Kultura w Poznaniu

Film

Styl braci Dardenne jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka - znany miłośnikom kina arthousowego od ćwierćwiecza, poddawany tylko niewielkim modyfikacjom, wydaje się pozbawiony potencjału na zaskoczenie widza. A mimo to niemal każdy kolejny film Jeana-Pierre'a i Luca opuszcza festiwal w Cannes z jakimś wyróżnieniem. Nie inaczej było z Torim i Lokitą.

Czytaj artykuł

Film okazuje się politycznym thrillerem, który metaforycznie krytykuje opresyjne rządy Erdoğana i ukazuje społeczeństwo zdominowane przez mężczyzn, gdzie nie ma miejsca na ludzką odmienność i poszanowanie przyrody - o filmie Gorące dni pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Aktor, scenarzysta i początkujący reżyser Juan Diego Botto proponuje nam w czerwcu przejmującą historię trojga ludzi w obliczu kryzysu ekonomicznego w Hiszpanii. Jego 24 godziny to film społeczny na miarę głośnego swego czasu Ja, Daniel Blake Kena Loacha, który na równie długo zapada w pamięć.

Czytaj artykuł

- Film jest z jednej strony obrazem współczesnej Algierii, w której wciąż nie dokonano rozrachunku z niedawną przeszłością, z drugiej to hymn na cześć siostrzeństwa i tańca jako sztuki, dzięki której można przezwyciężyć nawet najgorsze traumy - o filmie Houria pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

W Planie 75, nagrodzonym w zeszłym roku wyróżnieniem specjalnym w Cannes, japońska reżyserka Chie Hayakawa kreśli obraz niedalekiej przyszłości, w której eutanazja jest nie tylko prawem, ale i swego rodzaju moralnym obowiązkiem starszych osób wobec młodszych pokoleń.

Czytaj artykuł

Po ośmioletniej przerwie Jalmari Helander wraca na ekrany kin filmem Sisu, który balansuje na pograniczu krwawego kina akcji i komiksu. Samotny żołnierz fiński jest tu tym dobrym, naziści - wiadomo - tymi złymi, a wokół wybuchają miny przeciwpiechotne, strzelają karabiny, fruwają rozerwane kończyny i tryskają gejzery krwi. Słowem - trup ściele się gęsto.

Czytaj artykuł

- Nie będę czekać w oknie jak pelargonia - mówi Vika, czyli Wirginia Szmyt, bohaterka filmu Vika! w reżyserii Agnieszki Zwiefki prezentowanego w ramach tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity w sekcji Muza i wena.

Czytaj artykuł

Tomasz Bagiński w branży filmowej działa już od ćwierćwiecza, ale dopiero teraz przyszło mu zadebiutować w roli reżysera pełnometrażowego filmu aktorskiego. Jednocześnie nie odszedł daleko od swoich korzeni, czyli tworzenia animacji - wszak materiałem źródłowym do scenariusza jest manga z lat osiemdziesiątych, a pośrednio również anime, co ma niebagatelne konsekwencje dla przedstawianego świata.

Czytaj artykuł

Nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy Dokumentalny Film Długometrażowy", do nagrody BAFTA, laureat m.in. Złotego Lwa dla "Najlepszego Filmu" w Wenecji, film Całe to piękno i krew to jedna z kilku propozycji współtworzących sekcję Bohaterowie_ki są wśród nas".

Czytaj artykuł

Każdy, kto za młodu zaczytywał się przygodami muszkieterów, staje się na niezłomnym fanem francuskiego pisarza i jego powieści spod znaku płaszcza i szpady i należy do klubu Dumas, zrzeszającego każdego, kto na całe życie zapamięta zawołanie muszkieterów: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - o filmie Trzej Muszkieterowie: D'Artagnan pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Jeśli lubicie niespieszne kino arthouse'owe z wiodącym motywem podróży, amerykańskie bezdroża i minimalizm w każdej postaci, Roving Woman Michała Chmielewskiego zdecydowanie jest propozycją dla Was.

Czytaj artykuł

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce z widownią sięgającą blisko 200 tysięcy osób. W maju po raz czwarty odwiedzi Poznań, a konkretnie kino Muza, które zaprasza na coroczne święto filmowego non fiction.

Czytaj artykuł

- Carrisi stawia pytanie o naturę zła. Z jednej strony tworzy ono pętlę -  gnębieni sami potem gnębią innych. Z drugiej Włoch pokazuje, że nie ma łatwych odpowiedzi - o filmie Jestem otchłanią pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Czy aktor, który zapomina, jak się mówi, nadal jest aktorem? Czy człowiek, który musi zaczynać wszystko od nowa, nim zacznie od zera, przestaje na chwilę być? Jak wygląda piekło dla osoby, która nie wierzy w jego istnienie? Takie trudne pytania stawia Prawdziwe życie aniołów i - o dziwo - na każde z nich odpowiada.

Czytaj artykuł

Miłość jest więc tutaj transakcją, uzależnieniem i obsesją posiadania drugiej osoby - o filmie Peter von Kant pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Na pozór scenariusz filmu Święty napisany jest jak klasyczny kryminał, ale po bliższym przyjrzeniu się, wyłania się z niego propagandowa powieść milicyjna. Od samego początku wiemy, kto stoi po stronie dobra, a  kto okaże się tym złym - o filmie Święty pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Kino Pałacowe w Centrum Kultury Zamek od 14 kwietnia  zamieni się w centrum festiwalowe - przed nami kolejna, już czternasta edycja LGBT+ Film Festival. Organizatorzy przygotowali rekordową liczbę filmów pochodzących z całego świata. Czekają na nas produkcje odważne, bezkompromisowe, ale przede wszystkim zaangażowane, pozwalające na wyjście z wygodnej bańki codzienności.

Czytaj artykuł

Para starych  kumpli, Ben Affleck i Matt Damon, dobrze się bawi przez cały film, czasami puszczając oko do widza, który wie przecież, jaki globalny sukces przyniosły pomysły Sonny'ego Vaccaro - o filmie Air pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Reżyserem obecnej właśnie na ekranach Wyrwy jest nominowany do Oscara twórca seriali W głębi lasu i Skazana Bartosz Konopka, jej scenarzystą zaś Marcin Ciastoń, autor wyróżnionego nagrodą za najlepszy scenariusz filmu Hiacynt. Z kolei sama ekranowa historia oparta jest na bestsellerowej książce Wojciecha Chmielarza - stąd moje wysokie oczekiwania przed seansem...

Czytaj artykuł
1 4 Strona 5 6 7 8