Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Izrael a reszta świata

Za kilka dni w Domu Tramwajarza odbędzie się 3. Przegląd filmów o tematyce żydowskiej. Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Miasteczko Poznań, które może być znane poznaniakom ze swojego pisma o tej samej nazwie. Miłośnicy kina w trakcie festiwalu obejrzą za darmo wybór ciekawych propozycji filmowych, a także poznają ich twórców. Wydarzenie będzie trwać aż sześć dni.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "150 twarzy Izraela", fot. materiały organizatorów

Przeglądając program przeglądu można zauważyć, że dobierając filmy do repertuaru, organizatorzy kierowali się potrzebą ukazania dzieł ilustrujących współczesne problemy  oraz obecnie najbardziej palące tematy dla mieszkańców Izraela. Będzie szansa przyjrzeć sie konfliktowi palestyńsko-izraelskiemu, funkcjonowaniu osób ze środowiska LGBT, a także obejrzeć dzieła, które przejmują feministyczną perspektywę rozumienia przeszłości i tradycji.

Jednym z gości wydarzenia będzie dokumentalista Oren Rosenfeld, który przez wzgląd na swoje produkcje jest teraz w Izraelu znaną postacią. Jego firma Holyland Productions realizuje filmy dla takich stacji jak BBC, więc nazwisko to pojawia się w coraz szerszej świadomości publicznej. Jak piszą organizatorzy festiwalu "jego filmy w wyważony sposób traktują o konflikcie izraelsko-palestyńskim". Tworząc, Rosenfeld stara się sięgać do meritum sprawy, a konflikty przedstawiać w sposób zniuansowany. Podczas przeglądu zaprezentowana zostanie retrospektywa tego reżysera, rozbita na kilka dni przeglądu. Zaprezentowany zostanie między innymi film "Prawdziwa Fauda", który powstał dopiero rok temu, więc sprawy w nim przedstawione są nadal aktualne. Dzieło to odnosi się do popularnego na platformie Netflix programu "Fauda", relacjonującego wydarzenia palestyńsko-izraelskie. Film Rosenfelda na nowo definiuje podstawy konfliktu, ukazując skazy na utartych skojarzeniach z nim.

W programie znajdą się także filmy Niny Paley - amerykańskiej animatorki, która za pomocą feminizmu reinterpretuje klasyczne mitologiczne historie, przełamując ich patriarchalną narrację. W piątek będzie można obejrzeć dwa jej filmy: "Sita śpiewa bluesa" oraz "Seder masochizm". Pierwszy jest nawiązaniem do starożytnego indyjskiego eposu Ramayana w połączeniu z osobistymi doświadczeniami artystki. Mitologiczną historię miłości reżyserka zestawia z paralelnym przebiegiem rozpadu jej związku. Drugi film to próba dekonstrukcji patriarchalnej narracji z Księgi Wyjścia. Plagi zesłane przez Boga zostają tu odczytane w nieco inny sposób, a interpretacja tekstu zbliża się do myśli feministycznej. Prócz tego - kilkanaście krótkich metraży artystki.

Zaplanowano też retrospektywę Tomera Heymanna, który od lat dokumentuje życie członków i członkiń środowiska LGBT. "Papierowe laleczki" są historią transseksualnych mężczyzn, przybyłych do Izraela z Filipin, by opiekować się ortodoksyjnymi żydowskimi seniorami. Z kolei "Kto mnie teraz pokocha?" przedstawia losy chorego na HIV zamieszkałego w Londynie Saara Maoza - członka chóru Gay Men's Chorus.

Julia Niedziejko

  • 3. Przegląd filmów o tematyce żydowskiej
  • 5-10.11
  • Dom Tramwajarza
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019