa dobiega końca, konstruowana jest ekspozycja, którą już niedługo będzie można zwiedzać. Wystawa będzie opowiadać o naszej przeszłości, o sukcesie, jaki zapoczątkowali nasi przodkowie, budując tu państwo Polaków i Kościół w Polsce. Podczas Weekendu z Historią obok ratusza stanie prostopadłościenna makieta Bramy Poznania, zapowiadająca bliskie jej otwarcie. W ścianach makiety zostaną zamontowane stereoskopy, przez które będzie można zajrzeć do środka i zobaczyć wizualizacje wnętrza i ekspozycji.
Anna Gruszecka, Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT