Kultura Poznań.pl

Film

LGBT FILM FESTIVAL. Słowo na L

W tym roku na LGBT Film Festival literę L reprezentują między innymi dwa filmy tak skrajnie od siebie różne, że nie mogłem powstrzymać się od zestawienia ich ze sobą. Bo tak jak jeden z nich wyjątkowo mnie zachwycił, tak drugi niezwykle zirytował. Pytanie tylko, na ile to skutek mojego wybrednego gustu filmowego i wieku, a w jakim stopniu "zawiniły" same filmy?

Nieludzkie

Nigdy wcześniej w historii kina nie udało się tak empatycznie pokazać na ekranie zwierząt - o filmie Gunda pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Efekt roweru

Jeźdżcy sprawiedliwości to gatunkowa mieszanka wybuchowa i fabularna jazda bez trzymanki jednocześnie. Kino psychologiczne i revenge movie w jednym, z naciskiem na wnikliwe sportretowanie wszystkich bohaterów. Mads Mikkelsen, który jest twarzą tego projektu i przy okazji jego marketingowym chwytem, to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto wybrać się do kina.

Świtezianka

- Christian Petzold swoją wersję germańskiego mitu o ondynach ubrał we współczesne realia. Intryga od początku filmu wygląda znajomo, jakby podpatrzona z Ballad i romansów Adama Mickiewicza - o filmie, który zawita do kin już 24 września, pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Król ucieczek

Filmowy Najmro ma się tak do prawdziwego Zdzisława Najmrodzkiego, jak filmowy PRL do prawdziwego PRL-u - ten pierwszy jest ładniejszy, bardziej romantyczny i nigdy nie trafiają mu się na drodze współpracujący z socjalistyczną władzą donosiciele.

Będzie lepiej!

To już dwunasta odsłona festiwalu filmów LGBT. Imprezy, która zaczęła się jako bardzo skromne wydarzenie ograniczone do jednego warszawskiego kina, dzisiaj zaś objeżdża całą Polskę. W Poznaniu gościnę znalazła w Kinie Pałacowym.

Scena zbrodni

Uprzedzam, że emocjonalna siła Aidy jest obezwładniająca, po seansie długo musiałem dochodzić do siebie - o nowym filmie Jasmili Žbanić pisze Bartosz Żurawiecki.

MILLENNIUM DOCS. Polskie kino faktów

Selekcja polskich filmów dokumentalnych na 18. edycji Millennium Docs Against Gravity ujawnia bardzo nierówny poziom tej gałęzi krajowej kinematografii. Choć trzeba przyznać, że i tak rzeczy niefikcjonalne od dawna wypadają polskim reżyserom znacznie lepiej, aniżeli fabuły. Trudno jednak odmówić im oddziaływania na widza. Stąd jedne tytuły z selekcji tegorocznej edycji potrafiły zachwyciły, a znowuż inne także i zirytować.

PROSTO Z EKRANU. Dorosłe dzieci

Złe baśnie braci D'Innocenzo to prawdziwe wyzwanie dla ludzkiej wrażliwości. Nawet samemu nie będąc rodzicem odczuwa się przez cały seans tak ogromny niepokój wobec bohaterów dziecięcych i jednoczesną złość wobec bohaterów dorosłych, że 1,5 godziny spędzone w kinie staje się naprawdę wyczerpującym psychicznie i emocjonalnie doświadczeniem.

SPUTNIK NAD POLSKĄ: Małżeńskie udręki

Nigina Sajfułłajewa w Wierności sięgnęła po temat, którym w kinie dotąd zajmowali się przede wszystkim mężczyźni. Postrzegany głównie z perspektywy odważnych scen erotycznych, jej film jest oczyszczający właśnie z tego powodu, że historię o niewierności i przygodach seksualnych opowiada tym razem kobieta.

SPUTNIK NAD POLSKĄ. Rząd 8, miejsce 26

W środę - 8 września rozpoczął się proces 20 oskarżonych o współudział w atakach terrorystycznych z 13 listopada 2015 roku w Paryżu. To największy proces karny w historii Francji. Przed nami 20. rocznica zamachu na World Trade Center w USA. W takich okolicznościach Konferencja Iwana Twierdowskiego to dla widzów - a już na pewno tych wysoko wrażliwych - zdecydowanie za dużo.

MILLENNIUM DOCS. Cierpienie w pięknym krajobrazie

W Pieśniach opresji Dunka Marianne Hougen-Moraga i Chilijczyk Estephan Wagner poruszyli temat zbrodni dokonywanych w prowadzonej przez nazistów południowoamerykańskiej Colonii Dignidad. Miast typowego dokumentu reporterskiego zdecydowali się na nietypową formę, z pomocą której przełamali medialność makabrycznej historii, by niepostrzeżenie dotrzeć do widza i nim wstrząsnąć.

MILLENIUM DOCS. Жыве Беларусь! / Niech żyje Białoruś!

Mężczyzna z portretu jaki otrzymałam przy wejściu na pokaz to Białorusin Vladimir Chizhevskij. Urodził się 8 marca 1969 roku, zatrzymano go 18.01.2021. Za głośno krzyczał, że Aleksander Łukaszenka nie ma prawa nazywać się człowiekiem. Osadzony został w nowopołockim więzieniu na północy kraju. I nie wie, że napiszę do niego list. Bo o to właśnie jeszcze przed seansem Odwagi poprosił reżyser filmu Aleksiej Paluyan. Ale o wolną Białoruś walczyli również inni ludzie ze zdjęć, jakie w rękach trzymali widzowie. Sala nr 1 kina Muza była pełna.

SPUTNIK NAD POLSKĄ. Kino, które rani

Bardzo nie lubię Anny Melikian. Widz - młody czy stary, baba czy chłop, twardy czy miękki - powinien uważać na jej filmy. Jej bohaterki zaprowadzą go na skrzyżowanie dróg i tam porzucą, bądź gotowe są jeszcze sprowadzić go na manowce. A fabuły pewnikiem pomieszają rozum. Finały co wrażliwszym jeszcze serce mogą uszkodzić, bo ostro w nim zabełtają. Zresztą, Wróżka niczym się nie różni od reszty. Ostrzegam!

MILLENNIUM DOCS. Dziś Jezus jest czarnym aktywistą

Milo Rau w Nowej Ewangelii na bohatera przedstawienia pasyjnego wybrał kameruńskiego rolnika i aktywistę. Yvan Sagnet walczy o godność pracowników rolniczych wykorzystywanych przez mafię kontrolującą częściowo tę gospodarkę. Przed kamerą staje się najbardziej charyzmatycznym i fascynującym Jezusem, którego widziałem w kinie.

PROSTO Z EKRANU. Smocza legenda

W dwudziestym piątym filmie kinowego uniwersum Marvela po raz pierwszy swoje origin story dostaje bohater azjatyckiego pochodzenia, poza tym wprowadzone zostają elementy chińskiej mitologii oraz sztuki walki.

Nowe kino z Rosji

W ubiegłym roku filmy z 14. edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską były dostępne w całym kraju dzięki platformie Mojeekino.pl. W tym roku - wraz z normalizacją rzeczywistości - powrócimy do nich na dużym ekranie w Kinie Pałacowym w ramach poznańskiej repliki festiwalu. W programie znalazło się 10 tytułów.

Świat się budzi

Rok temu Poznań dołączył do miast, w których odbywa się replika Millennium Docs Against Gravity. Lokalna publiczność nareszcie otrzymała możliwość oglądania na dużym ekranie najnowszych dokumentów z całego świata, uczestnicząc w największym festiwalu filmowym w Polsce. 18. edycja pod hasłem "Świat się budzi" odbędzie się w dniach 3-12 września.

Życzenie śmierci

Jeźdźcy sprawiedliwości Andersa Thomasa Jensena (Jabłko Adama) to studium zemsty w wykonaniu zawodowego żołnierza - Markusa, ale w konwencji czarnej komedii - o duńskim filmie, który zawita do kin już w 4 września, pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Gniewne historie

Żyjemy w kraju, w którym poziom frustracji, poczucia niemocy i gniewu niebezpiecznie zbliża nas do granicy, za którą czają się akty przemocy. Kiedy po wszystkim opadnie kurz, nie będzie żadnego katharsis, pozostanie jedynie ruina - zdają się mówić twórcy kRAJu.

1 Strona 2 3 42