Kultura Poznań.pl

Film

Festiwale - łączcie się!
 

- Wszystkim nam brakuje kontaktu z publicznością i doświadczamy kryzysu obecnej sytuacji. My musieliśmy przełożyć Short Waves, MFFA Animator przeniósł termin na jesień, a MFFD Off Cinema i MFFMW Ale Kino! nie wiedzą jeszcze, co przyniesie im przyszłość - mówi Emilia Mazik z fundacji Ad Arte. Na czerwcowy Klub Krótkiego Kina programerzy poznańskich festiwali filmowych połączyli siły i wspólnie przygotowali jeden program.

Chyba jednak już wiosna
 

26. edycja Festiwalu Wiosna Filmów odbędzie się online na MOJEeKINO.PL. To platforma, która działa od 21 maja i  zrzesza prawie pięćdziesiąt polskich kin studyjnych i lokalnych, w tym Muzę i Rialto z Poznania. W ciągu dziesięciu dni festiwalu będzie można zobaczyć ponad trzydzieści filmów, z których część zostanie zaprezentowana w Polsce po raz pierwszy.

Nawet miłość przeminie
 

Reżyser nie uderza w sentymentalne tony. Przeciwnie, to pozbawiona czułostkowości opowieść o tym, że wszystko musi przeminąć. Góry, polityka, nawet miłość - o filmie Najczystszy jest popiół pisze Bartosz Żurawiecki.

Zaproś kino studyjne do domu!
 

Dziś wystartowała w Polsce platforma internetowa MOJEeKINO.PL, łącząca 48 kin z Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Będą do niej należeć też dwa poznańskie kina - Muza i Rialto. - Powstała ona nie tylko jako lekarstwo na pandemię, ale będzie też elementem rozwoju dla kin studyjnych - mówi Joanna Piotrowiak, kierowniczka Muzy.

Ofiara losu
 

Reżyser powoli, scena za sceną kreśli sylwetkę bohatera, którego z początku trudno lubić. Zasługa w tym rewelacyjnego Paula Waltera Hausnera, który precyzyjnie buduje swoją niełatwą rolę - o filmieRichard Jewell pisze Przemysław Toboła.

Jesteśmy i reagujemy na świat
 

- Formuła online jest dla nas okazją, aby dotrzeć do widzów, który nie mają szans być na Short Waves Festival. Chcemy też dać znać Poznaniakom, że nadal jesteśmy i są inne opcje oprócz spotkania się w kinie, a my reagujemy na to, co się wokół dzieje - mówi Aleksandra Ławska, koordynująca Short Waves Online, konkurs polskich filmów krótkometrażowych, który odbędzie się na Ninatece w dniach 20-25 maja.

Pierwsze kino samochodowe w Polsce
 

Poznańskie Samochodowe Kino Ferment rozpoczyna swoją działalność już od najbliższego poniedziałku 18 maja. Na terenie Wielkopolskiej Giełdy Odzieżowej odbędzie się pokaz filmu Sala Samobójców. Hejter.

Dom to twierdza człowieka
 

Majowy pokaz Klubu Krótkiego Kina Wszystko, czego nam brak stawia pod znakiem zapytania sielskość rzeczywistości sprzed pandemii. Filmy ukazują - jak ujmuje to ich programerka Emilia Mazik - "sytuacje, którego mogą prowadzić do bardzo nieoczekiwanych przygód" bądź "sprawić, że wolimy się wycofać do bezpiecznego zacisza domowego".

Do czego tęsknimy?
 

Niezobowiązujące letnie rozrywki, koncert w filharmonii, szachy w parku, randka z nieznajomym poznanym w sieci, widoki z dnia codziennego, szkoła i wszystkie te powtarzalne interakcje, które tworzą życie. Majowy pokaz on-line Klubu Krótkiego Kina Wszystko, czego nam brak przypomina o świecie sprzed pandemii.

Fakty są lepsze od kłamstw?
 

Pandemia wstrząsnęła światem festiwali filmowych. W nowej rzeczywistości najlepiej radzą sobie te, które zawsze były trochę na bakier z blichtrem, sławą i bogactwem - czyli festiwale filmów dokumentalnych. W kwietniu do internetu, przynajmniej tymczasowo, przeniósł się szwajcarski Visions du Réel.

KULTURA W KAPCIACH. Piątka czarnych komedii
 

Czym jest czarna komedia? Wbrew pozorom trudno jednoznacznie ocenić, czy dany film można zakwalifikować do tej kategorii. Według definicji - ma to być połączenie humoru z poważną tematyką jak np. śmierć, cierpienie, choroba. Jednak, dzięki zastosowaniu groteski oraz ironii, widz (zamiast odczuwać głęboki smutek) powinien, mimo wszystko, uśmiechnąć się pod nosem. Oczywiście poczucie humoru zawsze pozostanie kwestią indywidualną, niemniej poniższe filmy powinny spełnić powyższe wymagania.

KULTURA W KAPCIACH. Fakty są lepsze od kłamstw?
 

Pandemia wstrząsnęła światem festiwali filmowych. W nowej rzeczywistości najlepiej radzą sobie te, które zawsze były trochę na bakier z blichtrem, sławą i bogactwem - czyli festiwale filmów dokumentalnych. W kwietniu do internetu, przynajmniej tymczasowo, przeniósł się szwajcarski Visions du Réel.

Pewna deska ratunku
 

Wejdź na portal, załóż bezpłatne konto i korzystaj do woli. Ale Kino! z Klasą od 14 kwietnia dostępne jest dla wszystkich zainteresowanych.

ZAPISKI Z LAMUSA. Wiosna kinomuzyki
 

Czy wyobrażamy sobie dobry film bez odpowiedniej ścieżki dźwiękowej i szanujący się festiwal filmowy bez nagrody za nią przyznawanej? Kto z nas nie ma swoich ulubionych utworów, które potęgowały wizualne efekty na ekranie i słuchane już długo po seansie nie wywoływały w myśli zapamiętanych obrazów? Muzyka filmowa żyje z jednej strony własnym życiem, a z drugiej współuczestniczy w tworzeniu wizualnego widowiska. Jak było kiedyś?

Kup bilet do kina i wykorzystaj go, kiedy chcesz!
 

Wszystkich kinomaniaków, którzy tęsknią za regularnymi odwiedzinami w ulubionych poznańskich kinach na pewno ucieszy propozycja od Kina Muza! Właśnie wystartowała sprzedaż biletów otwartych, które będzie można wymienić na dowolny seans repertuarowy do 31 grudnia.

KULTURA W KAPCIACH. Netflixowa piątka
 

Stranger Things oglądają praktycznie wszyscy. Na temat House of Cards wypowiadali się politycy na całym świecie. Zakończony niedawno BoJack Horseman był fenomenem, który skradł serca widzów i krytyków. Są jednak na Netflixie znakomite seriale, które z różnych względów nie zyskały jeszcze tak wielkiej popularności (opieram się na liczbie głosów na Filmwebie) i właśnie je chciałbym dzisiaj zaprezentować.

Prywatne apokalipsy
 

Animuza, czyli całoroczny cykl pokazów animacji kuratorowanych przez wspaniałą ekipę Festiwalu Animator, przechodzi do internetu. W czasie czwartkowego seansu domowego zobaczymy najlepsze tytuły z krakowskiego festiwalu Etiuda&Anima.

KULTURA W KAPCIACH. Cannes filmu dokumentalnego
 

Największy i najbardziej prestiżowy festiwal filmów dokumentalnych na świecie - amsterdamska IDFA - udostępnił online kilkaset tytułów z minionych edycji. Poza Holandią można obejrzeć bezpłatnie prawie 200 produkcji, a za niewielkimi opłatami dalszych 500. Nie pozostaje zatem nic innego, jak nadal pozostawać w domu!

KULTURA W KAPCIACH. Tokio/Londyn
 

Yakuza, londyński półświatek, skorumpowani i sfrustrowani policjanci, a pod formalnymi i niepisanymi regułami i hierarchiami, pojedynczy zagubieni ludzie, próbujący znaleźć wyjście z sytuacji. Ich pogmatwane życiowe ścieżki splatają się ze sobą w netflixowym serialu Powinność/Wstyd (Giri/Haji).

1 2 Strona 3 4 35