Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Pokot

Film okazuje się politycznym thrillerem, który metaforycznie krytykuje opresyjne rządy Erdoğana i ukazuje społeczeństwo zdominowane przez mężczyzn, gdzie nie ma miejsca na ludzką odmienność i poszanowanie przyrody - o filmie Gorące dni pisze Przemysław Toboła.

Mężczyzna w spodniach i koszuli siedzi na kanapie. Ma półprzyknięte oczy. Jest wieczór, światło z zewnątrz rzuca na ścianę, kanapę i ciało mężczyzny pionowe cienie. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Turecki reżyser, autor filmu Opowieść o trzech siostrach i serialu Alef, nie po raz pierwszy zaprasza widzów do obejrzenia przypowieści o sytuacji we współczesnej Turcji. Gorące dni opowiadają o losach młodego prokuratora Emre, który przyjeżdża do miasteczka Yaniklar gdzieś na zapadłej prowincji, by przejąć sprawy po swoim tajemniczo zaginionym poprzedniku.

Po raz pierwszy widzimy go stojącego nad krawędzią leja krasowego o wielkości boiska sportowego i głębokości wieżowca. Ziemia się zapadła, bo burmistrz miasteczka rabunkowo czerpie wodę z podziemnych źródeł. Poprzednik głównego bohatera prowadził dochodzenie przeciwko rujnowaniu środowiska naturalnego, ale pewnego dnia po prostu rozpłynął się w powietrzu. Emre z kolei już pierwszego dnia pracy jest świadkiem pościgu myśliwych, którzy w kolumnie kilku jeepów, strzelając z fuzji i sztucerów, naganiają na cel odyńca, który zabłąkał się na uliczki miasteczka. Mężczyźni w biały dzień bezkarnie łamią prawo, a przewodzi im syn burmistrza, Sahin, zresztą tutejszy adwokat.

Z pomocą w rozwikłaniu sprawy dostaw wody do miasteczka spieszy prokuratorowi lokalny dziennikarz, Murat. W efekcie obaj padają ofiarą homofobicznych ataków. A film Gorące dni okazuje się politycznym thrillerem, który metaforycznie krytykuje opresyjne rządy Erdoğana i ukazuje społeczeństwo zdominowane przez mężczyzn, gdzie nie ma miejsca na ludzką odmienność i poszanowanie przyrody.

Przemysław Toboła

  • Gorące dni
  • scen. i reż. Emin Alper
  • premiera: 9.06

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023