Millennium Docs Against Gravity jest wydarzeniem wyjątkowym, które - jako jedyny festiwal filmowy w Europie - odbywa się jednocześnie w ośmiu największych miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz Łodzi. - Nasz festiwal rozwija się w sposób nomadyczny, na miarę XXI wieku, szukając widza w całym kraju. Uważamy, że to jest przyszłość festiwali filmowych - tłumaczą tę ideę jego twórcy. W zeszłym roku, podczas jubileuszowej 20. edycji, zgromadził widownię ponad 144 tysięcy osób. A to nie koniec imponujących osiągnięć, by wymienić choćby znalezienie się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według "MovieMaker Magazine" czy bycie przyjętym przez Europejską Akademię Filmową w poczet "najważniejszych europejskich festiwali filmowych", zyskując tym samym możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej.
MDAG nie spoczywa jednak na laurach i dalej robi swoje. - W maju zaprosimy widzów do filmowej podróży dookoła świata i w głąb siebie samych - zapowiadają organizatorzy wydarzenia. - W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas - tłumaczy Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG.
Jak festiwal będzie wyglądał w naszym mieście? - W kinie Muza wyświetlimy ponad 50 najnowszych i nagrodzonych na prestiżowych festiwalach filmowych obrazów - zdradza Olga Sokal, rzeczniczka poznańskiej odsłony festiwalu. - Zachęcamy do stworzenia własnej, indywidualnej listy filmów "must see". Wybór ułatwi ich podział na sekcje tematyczne, które są drogowskazem w podejmowaniu trudnych decyzji - dodaje.
Warto zaplanować czas na seanse filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym. W tym roku to 12 filmów wyreżyserowanych przez 10 kobiet i 9 mężczyzn. Ich wcześniejsze pokazy odbyły się na prestiżowych imprezach, takich jak Berlinale czy festiwale w Sundance, Wenecji i Rotterdamie. Zobaczymy tu m.in. Hollywoodgate w reżyserii Ibrahima Nash'ata - wstrząsający film ukazujący talibów i ich stosunek do reszty świata, Nokturny - medytacyjny obraz przyrody wschodnich Himalajów wyreżyserowany przez Anupamę Srinivasana oraz Anirbana Duttę, Ibelina Benjamina Ree o młodym norweskim graczu, który zmarł w wieku 25 lat na dystrofię mięśniową Duchenne'a, a przed śmiercią zostawił swoim rodzicom hasło do komputera, żeby mogli odkryć, jak bogate i pełne wydarzeń życie prowadził w internecie, czy czarno-biały obraz Matka Vera duetu Cécile Embleton i Alys Tomlinson o ucieczce przed uzależnieniem do klasztoru.
Konkursowa dwunastka tradycyjnie powalczy o Grand Prix. Dodatkowo filmy z Konkursu Głównego już po raz czwarty zawalczą o Nagrodę Wolności, ufundowaną przez Miasto Poznań. Lokalne trzyosobowe jury wyłoni tytuł, który najwierniej broni fundamentów wolności, a swoim dokumentalnym przekazem walczy o godność i prawa człowieka. W tym roku w skład poznańskiego jury wchodzą: dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych Ewa Ewart, historyczka, znana szerzej jako Babka od Histy Agnieszka Jankowiak-Maik oraz scenarzysta i reżyser filmów fabularnych oraz dokumentalnych Klaudiusz Chrostowski. Zwycięska produkcja otrzyma nagrodę w wysokości 3 tysięcy euro. W czwartek 16 maja o g. 20.30 podczas oficjalnej gali zamknięcia festiwalu w kinie Muza nastąpi ogłoszenie werdyktu i wręczenie statuetki.
W programie nie mogło też zabraknąć krajowych produkcji, z których większość znalazła się w Konkursie Polskim. Tu do wyboru mamy m.in. obrazy o pisarzu Marku Hłasce, zespole Cool Kids of Death czy aktywistkach z Aborcyjnego Dream Teamu. Dwa filmy polskich twórców zostały też zakwalifikowane do Konkursu Głównego. To Ostatnia wyprawa (reż. Eliza Kubarska) opowiadająca historię Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach Ziemi, oraz Las (reż. Lidia Duda) o Asi i Marku, którzy po studiach kupili stary dom w Puszczy Białowieskiej. Gdy pewnego dnia pojawiają się w nim uchodźcy - niechciani i w Polsce, i w Białorusi - cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania.
- W programie poznańskiej odsłony festiwalu jest także kilkanaście wydarzeń specjalnych, w tym spotkania z twórczyniami i twórcami, debaty, warsztaty czy dyskusje. Można prześledzić je na naszej stronie internetowej. Obok spotkań z twórcami filmów sporo będzie się działo także w innych punktach na mapie Poznania, takich jak Rewiry czy Lokum Stonewall - zachęca Olga Sokal.
Wiele filmów będzie miało swoje premiery właśnie podczas 21. edycji MDAG. Ci, którym nie uda się kupić biletu na seans w kinie, nie stracą swojej szansy. 21 maja startuje część online festiwalu, która będzie trwała na mdag.pl do 3 czerwca.
Anna Solak
- 21. Millennium Docs Against Gravity
- 10-19.05 (kino Muza), 21.05-3.06 (online)
- więcej: mdag.pl
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024