Kultura w Poznaniu

Film

KULTURA W KAPCIACH. Bogowie są wśród nas

Jeśli oglądaliście marvelowski Thor: Ragnarok, to norweski serial dostępny w serwisie Netflix wywróci do góry nogami wasze wyobrażenie o nordyckich bogach i innych postaciach tej mitologii. Położona gdzieś na peryferiach świata senna mieścina Edda, w której rozgrywa się akcja serialu Ragnarok, nie wygląda na miejsce ostatecznego starcia bogów z olbrzymami. Szczególnie, że bogowie nie bardzo... wierzą w swoje istnienie.

Czytaj artykuł
KULTURA W KAPCIACH. Oddychać muzyką

Miles Davis. Ikona jazzu. Ikona muzyki XX wieku. Artysta obok albumów którego nie przechodzi się obojętnie. Film biograficzny o tym wybitnym trębaczu, który można zobaczyć na jednej z największych platform filmowych podczas #zostańwdomu, nie jest kolejną pozycją dla zabicia czasu, lecz historią obnażającą życie wrażliwego artysty i trudnego człowieka.

Czytaj artykuł
KULTURA W KAPCIACH. Bajka na złą noc o Lwie

Podzielam myśl prof. Edmunda Malinowskiego, że różnica pomiędzy Lwem Trockim a Józefem Stalinem była taka, jak pomiędzy Lucyferem a Belzebubem. Trocki przy tym jednak miał wyznawców na całym świecie, uwodził "czystością rewolucyjną" i kochały go kobiety (jedną z nich była Frida Kahlo). W 2017 roku - z okazji 100. rocznicy rewolucji październikowej - wyemitowano o nim ośmioodcinkowy serial. Trocki w reżyserii Aleksandra Kotta dostępny jest w serwisie Netflix.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Adrenalina i śmiech

W lesie dziś nie zaśnie nikt Bartosza Kowalskiego miał mieć swoją kinową premierę 13 marca, ale ze względu na obowiązujący już wówczas stan zagrożenia epidemicznego odwołano jego wejście na ekrany. Dystrybutor szybko jednak zdecydował się pokazać szerszej publiczności tę nietypową dla polskiej filmografii próbkę kina gatunkowego, więc teraz - wygodnie i bezpiecznie, bo na własnej kanapie i w duchu #zostańwdomu - możemy go oglądać w serwisie Netflix.

Czytaj artykuł
KULTURA W KAPCIACH. Zrób sobie omlet

Wielu z nas planowało w marcu wybrać się na Short Waves Festival, który miał rozpocząć się wczoraj. Póki co wiemy, że impreza odbędzie się dopiero w sierpniu. Gdzie zatem szukać krótkich form filmowych? Proponuję kanał Omeleto na YouTube.

Czytaj artykuł
Wieczna euforia

Miłość do seriali nie jest bynajmniej wynalazkiem naszych czasów. Jej objawy można znaleźć w każdej epoce, a nawet na przestrzeni epok, w których dopisywano przecież nowe przygody postaciom stworzonym w zupełnie innych okolicznościach historycznych.

Czytaj artykuł
Od Szeherezady do "Breaking Bad"

- Zdecydowanie najlepszą pod wieloma względami produkcją wieloodcinkową, jaka powstała do tej pory, jest według mnie Breaking Bad. Scenariuszowo i dramaturgicznie przemyślana jak film, od samego początku do końca - mówi Zuzanna Lewandowska*, doktorantka na filmoznawstwie UAM.

Czytaj artykuł
Subiektywne top 10

Listy najlepszych seriali ostatnich miesięcy czy sezonów tworzone są dość regularnie przez dziennikarzy, krytyków filmowych, ale i samych widzów. Dokładamy do nich także nasze "Top 10" - listę całkowicie subiektywną i z całą pewnością dyskusyjną.

Czytaj artykuł
W mrokach nocy

Chiński reżyser Yi'nan Diao potrafi malować kamerą, inspiracji zaś szuka w kinie noir - o filmie Jezioro Dzikich Gęsi pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Dystopia

Jan Komasa po niewątpliwym sukcesie Bożego Ciała idzie za ciosem i oferuje polskim kinomanom kontynuację hitu sprzed dziewięciu lat. Sala samobójców. Hejter to uaktualniona odpowiedź reżysera na najsłabsze punkty coraz bardziej antagonizującego się polskiego społeczeństwa.

Czytaj artykuł
Przyjazny dla planety

Ponad 80 wydarzeń, 250 filmów wyświetlanych w kilkunastu lokalizacjach i 100 międzynarodowych gości w ciągu zaledwie 6 dni. Tak zapowiada się 12. już odsłona Short Waves Festival, który startuje 17 marca.

Czytaj artykuł
Nie ma obcych

Tom Hanks po prostu stał się panem Rogersem, który przebiera się w czerwony kardigan i uczy widzów rozmawiać o emocjach - o filmie Cóż za piękny dzień pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Miasto gniewu

Najlepszy francuski film 2019 roku według kapituły przyznającej Cezary, nominacja do Oscara, odbijająca się szerokim echem dyskusja na temat ludzi spychanych na margines społeczeństwa - Nędznicy debiutanta Ladja Ly, film inspirowany głośną powieścią Victora Hugo o tym samym tytule, zasłużenie zbiera obfite plony.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Wyśniony pocałunek

Xavier Dolan, który w 2009 roku, w wieku 20 lat zaszokował publiczność dojrzałością swojego debiutu pod tytułem Zabiłem swoją matkę, w nowym filmie zatytułowanym Matthias i Maxime powraca do tematów, które przewijają się przez całą jego twórczość: skomplikowanych relacji, seksualnych uniesień, toksycznych więzi łączących syna z matką.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Kino polo

Filmowa biografia Zenka Martyniuka, jednej z najbardziej rozpoznawalnych twarzy (a przede wszystkim głosów) nurtu disco polo, to nieudana laurka wystawiona muzykowi, który porywa tłumy odbiorców gatunku. Cóż, koniunkturalne schlebianie masowym gustom, zazwyczaj nie kończy się dobrze. O ile jednak sam Martyniuk jest w tym przynajmniej autentyczny, o tyle duet Jan Hryniak-Marta Hryniak już nie.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Pożegnanie z babcią

Zupełnie zignorowane przez Akademię Filmową chińsko-amerykańskie Kłamstewko odbiło sobie brak jakiejkolwiek nominacji do Oscarów wygraną cenionej statuetki Independent Spirit w kategorii Najlepszy Film. I w oscarowym tygodniu wydaje się w polskich kinach najciekawszą premierową propozycją.

Czytaj artykuł
Dziwne oblicza miłości

- Poznańska publiczność ogromnie lubi nieoczywiste propozycje. Klub Krótkiego Kina programuję już w sumie dwa lata i staram się ciągle zaskakiwać publiczność. Planując pokaz w okolicach walentynek, uznałam, że to będzie dobry trop - podejść do tematu trochę z przymrużeniem oka - mówi Emilia Mazik* z Fundacji Ad Arte będącej partnerem cyklu Klubu Krótkiego Kina.

Czytaj artykuł
To, co stare i fajne

- Znalazłem najprostszą definicję na słowo "retro". Bo co to jest, to "retro"? To jest coś, co jest stare i fajne. A więc nasze wydarzenia filmowe, wykorzystujące stare filmy 16 mm, to właśnie takie projekcje retro - mówi z uśmiechem Bohdan Bobrowski, który korzysta z analogowych technologii fotografii i kina.

Czytaj artykuł
Ciemniejsza strona Cohena

Film dokumentalny Marianne i Leonard: Słowa miłości opowiada właśnie o muzach poety, które unieśmiertelnił w swoich pieśniach - o filmie Marianne i Leonard: Słowa miłości pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł
Dorosłe dzieci

Chokri napisała błyskotliwe dialogi i z dużym poczuciem humoru snuje opowieść o relacjach rodzinnych. Znakomite są zwłaszcza sceny w domu rodziców, "lewaków" z pokolenia '68, rozwiedzionych, ale wciąż mieszkających pod jednym dachem - o filmie Miłość mojego brata pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
1 21 Strona 22 23 24 25