Kultura w Poznaniu

Film

MILLENIUM DOCS. Zabili ją kilka razy

Żubra w Puszczy Białowieskiej zobaczyła po raz pierwszy zimą, kiedy saniami w świetle pochodni sunęła w nocy do Dziedzinki. Nie wiedziała wtedy, że tam zamieszka. Bajka? Życie Simony Kossak wcale takie nie było. Simonę - kolejny raz w ramach Millenium Docs Against Gravity - można zobaczyć jeszcze 21 maja.

Kolory dzieciństwa

- Mała mama to film wielkiej subtelności, skupiający się na dialogu międzypokoleniowym toczonym przez pryzmat dziecięcej wrażliwości - pisze Bartosz Żurawiecki.

Błędny rycerz

Fabuła oparta jest na niezwykłych wydarzeniach, gdy w roku 1961 z National Gallery w Londynie skradziono portret księcia Wellingtona namalowany przez samego Francisco Goyę - o filmie Książę pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Życie po życiu

Tytuł najlepszej animacji na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, na którym zwyciężały wcześniej takie dzieła jak Twój Vincent czy Sekrety morza, zobowiązuje. Nawet myszy idą do nieba Jana Bubeníčka i Denisy Grimmovej to uniwersalna opowieść bez ograniczeń wiekowych, z której każdy widz - od lat 6 do 106 - ma szansę wyciągnąć coś pouczającego.

Festiwal lekki i przytulny

- Od kiedy tylko zakiełkował w nas pomysł na nowy przegląd filmowy, uznaliśmy, że najważniejsze będzie stworzenie "bazy", czyli jednego miejsca, w którym zadzieją się prawie wszystkie festiwalowe wydarzenia - nie tylko te najważniejsze, będące gwoździem programu, ale również integracyjne, okołospotkaniowe. I znaleźliśmy! - mówią Mateusz Kiszka, Tobiasz Jankowiak i Aleksandra Polerowicz*, organizatorzy festiwalu krótkich eksperymentalnych form filmowych BAZA.

PROSTO Z EKRANU. Cagemania

Nicolas Cage to aktorski fenomen. Zdobywca Oscara za Zostawić Las Vegas oraz nominacji za Adaptację. Twórca - i być może jedyny entuzjasta - metody odgrywania postaci wzorowanej na szamanizmie. Aktor, który stał się memem. Doczekał się nawet dedykowanego sobie festiwalu, w trakcie którego fani oglądają filmy wyłącznie z jego udziałem. Jego najnowsza produkcja inspirowana jest jego życiem, a Cage gra w niej... samego siebie.

Piękne i zbuntowane

To już 13. festiwal filmów LGBT+. Skromna impreza, ograniczona do jednego warszawskiego kina, zmieniła się przez lata w wydarzenie rozgrywające się w kilku miastach Polski; w tym roku będzie ich aż osiem.

Jak w zwierciadle

Reżyser z jednej strony wiernie podąża za powieściową fabułą, z drugiej tworzy coś na kształt eseju filmowego, w którym opowieść z przeszłości przerywają wtręty ze współczesności, a nad wszystkim wisi pamięć o tym, co zdarzy się w Niemczech już niedługo - o filmie Fabian albo świat schodzi na psy pisze Bartosz Żurawiecki.

Śnieżna pantera

W "ciekawych czasach", w jakich przyszło nam żyć, potrzebujemy choć chwili wytchnienia i właśnie dlatego warto wybrać się do kina, a tam wraz z ekspedycją filmowców na płaskowyż Tybetu, gdzie można spotkać się oko w oko nawet z tak nieuchwytnym stworzeniem jak irbis - o filmie Duch śniegów pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Słodko-gorzcy

W zeszłym roku mocno wybrzmiały podczas festiwalu w Gdyni, teraz wreszcie zostały zaprezentowane szerokiej widowni. Skromne, szczere, zagrane bez fałszywej nuty Piosenki o miłości można od piątku oglądać w kinach.

Kobiety górą!

Fundacja Wandalistki - organizacja non profit, działająca na rzecz kobiet w górach - organizuje w kwietniu w kinie Muza pierwszy w Polsce Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych.

PROSTO Z EKRANU. Wielka przyjaźń

Wielka wolność Sebastiana Meise to opowieść o zachowywaniu godności. O tym, że nawet winni potrafią odpokutować swoje winy i okazać ludzkie uczucia niewinnym. O obronie swojej tożsamości szukaniu wolności nawet tam, gdzie zdecydowanie jest jej najmniej - w niewoli.

PROSTO Z EKRANU. Noce na ziemi

Książki Harukiego Murakamiego mają licznych zwolenników, a sam autor od wielu lat wymieniany jest w gronie faworytów do Literackiej Nagrody Nobla. Teraz z wrażliwością japońskiego pisarza można zapoznać się pośrednio za sprawą obsypanego nagrodami, w tym Złotą Palmą i Złotym Globem, filmu Drive My Car, zrealizowanego na podstawie opowiadania ze zbioru Mężczyźni bez kobiet.

Jak żyć?

Wchodzący właśnie na nasze ekrany Najgorszy człowiek na świecie to jak na razie największy sukces Norwega. Zaświadczają o tym dwie nominacje do Oscara i wiele innych nagród - o filmie pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Ku przestrodze

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o Moim synu Christiana Cariona, którego główny bohater odczuwał niewyobrażalny strach z powodu zniknięcia swojego dziecka. W tym piszemy o Córce Maggie Gyllenhaal, w której największy strach głównej bohaterki opiera się na świadomości, że jej dzieci są... i już zawsze będą obecne.

Okno na podwórze

Mur berliński zbudowano 13 sierpnia 1961 roku. Sześćdziesiąt lat później niemiecki aktor Daniel Brühl (Bękarty wojny, Alienista) swój debiut reżyserski poświęca problemowi tego, jak bardzo mur berliński - symbol zimnej wojny - żyje w głowach Niemców, choć przecież został zburzony uroczyście 9 listopada 1989 roku - o filmie Jedenaste: znaj sąsiada swego pisze Przemysław Toboła.

Strona 1 2 44