Kultura w Poznaniu

Sztuka

Pociąg do fotografii

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Koleje Wielkopolskie żegnają lato nową prezentacją fotografii. 31 sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy "Na kolejowym szlaku" Pawła Krymarysa.

Czytaj artykuł
Subtelność obrazu

Od malarstwa do fotografii i grafiki komputerowej droga jest bliższa niż nam się wydaje. Pokaże to najnowsza wystawa w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną.

Czytaj artykuł
Dostrzegamy pewną lukę

- Przez lata Poznań kojarzył się głównie ze sportem, targami i biznesem, tak był postrzegany z zewnątrz. Miasto nie słynęło z kultury i sztuki, ale to się zmienia - mówi Katarzyna Śmiałowicz z Fundacji Jak Malowana, która organizuje II Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Jak dobrze się buntować

Tym razem Galeria Tak zostanie przejęta przez grupę z Extinction Rebellion Poznań, która przygotowała prelekcję połączoną z warsztatami dla wszystkich zainteresowanych prawami demonstrantek i demonstrantów. Podczas spotkania publiczność będzie miała szansę dowiedzieć się więcej na temat dobrej organizacji wszelkich akcji związanych z masowym sprzeciwem społecznym.

Czytaj artykuł
Zagubiony indywidualizm

"Jeśli kochankowie unosząc się na falach namiętności całkowicie się jej poddają, a nawet w niej zatracają, to warunkiem osiągnięcia pożądanej intymności jest zbudowanie wokół symbolicznej zapory.  Tak zakochani, jak i twórcy, przywodzą na myśl ogarniętych gorączką szaleńców maniakalnie zanurzonych w świecie swoich namiętności i nierzadko działających w kompletnej społecznej izolacji, co zajmuje im kolejne godziny, dni, noce, a nierzadko i lata".

Czytaj artykuł
Dzisiaj trudno projektować "na zawsze"

- Rolą projektanta jest stworzenie na tyle otwartych obiektów i przestrzeni, by możliwości korzystania z nich było jak najwięcej - mówi Paweł Grobelny*, laureat tegorocznej Nagrody Artystycznej Miasta Poznania.

Czytaj artykuł
Napisz to pięknie

- Mówi się, że ikony najlepiej czują się w cerkwi i nie powinny znajdować się w muzeach. My piszemy je i wystawiamy w instytucji świeckiej, idąc tropem krajów prawosławnych, w których też się tak robi  - mówi Aleksandra Michalska*. Wystawa prac jej studentów "Ikony" na Dużej Scenie UAP potrwa do niedzieli.

Czytaj artykuł
Bauhaus w Puro

Wystawę plakatów polskich twórców, które powstały z okazji stulecia Bauhausu, od 31 lipca będzie można oglądać w poznańskim hotelu Puro. Pomysłodawcą prezentacji jest magazyn Label. Z okazji urodzin słynnej szkoły redakcja postanowiła zaprosić polskich artystów plakatu do wykonania projektów inspirowanych stylem uczelni, w której wykształciło się tak wielu wybitnych architektów, projektantów i artystów.

Czytaj artykuł
Zmalowane

Przekrojowa ekspozycja Co zmalował Ryszard Kaja jest najlepszą wystawą tego lata w Poznaniu, bo skierowaną do jak najszerszej publiczności. Doskonale oddaje charakter jej bohatera. Do bólu mieszczańska, przesycona obsesją zbieractwa, podbarwiona zgoła niekatolickim, pozbawionym wstydu erotyzmem uwodzi teatralnością, wywołuje zawrót głowy przesytem.

Czytaj artykuł
Mówiłem, że się nie nadaję...

Podhale, Toruń, Warszafka, Katowice - to nieliczne z miast, które znalazły się w plakatowym archiwum Ryszarda Kai - malarza, grafika i scenografa, który swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w dawnej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W Galerii Stary Browar od piątku będzie można oglądać wystawę jego prac.

Czytaj artykuł
Cały mikroświat Hoffmanna

W zeszłym roku na Festiwalu Animator jego film zdobył wyróżnienie za "niekonwencjonalne wykorzystanie mediów", a już od 4 lipca będziemy mogli zobaczyć, w jaki sposób powstawał Świat, który uleciał na grzbiecie krowy. Wojciech Hoffmann zaprasza na making of do galerii Curator"s Lab.

Czytaj artykuł
Ukraina - nasza czy wasza?

Pavel Jurov to reżyser teatralny i jeden z laureatów nagrody Kijowski Pektorał 2011, a także aktywnie zaangażowany w tworzenie współczesnej kultury kurator sztuki. To również autor dokumentalnego tekstu "Donbas, powstań! Baśń o Noworosji", który stał się inspiracją do najnowszej wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł
Słodkiego miłego życia

- Czy dobrze się dziś czujemy, wyobrażając sobie dom z plastiku? - pyta artystka Patrycja Plich. Z Wojciechem Ulmanem i Julianną Kulczyńską przygotowali w galerii :SKALA wystawę "Życzyliśmy sobie wygodnego życia".

Czytaj artykuł
Mój sąsiad Bamber

"Ty, Bambrze!" - słysząc za plecami takie zawołanie, zapewne odwrócilibyśmy się, by jasno wyrazić swój sprzeciw wobec tej obraźliwej uwadze. Powszechnie panuje bowiem przekonanie, że "bamber" to określenie o wyraźnie negatywnym znaczeniu. Pamiętać jednak należy, że ci, których nazwa wykorzystywana jest w tak pejoratywnym kontekście, tak naprawdę charakteryzowali się niezwykle pozytywnymi i pożądanymi cechami.

Czytaj artykuł
Życie bez pozostawiania śladu węglowego

- Zamkowe Biuro Podróży różni się od innych biur podróży. Nie zapraszamy gdzieś daleko i nie wskazujemy samolotu jako sposobu podróżowania. Nie uprawiamy masowej turystyki, a skupiamy się na tym, co jest lokalne i znajduje się blisko nas - mówi Maria Fenrych, kuratorka wystawy "Vademecum Podróżnika", która zostanie otwarta w poniedziałek 24 czerwca w Centrum Kultury Zamek.

Czytaj artykuł
Czy ładne artystki mają łatwiej?

Manifestując sprzeciw wobec twierdzenia, że "ładne artystki mają łatwiej", Jana Shostak postanowiła wziąć udział w konkursie na miss. Startowała w wielu edycjach, a swoje doświadczenie przekuła na pracę z publicznością. Podczas wspólnej z Jakubem Jasiukiewiczem wystawy MERCH przeprowadzi warsztaty z bycia miss dla wszystkich.

Czytaj artykuł
Widok, nie widzenie

Ciekawym punktem naukowej kariery Stefana Wegnera była rezygnacja ze stołka pedagogicznego w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w reakcję na wydalenie z niej Władysława Strzemińskiego. Artysta mocno zakorzeniony w życiu artystycznym swojego miasta, doskonale rozumiał nastroje polityczne swoich czasów. Jako twórca awangardowy stawał w opozycji do dominującej tendencji artystycznej. Galeria Piekary otwiera w środę wystawę jego prac "A najważniejszy jest rytm".

Czytaj artykuł
Totemy mówią stop

Poznański street art wzbogacił się o nowe dzieło - instalację przestrzenną Alicji Białej, którą nazwała Totemami. Jest ich sześć i każdy zwraca uwagę na problem, z którym ludzkość musi się uporać, żeby przetrwać: eksploatację łowisk, nadprodukcję plastiku, wycinkę lasów, zanieczyszczenie powietrza, zużycie wody. W ten sposób artystka próbuje nawiązać nie tylko wizualny kontakt z odbiorcą. - Wydaje mi się, że ostatecznie sztuka taka powinna być - otwierająca, nie zamykająca. I nie nadąsana, że my jesteśmy lepsi i że to jest dla niewielkiego grona kuratorów, tylko żeby niosła ze sobą jakąś pozytywną emocję i chęć dialogu - mówi.

Czytaj artykuł
Nic się nie stanie

- Na studiach artystycznych skupiałem się na myśleniu i zacząłem zauważać rzeczy, których wcześniej nie dostrzegałem - mówi Mikołaj Tkacz*, którego wystawę "Co ja naprawdę myślę o wystawach z przypadku" otwiera w piątek Galeria 9/10.

Czytaj artykuł
Co po antropocenie?

Centrum Żywych Rzeczy to stworzona przez Dianę Lelonek instytucja, która jest jednocześnie jej projektem artystycznym  i edukacyjnym. Najnowsza instalacja, którą będzie można zobaczyć w poznańskim Ogrodzie Botanicznym, prowokuje do zadawania pytań o związek człowieka z naturą oraz zgubne skutki zaniedbania tej relacji.

Czytaj artykuł
1 19 Strona 20 21 22 23