Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Poznańskie rzeźby plenerowe

Wystawa Formy w przestrzeni przypomina twórców i historię rzeźb plenerowych, które powstawały w latach 60. i 70. podczas odbywających się w tym okresie licznych plenerów, sympozjów, spotkań i konkursów rzeźbiarskich.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

W roku 1961 w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego odbył się konkurs na rzeźbę parkową.

Jedną z trzech głównych nagród zdobył wówczas Paw Anny Krzymańskiej, którego ulokowano w parku Karola Marcinkowskiego. W 1967 roku zainicjowano cykl wystaw przed hotelem Merkury, które odbywały się do 1974 roku w czasie trwania Międzynarodowych Targów Poznańskich. W ramach pierwszej edycji powstała Para pod parasolem Józefa Kopczyńskiego, stojąca w poznańskim Ogrodzie Botanicznym, oraz Mewy Jerzego Sobocińskiego, które jako pierwsze pojawiły się na terenie Parku Cytadela, inaugurując powstanie w tym miejscu parku rzeźb.

W 1972 roku dwie z prac wystawianych podczas V edycji imprezy Merkury "72, Zabawy Jerzego Sobocińskiego i Łucznika Benedykta Kaszni, zakupiła Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych. Wkrótce na Ratajach zorganizowano dwa plenery rzeźbiarskie, Rataje "73 i Rataje "74, podczas których powstały kolejne formy rzeźbiarskie zdobiące okoliczne osiedla.

oprac. red

  • wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu
  • otwarcie 12.07, g. 12
  • czynna do 13.09
  • Muzeum Narodowe
  • bilety: 7 i 10 zł