Kultura w Poznaniu

Sztuka

Tegoroczna edycja Poznań Art Week odbywa się pod hasłem "Remedium". Z przyczyn dla wszystkich oczywistych oglądać wystawy możemy przede wszystkim wirtualnie. Czy uczestniczącym w niej artystom udało się znaleźć lekarstwo na rzeczywistość zdominowaną przez koronawirusa?

Czytaj artykuł

"Siła barw, siła koloru wywiera wrażenie nawet na niezaznajomionym z tematem widzu" - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki, w odniesieniu do czynnej od 7 czerwca wystawy plakatów Michela Quareza, na której otwarcie ze względu na sytuację związaną z epidemią musieliśmy trochę poczekać.

Czytaj artykuł

Dom Bretanii z powodu pandemii koronawirusa był zmuszony odwołać XXX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii. Wraz z łagodzeniem obostrzeń w czerwcu udało się jednak otworzyć wystawę Kochane gęby Coralie Salaün, która miała być częścią tegorocznego programu Francja Kobiet.

Czytaj artykuł

- Studia z historii sztuki nauczyły mnie przede wszystkim "patrzeć" oraz rozumieć to, na co się spogląda. Takie umiejętności otwierają nowe możliwości, zaczynasz baczniej przyglądać się detalom kamienic, postumentom pomników, kubaturze budynków, co wcześniej umykało - mówi Arkadiusz Krawczyk*, literaturoznawca i historyka sztuki, z okazji Światowego Dnia Architektury.

Czytaj artykuł

Bycie jego przyjaciółmi - to musiało być wspaniałe uczucie, bo do rodziny i znajomych wysyłał humorystyczne, kolażowe pocztówki. Zbliżały się urodziny, a może już za chwilę miała być Wielkanoc? Mogli liczyć na to, że o nich pamięta i właśnie szykuje im wyjątkową kartkę. Od 1 lipca w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną można zwiedzać wystawę satyrycznych pocztówek zmarłego w ubiegłym roku Jakuba Malukowa Daneckiego.

Czytaj artykuł

Dziś odbędzie się wernisaż Ukrytych Infrastruktur - trzeciej wystawy wirtualnej VIR Gallery. To końcoworoczna wystawa studentów Mediów Interaktywnych i Widowisk UAM.

Czytaj artykuł

Na dyplomowej wystawie Macieja Gąbki Familiar feeling w Rodríguez Gallery znalazło się osiem prac - obiektów i zdjęć, z pomocą których artysta eksploruje temat funkcjonowania zachowań normatywnych. - Przedmioty codziennego użytku pokazuję jako niesłusznie wyniszczone przez normy, przez co w naszym społeczeństwie stały się transparentne - mówi artysta.

Czytaj artykuł

Wystawa REW skupiała się na konsekwencjach i podświadomej chęci powrotu do początku, ale to nie znaczy, że wystawa FWD ma cokolwiek przyspieszać czy przewijać do przodu. Liczymy się z tym, że w przyszłości będzie inaczej. Możemy ją zobaczyć, wręcz podskórnie poczuć widząc, z czym mierzą się bohaterowie historii fotografowanych przez autorki i autorów - mówi Anka Gregorczyk, kuratorka wystawy FWD w galerii Centrala, która zostanie otwarta w sobotę.

Czytaj artykuł

Miłośnicy plakatu w końcu będą mogli poczuć się dopieszczeni - po odwołaniu z powodu pandemii zaplanowanej na kwiecień wystawy prac Michela Quareza, w końcu przyszła pora na prezentację dorobku wybitnego światowego plakacisty. Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza do jej odwiedzania już od 7 czerwca.

Czytaj artykuł

"W przypadku Mariusza Kruka myślę, że nie należy - tym bardziej jeśli artysta jest w pobliżu - analizować jego prac, ponieważ artysta sam jest przeciwnikiem analizy. Jego prace przede wszystkim działają na emocje. One mają tworzyć pewną sytuację, pewną atmosferę, mają być odbierane intuicyjnie i emocjonalnie" - mówiła podczas wernisażu online Bogna Błażewicz, kuratorka wystawy Współbrzmienie zdarzeń.

Czytaj artykuł

Do grona poznańskich galerii, które po przerwie w działalności powracają do organizacji wystaw fizycznych, 30 maja dołączy Centrala. Tego dnia zostanie otwarta REW, pierwsza z dwóch wystaw absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos. Zobaczymy na niej prace sześciu artystów.

Czytaj artykuł

- To istnienie takich rzeczy niechcianych, prostych, zużytych, miało dla mnie taki sam ładunek jak pięknie wytworzona rzeźba  - mówił w jednym z wywiadów Mariusz Kruk. Prace artysty od 22 maja będzie można obejrzeć w Arsenale na wystawie zatytułowanej Współbrzmienie zdarzeń.

Czytaj artykuł

- Gdy całe życie człowiek jest czymś zauroczony i nagle dowiaduje się, że coś jest z tym nie tak, to kolana mu drżą - mówi artysta Robert Bartoszek, którego wystawa obrazów Rusałka zostanie otwarta w najbliższą środę w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną.

Czytaj artykuł

Podczas pandemii, gdy nasza biologiczna natura napawa nas lękiem, niemal całą ludzką populację zmusiwszy do nagłej zmiany trybu życia, a jeden z filarów jej organizacji - gospodarkę, prowadząc ku kryzysowi, rozważania o relacji człowieka ze środowiskiem, są szczególnie na miejscu.

Czytaj artykuł

- Mam poczucie, że dobrze mi w wyobcowaniu ze świata. Wcale nie potrzebuję, aby stale mnie ktoś zabawiał i wybijał mnie z nudy, której wcale nie odczuwam. Jest nadal tyle rzeczy, które chcę robić, że w dalszym ciągu nie mam na wszystkie czasu - mówi Agnieszka Grodzińska*, artystka wizualna mieszkająca w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Niespełna miesiąc temu pisałem, że w czasie spowodowanej koronawirusem izolacji warto przeglądać archiwa konkursów fotograficznych. W tym tego najbardziej znanego - World Press Photo. Jeśli ktoś z szanownych czytelników mnie jeszcze nie posłuchał, to teraz jest ku temu wspaniała okazja. W zeszłym tygodniu ogłoszono laureatów najważniejszego światowego konkursu dla fotografów prasowych. Jednym z nich został Polak, Tomasz Kaczor.

Czytaj artykuł

W normalnych okolicznościach do muzeum chodzimy rzadko. W mieście, w którym mieszkamy, odwiedzamy może jedno, dwa muzea w ciągu roku i jeszcze kilka (ale za to w tempie ekspresowym) podczas Nocy Muzeów. Teraz, gdy ta forma bezpośredniego obcowania z kulturą jest niedostępna, chęć pójścia do muzeum jest większa niż kiedykolwiek. Zamknięcie instytucji kultury w czasie pandemii uzmysłowiło nam, jak bardzo są nam one potrzebne.

Czytaj artykuł
1 19 Strona 20 21 22 23