Kultura Poznań.pl

Film

Głusi na współczucie
 

Głusi na współczucie

Maj to w powszechnym mniemaniu czas kwitnących bzów i zakochanych. Z przekory więc chciałbym zarekomendować film, który na randkę w ogóle się nie nadaje, gdyż jest okrutny, ponury i pesymistyczny.

czytaj więcej
Szalony powraca
 

Szalony powraca

Po 30 latach mamy oto czwartą odsłonę cyklu filmów o Mad Maxie, byłym policjancie walczącym z gangami motocyklowymi w erze postapokaliptycznej. Reżyser ten sam, ale tym razem Max Rockatansky to Tom Hardy zamiast Mela Gibsona.

czytaj więcej
Filmy o bólu zęba
 

Filmy o bólu zęba

Krzysztof Kieślowski uważał, że ważne nie jest to, gdzie stawia się kamerę, lecz po co. W Zamku od 4 maja trwa przegląd krótkomterażowych filmów Mistrza. 

czytaj więcej
Biegnij, Alias, biegnij!
 

Biegnij, Alias, biegnij!

Historia opowiedziana przez izraelskiego reżysera Noaza Deshe w filmie "Biały cień" ma swoje źródło w prawdziwych wydarzeniach. Twórca natknął się pewnego razu na wstrząsający reportaż dziennikarki BBC, która ukrytą kamerą zarejestrowała szamana usiłującego sprzedać części ciała albinosa...

czytaj więcej
Filmy z serca Polski
 

Filmy z serca Polski

Nowy projekt Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest ruszył w trasę po kraju. Najlepsze krótkie filmy z ostatnich 15 lat - 12 i 13 kwietnia pokaże kino Rialto. 

czytaj więcej
Upadły anioł
 

Upadły anioł

Legendarna aktorka Ingmara Bergmana, tym razem w roli reżysera, zrealizowała autorską wersję "Panny Julii" Augusta Strindberga, słynnego dramaturga szwedzkiego z przełomu wieków XIX i XX i jednego z ojców współczesnego teatru. Film wchodzi do kin 17 kwietnia.

czytaj więcej
Zrób sobie film
 

Zrób sobie film

Masz pomysł na ciekawy projekt filmowy związany z Poznaniem poprzez tematykę, miejsce realizacji lub osoby czy lokalne firmy pracujące w branży filmowej? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten tekst. Trwa kolejna, ósma już edycja Regionalnego Funduszu Filmowego Poznań (RFFP). Do rozdania jest 300 tys. zł.

czytaj więcej
Królowa dancingu
 

Królowa dancingu

"Gloria", dramat Sebastiana Lelio, zachwyca wrażliwością zdjęć, a opowiada o pragnieniu miłości, które z cezurą 50+ przecież się nie kończy. Fabułę filmu najlepiej oddają słowa z piosenki Agnieszki Osieckiej i Jana Pietrzaka: "A gdy się zejdą, raz i drugi, kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością"...

czytaj więcej
O godność i solidarność
 

O godność i solidarność

Najnowszy film dwukrotnych laureatów Złotej Palmy festiwalu w Cannes, braci Jeana-Pierre'a i Luca Dardenne'ów, "Dwa dni, jedna noc" utrzymany jest w typowym dla nich minimalistycznym, paradokumentalnym stylu, który, choćby dzięki jedności czasu, miejsca i akcji, ma wiele wspólnego z klasyczną poetyką. Polska premiera - 27 lutego. 

czytaj więcej
Poczuj się jak w Met Operze
 

Poczuj się jak w Met Operze

Kilkadziesiąt tytułów w repertuarze, blisko cztery tysiące miejsc na widowni i około 250 wielkich spektakli w roku. Tak w wielkim skrócie można opisać skalę i rozmach, z jakimi działa nowojorska The Metropolitan Opera. Jeśli nie wybierasz się w najbliższym czasie do NY, wystarczy, że odwiedzisz CK Zamek, gdzie obejrzysz The Met: Live in HD - najwyższej jakości transmisję na żywo.

czytaj więcej
Z życia wampirów
 

Z życia wampirów

Jak się żyje w dzisiejszych czasach komuś, kto ma ponad 800 lat? Czy wampir w świecie ludzkim jest narażony na dyskryminację? Kto sprząta bałagan, który powstaje, gdy krwiopijca źle trafi w żyłę swej ofiary?

czytaj więcej
1 22 Strona 23 24 31