Kultura Poznań.pl

Film

Podglądacze i podglądani

W dobie pandemii objazdowy program Nowe Horyzonty Tournée to kategoryczne must see dla miłośników kina artystycznego. Program złożony z trzech tytułów jest równie niepodważalny co do jego bezwarunkowej wartości, co rok temu. Tym razem pokazy odbędą się w Kinie Pałacowym.

PROSTO Z EKRANU. Obłęd

Intruz argentyńskiej reżyserki Natalii Mety to poetyckie kino na temat ludzkiej duszy, zagubienia, samotności i sposobach radzenia sobie z nią. Momentami senne i otępiająco powolne, ale może właśnie w tym tkwi metoda opowiadania o powolnym zacieraniu się granic między jawą a snem?

Włosi opowiadają nam Italię

Mam tu na myśli rzecz jasna mężczyzn. Ich przewaga we włoskim przemyśle filmowym do dziś zdaje się dość przytłaczająca. A jubileuszowa, dziesiąta edycja przeglądu Cinema Italia Oggi silnie utwierdza właśnie taki, wsteczny i "kontrrewolucyjny" obraz tej kinematografii. Tylko czy aby jest on dziś nadal realistyczny?

Z małą pomocą przyjaciół

- Włożyliśmy w tę pracę mnóstwo energii, serca i czasu. Mamy kapitalny materiał, a przed nami już tylko postprodukcja. Premierę planujemy na październik. Wierzę, że w końcu będzie Obecność obowiązkowa i będzie kino - mówi Adam Ziajski*, aktor i reżyser teatralny.

PROSTO Z EKRANU. Mały gest, a cieszy

Zazwyczaj zapamiętany zostaje ułamek sekundy - moment triumfu, ewentualnie eksplozja radości tuż po, w przypadku Władysława Kozakiewicza także gest, który miał wymiar czysto sportowy, był bowiem reakcją na gwizdy ze strony radzieckiej publiczności. Jak się później okazało, ten ostatni miał potem również niebagatelne polityczne konsekwencje.

Baśnie dla dorosłych

Cinema Italia Oggi jest corocznym przeglądem nowego kina włoskiego. Tegoroczna edycja w Poznaniu to jedenaście filmów, z których prawie wszystkie po raz pierwszy - i być może w wielu przypadkach jedyny - będzie można zobaczyć w Polsce. Start we wtorek 27 lipca.

PROSTO Z EKRANU. Międzypokoleniowe porachunki

Komedia z Robertem De Niro po pięciu tygodniach na ekranie pokonała nawet Teneta (jedyny film wprowadzonym w czasie pandemii o wpływach w granicy 50 milionów dolarów) w amerykańskim box offisie, jednak nie mam pewności czy w Polsce powtórzy ten sukces.

FESTIWAL ANIMATOR. Ten konkurs wszystko przyjmie?

W tym roku już po raz czwarty odbył się konkurs polskich filmów animowanych na MFFA Animator. Była to nie tylko trudna do przecenienia okazja, aby zobaczyć najnowsze prace znanych, cenionych animatorów i animatorek z Polski, czy odkryć, kto nowy i obiecujący pojawił się w tym gronie, ale i zmierzyć się z animacją tworzoną przez osoby o skrajnie różnym zapleczu artystycznym.

FESTIWAL ANIMATOR. Szalona podróż po świecie animacji

W ostatni weekend przeżyłem deja vu. Miałem wrażenie, że przeniosłem się trzy lata wstecz. Gdy w 2018 roku z zapartym tchem oglądałem pokazy konkursowe Animatora, cały świat żył piłką nożną. Tym razem miłośnicy futbolu z napięciem czekali na finał mistrzostw Europy, Anglia-Włochy. U mnie kolejny raz wygrało kino i tej decyzji nie żałuję.

Korzenie

- Zaczyna się od żywiołowych scen pokazujących kłótnie rodzinne związane z pogrzebem. Z czasem jednak film się wycisza i koncentruje na postaci Neige, która obsesyjnie wręcz stara się prześwietlić swoją tożsamość - o filmie DNA pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Pozdrowienia z Rosji

Czarna Wdowa oficjalnie rozpoczyna czwartą fazę Marvel Cinematic Universe, choć sama do rozwijanego konsekwentnie od 2008 roku uniwersum nic szczególnego nie wnosi. Stanowi raczej smaczną przystawkę do zbliżających się głównych dań, takich jak Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni, Eternals i Thor: Love and Thunder.

FESTIWAL ANIMATOR. Czemu służy animacja?

- Nie jestem przywiązany do animacji dwuwymiarowej. Myślę, że jedynym powodem, dla którego ludzie stosowali tę technikę było to, że nie dysponowali w tamtych czasach komputerami. W sytuacji, gdy możemy korzystać z animacji 3D, animowanie w 2D nie ma moim zdaniem zupełnie sensu - mówi  Peter Chung*, który na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator prezentuje swój legendarny serial Æon Flux. W tym roku na festiwalu odbywa się też po raz pierwszy Konkurs Animowanych Seriali.

FESTIWAL ANIMATOR. Reprezentacja kobiet w filmie animowanym

- Gdy zrobisz film, który staje się bardzo znany, to osoby z branży reklamowej natychmiast chcą wykorzystać twój styl - przyznaje Joanna Quinn*, twórczyni postaci brytyjskiej everywoman Beryl, która w tym roku zostanie nagrodzona Kryształowym Pegazem za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator.

Między nami

Największe polskie święto animacji filmowej - 14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w Poznaniu ruszy 9 i potrwa aż do 15 lipca.

PROSTO Z EKRANU. Kryzys wieku średniego

Nawet najlepsi przyjaciele mogą nie wiedzieć o sobie wszystkiego. I nawet najlepszym potrzebny jest czasami rytuał oczyszczenia, który zadecyduje o tym czy bliska relacja naprawdę jest coś warta. Dobitnie udowadnia to Jenni Toivoniemi w specyficznej komedii W co grają ludzie.

Przypadkowy bohater

Osnuty na prawdziwych wydarzeniach film Dominica Cooke'a ma tak naprawdę tylko dwóch bohaterów - o filmie Gra szpiegów pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Gwiazdy umierają, ale pozostają wieczne

Stanleya Tucciego i Colina Firtha mógłbym oglądać w arthousowym filmie o dwóch wędkarzach, którzy przez sześć godzin w czasie rzeczywistym próbują złowić pstrąga. A w Supernovie w gratisie do fascynujących twarzy otrzymałem zajmującą historię o przyjaźni i miłości w obliczu nieuleczalnej choroby.

Taniec na grobie

Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Aidana Chambersa Zatańcz na moim grobie. Ozon ponownie oddaje na ekranie siłę i bezkompromisowość pierwszej młodzieńczej miłości - o filmie Lato '85 pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Co się stało z naszą klasą

Najlepsze lata to z pozoru niczym nie wyróżniająca się opowieść o zwyczajnym życiu, pełnym rzadkich wzlotów, a częstych upadków. W całej swojej prostocie zachowuje jednak to, co szczególnie warte jest docenienia jeśli chodzi o kinowe dramaty - autentyczność.

SHORT WAVES FESTIVAL. Przenicowany świat

13. Short Waves Festival zapisał się w historii,  jako edycja oglądana oczami widzów zanurzonych w nurcie pandemii. Nie oznacza to wcale, że wszystkie zgłoszone filmy, okolo 250 tytułów,  były poświecone tematyce lockdownu.

Strona 1 2 40