Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Przekraczanie

Jak wskazuje sam tytuł, to film o przekraczaniu. Mostów w Stambule, granicy między Europą i Azją, ale też ograniczeń i rutyny - pisze Bartosz Żurawiecki o filmie Crossing.

Starsza kobieta maszeruje energicznie po bulwarze. W tle widać panoramę miasta. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Crossing - nowy film Levana Akina, szwedzkiego reżysera o gruzińskich korzeniach - jest mądrą i pełną emocji opowieścią o Lii, emerytowanej nauczycielce historii, która wyrusza z Batumi do Istambułu, by tam odnaleźć swoją siostrzenicę. Obiecała to jej zmarłej matce. Tekla - tak brzmi imię dziewczyny - została przed laty wyrzucona z domu, gdy okazało się, że jest transpłciowa. Ostatecznie uciekła z Gruzji do sąsiedniej Turcji. Lia poznaje Stambuł z Achim, młodym chłopakiem, także skonfliktowanym z rodziną, który szuka swojego miejsca w życiu. Równolegle śledzimy losy Evrim, tureckiej, transpłciowej aktywistki na ostatnim etapie tranzycji.

Akin skutecznie ucieka od schematu filmu o biednych ofiarach. Nie stawia po jednej stronie uprzedzonych, a po drugiej pokrzywdzonych. To, jak wskazuje sam tytuł, film o przekraczaniu. Mostów w Stambule, granicy między Europą i Azją, ale też ograniczeń i rutyny. Lia, udając się w podróż z niewielką kwotą pieniędzy, porzuca swoje dotychczasowe życie, otwiera się na nowe doświadczenia. Czasami trzeba się zagubić, by odnaleźć siebie. Dręczące pytanie, które wisi przez cały czas w powietrzu, brzmi: Czy można nadrobić przeszłość i naprawić stare błędy? Akin nie daje na nie prostych odpowiedzi. Crossing to także fascynujący portret Stambułu. Metropolii pełnej barw, ruchu, wspaniałych budowli i zniszczonych domów. A także ulicznych kotów, które w każdej chwili mogą ci usiąść na kolanach.

Bartosz Żurawiecki

  • Crossing, reż. Levan Akin
  • premiera: 27.12

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024