Kultura w Poznaniu

Sztuka

- Jeśli chodzi o malowanie, to mam tendencje do zrywów. Narwany jestem. Wybrałem pejzaże, bo chciałem zmierzyć się z jednym tematem, przepracować go i pewne rzeczy w ten sposób uporządkować - ze względu na pracę i dom, a także różne obowiązki - mówi malarz Przemysław Szydłowski*. Jego indywidualna wystawa Zawsze coś zostanie otwarta w piątek w Galerii Jak.

Czytaj artykuł

- Gdy planowaliśmy tę wystawę, to spotkanie z człowiekiem było dla nas bardzo istotne - mówi Zofia nierodzińska*, jedna z czterech przewodników po Magicznym zaangażowaniu. Wystawa zostanie otwarta w piątek 18 września w Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł

Malarstwo czy rzeźba, tradycyjne formy artystycznego wyrazu, robią na nas ogromne wrażenie, często jeszcze zanim zdążymy dostrzec szczegóły. Przyglądamy się im z dystansu, by ogarnąć wzrokiem całość. Z grafiką jest inaczej. Gdyby ująć rzecz nieco bardziej poetycko - między odbiorcą a przedstawieniem wytwarza się specyficzna, intymna relacja. Grafika zaprasza do bliskiego kontaktu.

Czytaj artykuł

- Wystawa Narysowane głową, pomyślane ołówkiem albo czymkolwiek nie jest nostalgiczna, lecz przypomina to, co było właściwie początkiem sztuki. Rysunek był przecież pierwszym językiem i zapisem - patykiem na piasku, na ścianach w grocie w Lascaux, czy gdziekolwiek indziej - mówi prof. Jarosław Kozłowski o nowej wystawie w Archiwum Idei.

Czytaj artykuł

- Na dzień dobry mówię wszystkim uczestnikom warsztatów, żeby pamiętali o pionach. Bo zachowywać muszą je nie tylko budowlańcy, ale też fotografowie. Nie można skrzywiać kadru, to maniera początkujących fotografów - mówi Marcin Muth* z Manufaktury Obrazów, współinicjator założenia Galerii w Bramie.

Czytaj artykuł

- Dziś określenia "marksizm kulturowy" używa prezydent Polski i inne osoby, które są na szczycie władzy. A jeśli takie słowa wypowiadają osoby u władzy, to są one opiniotwórcze, kulturotwórcze i prawotwórcze - mówi artystka Liliana Piskorska*. Jej wystawa Łagodny bieg w dół w ramach programu Rezydenci w rezydencji w Centrum Kultury Zamek zostanie otwarta 3 września. Odbędą się również trzy spotkania, z których pierwsze pt. Dziwne narzędzia - już w tę środę.

Czytaj artykuł

Rodzinne fotografie, samochodzik-zabawka, pamiętnik, okulary, pluszowy miś - takie przedmioty zabierali ze sobą Polacy wywożeni przez Sowietów na Syberię. Obudzeni w środku nocy mieli najwyżej kilkanaście minut na spakowanie walizki. W sobotę na Placu Wolności będzie można zobaczyć instalację RzeczyViste przypominającą o losach deportowanych.

Czytaj artykuł

- Zależało mi na surowości niedoskonałego obrazu, oddającego niepokój czasów - mówi Adrian Wykrota*, którego wystawa poświęcona sytuacji pandemii i lockdownowi pt. Interferencje w Galerii Intymnej w Katowicach została otwarta w ubiegły piątek.

Czytaj artykuł

Tak doskonałe, że bezinteresowne, a czasem równie wielkie, co niedostrzegalne urządzenia. Neutralne informacje. Przedmioty sobie będące i na nic nie wskazujące. Formy o funkcji bezwzględnej. Bezczasowy i enigmatyczny świat twórczości Jerzego Rosołowicza powraca na wystawie Działanie neutralne w galerii Piekary.

Czytaj artykuł

This Summer vol.1, wydarzenie przygotowane przez Fundację Katedry Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a odbywające się w centrum miasta w okolicach ulicy Św. Marcin w pierwszej połowie lipca, tylko pozornie sprawiało wrażenie wielkiego, międzynarodowego projektu z pola sztuk wizualnych. I choć w jego ramach zaprezentowano wiele ciekawych, niekiedy nawet wybitnych prac - to pod względem organizacyjnym i ekspozycyjnym okazało się działaniem chaotycznym, częściowo jakby pozorowanym, a przy tym praktycznie pozbawionym publiczności.

Czytaj artykuł

Muzeum Narodowe w Poznaniu z dumą zapowiada otwarcie kolejnej czasowej wystawy. Już w przyszłym tygodniu będzie można zwiedzić ekspozycję grafik Albrechta Dürera, a także jego mistrzów i uczniów. Otwarcie wystawy Dürer i inni. Grafika niemiecka XV i XVI w. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu jest szczególnie istotnym punktem kulturalnego programu poznańskiego muzeum, ponieważ uzupełnia cykl trzech wystaw temporalnych dostępnych do zwiedzania w tym samym terminie.

Czytaj artykuł

Formy w przestrzeni. Poznańskie rzeźby plenerowe z lat 60. i 70. XX wieku w Muzeum Narodowym w Poznaniu to wystawa kameralna, jednak generująca bardzo poważne refleksje nie tylko na temat rzeźby plenerowej w Poznaniu, ale rzeźby funkcjonującej w przestrzeni miasta w ogóle i rzeźby jako takiej.

Czytaj artykuł

Wystawa Kamili Kobierzyńskiej Piątkowo to wizualna opowieść o odszukiwaniu minionego piękna idealnej dzielnicy Poznania. Dziś Piątkowo jest architektonicznie zabałaganione, kulturalnie wykluczone, a także zdegradowane przez upływ czasu. Subtelne, senne fotografie artystki wraz z trwaniem ekspozycji podlegają coraz dalej idącym procesom chemicznym. Stopniowo tracąc swą czytelność, giną na naszych oczach - tak, jak imponująca koncepcja osiedla modernistycznego utonęła w jej postmodernistycznych, nierzadko chaotycznych rozbudowach i przybudówkach.

Czytaj artykuł

Przez całe wakacje w witrynie Rodríguez Gallery będzie można zobaczyć instalację Agnieszki Grodzińskiej Summer Bankrupt. Artystka odwołuje się do konwencji tworzenia witryn sklepowych - układów form czy obiektów ustawianych na widoku w celach komercyjno-promocyjnych, a często będących przy tym intrygującymi dioramami. Te działania, dawniej wykonywane najczęściej przez zatrudnionych przez sklepy artystów, obecnie wydają się coraz bardziej marginalne. W przypadku większych galerii handlowych czy sieci sklepów przybierają formy sztywnych i narzuconych odgórnie schematów wystawowych, wyznaczanych przez centrale korporacji.

Czytaj artykuł

Do końca XIX wieku muzyki można było doświadczyć tylko na żywo. Dopiero wtedy, za sprawą inwencji m.in. Thomasa Edisona, doczekała się pierwszego nośnika. To na ebonitowe walce, a potem krążki trafiały pionierskie nagrania, zamykane następnie w szafach grających. 

Czytaj artykuł

Wystawa Formy w przestrzeni przypomina twórców i historię rzeźb plenerowych, które powstawały w latach 60. i 70. podczas odbywających się w tym okresie licznych plenerów, sympozjów, spotkań i konkursów rzeźbiarskich.

Czytaj artykuł
1 18 Strona 19 20 21 22