Kultura Poznań.pl

Film

OFF CINEMA. Krótko i na temat
 

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA zaskoczył nie tylko formułą, ale i kilkoma znakomitymi tytułami. Szczególnie w konkursie krótkich metraży walka o Złoty Zamek powinna być zacięta.

Dwaj panowie, dwoje dzieci
 

Ferzan Özpetek, reżyser urodzony w Turcji, ale realizujący filmy głównie we Włoszech, ma w naszym kraju grono swoich zwolenników, którym przypadła do gustu zwłaszcza jego komedia obyczajowa sprzed dziesięciu lat, Mine Vaganti. O miłości i makaronach - o filmie Sekret bogini Fortuny pisze Bartosz Żurawiecki.

ANIMATOR. Dobre kino jest gdzieś indziej?
 

Konkurs filmów polskich na 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator obfituje w odkrycia, zaskoczenia i drobne zwroty akcji w kierunku kiczu i pretensjonalności. Z seansów wyniesiemy wspomnienie kilku wyjątkowych filmów i myśl o tym, że powstało sporo rzeczy bardzo dobrych i dobrych. A pojedyncze nieporozumienia ożywią nas między animacjami smutnymi i ciężkimi.

Na wypadek drugiej fali
 

- To nie koronawirus przeważa w tematyce, a relacje rodzinne w każdej konfiguracji i przede wszystkim "starość" jako zapomniany aspekt życia każdego z nas - mówi Piotr Szczyszyk*, kierownik produkcji festiwalu OFF Cinema.

ANIMATOR. Festiwal różności
 

Za mną weekend z Konkursem Międzynarodowym krótkich metraży 13. Festiwalu Animator. W tym roku bój o Złotego Pegaza będzie szczególnie zacięty i nie sposób wskazać faworyta.

Kultowy cykl powraca do Zamku
 

- W przypadku pokazu reaktywacyjnego zdecydowanie chciałam pokazać filmy nawiązujące do nowego początku i nowego otwarcia. Podnoszące na duchu, ale też dające do myślenia, że zmiany nie zawsze muszą być dobre - mówi Emilia Mazik, która w Zamku prowadzi Klub Krótkiego Kina. Po przerwie wywołanej pandemią, pierwszy pokaz stacjonarny Reaktywacja! odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

Wszystkie kolory człowieka
 

Na poznańskiej replice LGBT Film Festival w Centrum Kultury Zamek najbardziej interesowało mnie nowe kino polskie o tematyce queer. A rok mieliśmy naprawdę hojny, bo przyniósł dwa świetne szorty i frapujący dokument o Tęczy Julity Wójcik.

Poza twoim światem
 

Opłaciło się cierpliwie zaczekać. Największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu - Festiwal Animator, po tym jak z powodu pandemii odwołał swą tradycyjną lipcową odsłonę, powraca z początkiem października.

Orlęta - Dzieci Wojny
 

Pierwszy  w historii polskiej kinematografii fabularny film o walce z Sowietami w 1939 roku produkuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Film Orlęta o bohaterach Grodna, gdzie obok wojska do walki stanęli harcerze, reżyseruje Krzysztof Łukasiewicz* (Karbala, Belfer), według własnego scenariusza.

Międzynarodówka krótkiego metrażu
 

- Manhattan Shorts to wydarzenie jednoczące wiele festiwali, organizacji i instytucji, które wspierają i chcą promować krótki metraż - mówi Aleksandra Ławska z fundacji Ad Arte, która poznańską edycję tego globalnego wydarzenia organizuje od 2010 roku.

Rachunek sumienia
 

Gdy praktykujemy świadome umieranie, przestajemy karmić egoistyczne "Ja" i docieramy do prawdy, że "jedynym racjonalnym aktem życia jest miłość" - o filmie Nadzieja pisze Przemysław Toboła.

Najlepszy polski film tej jesieni nakręcono w Poznaniu!
 

Poznań powraca jako miasto know how w filmie dla dzieci Tarapaty 2. Jego koproducent, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, chce w kinie familijnym promować Wielkopolskę. A że powstał świetny, rozrywkowy film dla widzów młodszych i starszych, z olbrzymim potencjałem na wielki sukces komercyjny - to turystyczna przyszłość naszego regionu zapowiada się doskonale.

Punkty zapalne
 

Po raz jedenasty będziemy mogli w  Polsce uczestniczyć w  festiwalu filmów LGBT, prezentującym najciekawsze produkcje, których bohaterami są osoby nieheteronormatywne. Ze skromnej imprezy odbywającej się tylko w Warszawie festiwal przekształcił się w ogólnopolski przegląd, goszczący w wielu miastach. Jego poznańskim gospodarzem jest Kino Pałacowe.

Wzory dokumentów
 

17. Millenium Docs Against Gravity pozwoliło widzom na unikatową możliwość analizy ludzkich zachowań oraz funkcjonowania świata.

Dzika wolność
 

Pablo Larraín jest jednym z najsłynniejszych reżyserów pochodzących z Chile. Nominowany do Oscara za film Nie, rekonstruujący okoliczności historycznego referendum, które obaliło rządy junty Pinocheta, reżyser zdobywał też nagrody na festiwalach w Berlinie i Wenecji. nakręcił również w Hollywood biograficzne dzieło o żonie prezydenta Kennedy'ego, Jackie z Natalie Portman w roli tytułowej - o filmie "Ema" pisze Bartosz Żurawiecki.

Coś o architekturze
 

Cykl pokazów filmów analogowych w Łazędze Poznańskiej powraca po przerwie spowodowanej pandemią. W niedzielę 6 września zobaczymy tu zestaw krótkometrażowych dokumentów o architekturzeArchitektura na filmach 16mm.

Kino z czułością na świat
 

17. edycja Millennium Docs Against Gravity - największego festiwalu filmów dokumentalnych nad Wisłą - odbędzie się tym razem w wersji hybrydowej. Poza siedmioma miastami, w tym po raz pierwszy Poznaniem, wybrane filmy będzie można później obejrzeć także na terenie całej Polski, już w internecie.

Brazylia na skraju
 

Nominowany do Oscara dokument Petry Costy opowiada o najnowszej historii Brazylii i pokazuje najpoważniejszy kryzys polityczny, z jakim boryka się ten kraj od czasu junty wojskowej lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

Nie zgadzamy się ze sobą
 

- Jeśli widzowie obejrzą program krótkometrażowych filmów libańskich to poczują się tak, jakby posmakowali sałatki. Ma się wręcz czasem wrażenie, że Libańczycy są zbiorem różnych plemion - mówi Nicolas Khabbaz*, kurator geograficznego fokusu na Short Waves Festival, poświęconego kinu libańskiemu.

Strona 1 2 35