Kultura w Poznaniu

Film

ALE KINO. Padłeś? Powstań!

Wiele obiecywałem sobie po filmie "Miara człowieka". Za scenariusz odpowiadał David Scearce, autor znakomitego "Samotnego człowieka". Do tego kilka znanych nazwisk w obsadzie, na czele z Donaldem Sutherlandem. To nie mogło się nie udać, a jednak czuję lekki niedosyt.

ALE KINO. W kostiumie Indianina z Walmartu

W kanadyjskim dramacie "Kolonia" możemy odkryć wielki talent Emilie Bierre, wschodzącej gwiazdy kina kanadyjskiego. W programie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino to jeden z najlepszych filmów, jeśli nie najlepszy.

W imię ojca

O najnowszym filmie braci Dardenne - "Młody Ahmed" - pisze Bartosz Żurawiecki. Polska premiera - 6 grudnia.

PROSTO Z EKRANU. To światło jest moje

Jak na reżysera przed czterdziestką Robert Eggers tworzy zaskakująco dojrzałe kino. Jego monochromatyczny Lighthouse z Willemem Dafoe i Robertem Pattinsonem to reżyserski i aktorski popis najwyższych lotów. Wymagający, ale wart podjętego wysiłku.

ALE KINO. Fałszywa otoczka

Wiele oczekiwałem po "Mój dziadek jest kosmitą", a bardzo się zawiodłem! Ten koprodukcyjniak, w którym partycypowało aż siedem krajów europejskich, okazał się przykładem tego, jak nie powinno się dziś robić filmów dla dzieci w wieku 10+.

ALE KINO. Potrzebuję tylko przyjaźni

Po eksperymentalnej, nakręconej w jednym ujęciu "Victorii", Sebastian Schipper powraca z nowym filmem. W "Drogach" niemiecki twórca opowiada o przyjaźni oraz okrutnym zderzeniu marzeń z rzeczywistością.

Blaski i cienie młodości

Podczas tego wyjątkowego festiwalu filmowego po raz kolejny śmiech spotka się z zadumą, radość z refleksją, a dziecięca wrażliwość z dojrzałością. W niedzielę 1 grudnia rusza 37. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

PROSTO Z EKRANU. Pożegnanie z ferajną

Nie słyszałem, by Martin Scorsese ogłaszał koniec kariery, ale w trakcie seansu "Irlandczyka" towarzyszyło mi nieodparte przeświadczenie, że oglądam jego twórczy testament. Bo choć 77-letni artysta wychodzi od kina gangsterskiego spod znaku "Chłopców z ferajny" czy "Kasyna", to gdzieś w połowie filmu staje się coraz bardziej jasne, że mamy tu do czynienia z przejmującym traktatem o przemijaniu, wysłużonej przyjaźni, starości i robieniu rachunku sumienia.

Konopielka

Do wioski na kompletnym odludziu trafia nauczycielka - Giulia, która chce nieść kaganek oświaty wśród biednych chłopów. Prowadzi do niej tylko górska ścieżka w masywie Aspromonte, więc nauczycielka z północnych Włoch w swoich miejskich pantofelkach z początku cierpliwie się wspina, by po godzinie marszu przesiąść się na osła, który jest jedynym środkiem transportu dla mieszkańców Africo... - o filmie "Aspromonte" pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Ruchome piaski

Ken Loach, zdobywca Złotej Palmy za film Ja, Daniel Blake, ponownie chwyta nas za gardło. Ma dla nas historię kolejnego everymana, który, jak wielu przed nim i po nim, stara się utrzymać na powierzchni w brutalnym świecie, w którym bardziej niż człowiek liczy się zysk.

Ale (dobre) Kino!

Filmy z całego świata dedykowane widzom najmłodszym, nastolatkom i dorosłym tworzą co roku program festiwalu Ale Kino!. Bo ten jeden z największych w Europie festiwali kina dla młodych widzów troszczy się nie tylko o młodego widza. Kolejna edycja rozpocznie się 1 grudnia. Dziś startuje sprzedaż biletów.

PROSTO Z EKRANU. Nostalgia elektronicznego mordercy

Po wyreżyserowaniu dwóch ikonicznych części "Terminatora" James Cameron stracił prawa do wykreowanego przez siebie świata, co poskutkowało tym, że na przestrzeni kolejnych lat bezlitośnie, a czasem wręcz też bezmyślnie eksploatowano franczyzę o zabójczych androidach przybywających z przyszłości. Po blisko trzech dekadach prawa wróciły jednak do Camerona, który zignorował nienamaszczone przez siebie fabuły i już jako producent, wraz z Timem Millerem na reżyserskim stołku, wypuścił do kin bezpośrednią kontynuację "Dnia sądu" z 1991 roku.

Przysięgam na Koran bronić Państwa Żydowskiego

W programie III przeglądu filmów o tematyce żydowskiej, który potrwa do 10 listopada, znalazła się retrospektywa Orena Rosenfelda - gościa festiwalu. Prezentowane filmy "Hummus!", "Prawdziwa Fauda" oraz "Arabscy wojownicy Izraela" obrazują współczesne izraelskie realia.

Jak siostra z siostrą

Rio de Janeiro, wczesne lata 50. XX wieku. W rodzinie Gusmão są dwie córki - różne pod względem charakteru, ale blisko ze sobą związane... O filmie "Niewidoczne życie sióstr Gusmão" pisze Bartosz Żurawiecki.

Izrael a reszta świata

Za kilka dni w Domu Tramwajarza odbędzie się 3. Przegląd filmów o tematyce żydowskiej. Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Miasteczko Poznań, które może być znane poznaniakom ze swojego pisma o tej samej nazwie. Miłośnicy kina w trakcie festiwalu obejrzą za darmo wybór ciekawych propozycji filmowych, a także poznają ich twórców. Wydarzenie będzie trwać aż sześć dni.

PROSTO Z EKRANU. Malować światłem

Za życia sprzedał tylko jeden obraz, po śmierci został uznany za jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach. Po "Twoim Vincencie", który gościł na kinowych ekranach zaledwie dwa lata temu, XIX-wieczny postimpresjonista powraca w filmie "Van Gogh: U bram wieczności".

Chłopcy malowani

Rok po stuleciu zakończenia I wojny światowej do kin w Polsce trafia dokumentalny film, który w zeszłym roku był w Zjednoczonym Królestwie jednym z ważniejszych elementów wspominania bohaterów pól bitewnych.

PROSTO Z EKRANU. Elvis, pacyfiści i truposze

"Zombieland" z 2009 roku to zaraz obok "Wysypu żywych trupów" absolutna czołówka najlepszych komediowych produkcji o apokalipsie zombie. Nic dziwnego, że o kontynuacji mówiło się od lat. Musiała jednak minąć dekada, by udało się zebrać czwórkę głównych aktorów, których kariery różnie się w międzyczasie toczyły, i znów wrzucić ich do świata opanowanego przez spragnione ludzkiego mięsa umarlaki.

OFF CINEMA. Pies, co pogryzł PJ Harvey

"A Dog Called Money", który można było zobaczyćna najpopularniejszym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce Millennium Docs Against Gravity, trafił również do programu poznańskiego Off Cinema. To opowieśćwizualna o procesie powstawania albumu PJ Harvey"The Hope Six Demolition Project".

PROSTO Z EKRANU. W ciemnej dolinie

Jan Komasa po ośmioletniej przerwie od dobrego kina wraca na właściwe tory. I wcale nie dlatego, że jego najnowszy film stał się polskim kandydatem do Oscara. Wtedy - Sala samobójców, dziś - Boże Ciało wnikliwie i bez retuszu przyglądają się polskiemu społeczeństwu w jego najmniej przyjemnych odsłonach.

1 23 Strona 24 25 26 27