Kultura w Poznaniu

Sztuka

W pokojach i na morzu

Na kwietniowy pokaz z cyklu "Krótkie spięcia" w Pawilonie składa się zestaw filmów Heleny Wittmann. Pomimo tego, że niemiecka artystka tworzy od zaledwie kilku lat, to już zdążyła wyrobić sobie dość silną pozycję w świecie sztuki.

Czytaj artykuł
Modele to twoi przyjaciele

- Zależy mi na tym, aby z tymi, z którymi się konfrontuję, nawiązać nić przyjaźni. Staram się o to, aby być blisko tych ludzi - mówi Jindřich Štreit *, czeski fotograf, którego słynną wystawę "Gdzie jest mój dom" oraz wybór z prywatnej kolekcji sztuki współczesnej można oglądać w CK Zamek.

Czytaj artykuł
Ląd przecięty na dwie strony

- Pracując nad "Topielą", powiedziałem sobie, że mam dość tego wszystkiego, czego się dotąd nauczyłem i to nie jest to, co tak naprawdę chcę robić. I zacząłem robić wszystko na opak - opowiada Marcin Płonka, którego wystawę można od piątku oglądać w galerii fotografii Pix House.

Czytaj artykuł
Czechosłowacka kontrkultura

W Centrum Kultury Zamek w kwietniu i maju będzie można zobaczyć wystawę Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1979-1989. Wyjątkowa ekspozycja pokazuje nietypową sytuację, gdy to prowincja staje się prawdziwym centrum dla sztuki niezależnej. W tym przypadku mowa jest też o historii wybitnej jednostki, która z zapałem budowała antypaństwowy underground.

Czytaj artykuł
Ikony codzienności

Zwyczajne sytuacje, schematyczne zachowania, codzienne rozmowy. O sile obserwacji i mocy sprawczej wizualnych komunikatów, które mimowolnie kształtują się w głowie każdego z nas, malarsko opowie Jarosław Modzelewski. Wernisaż wystawy "Co oczy widziały (czyli o obrazach, które kazały się namalować)" już w najbliższy czwartek w Galerii Ego.

Czytaj artykuł
Polityczna dekonstrukcja?

Bogaci, inteligentni i dobrze zbudowani - tymi słowami Wiktar Babaryka, prezes zarządu Gazpromu Belgazprombank oraz jeden z najbardziej znanych białoruskich mecenasów sztuki, określił idealnych klientów banku. To także tytuł zbliżającej się rozmowy Aliaxeya Talstou z Jolantą Kilian, której celem jest przybliżenie specyfiki sztuki współczesnej Białorusi.

Czytaj artykuł
Kolektywny eksperyment

Galeria Piec - jedyna niezależna galeria studencka w Poznaniu - tegoroczną działalność reaktywuje zbiorową wystawą My Name is Youth. - Temat młodości jest elementem inspirującym, zwłaszcza dla nas, gdy jesteśmy dopiero na początkowym etapie działania, który charakteryzuje się pędem twórczym, i to właśnie chcieliśmy pokazać - mówią jej twórcy.

Czytaj artykuł
Mają służyć odbiorcy

Są nieodłącznym elementem płyt. Stają się ikonami popkultury, jak Nevermind Nirvany czy Abbey Road The Beatles. Czasami interpretują muzyczną zawartość albumu, innym razem są prostą identyfikacją graficzną. Wszystkie cechują się tym, że muszą być charakterystyczne, by przyciągnąć uwagę słuchaczy czy to na sklepowej półce, czy w popularnym serwisie streamingowym. Konkurs 30/30 na najlepszą okładkę płytową odbędzie się w tym roku po raz piąty.

Czytaj artykuł
Marcin Wicha gościem UAP

Grafik, projektant i pisarz, laureat Nagrody Nike i Paszportu Polityki opowie w Poznaniu "O szukaniu i znajdywaniu w projektowaniu graficznym, typografii i dizajnie" - 27 marca na Uniwersytecie Artystycznym.

Czytaj artykuł
Tworzenie rzeźby jako gra

Rodríguez Gallery zaprasza na kolejną wystawę prac artysty związanego z madryckim środowiskiem. Tym razem będzie to peruwiańska rzeźbiarka Jimena Kato, której wystawa "An Awkward Understanding of the Bodily Mechanics" zostanie otwarta w najbliższy piątek.

Czytaj artykuł
Muzeum z dociekliwości

- Uznałam, że XIXGallery zasłużyła na to, żeby stać się muzeum - mówi Anna Moryto*, inicjatorka powstania Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Otwarcie - 29 marca.

Czytaj artykuł
Dzieło sztuki na nowo

Jednym z pierwszych i najbardziej klasycznych ćwiczeń w szkołach artystycznych jest reinterpretacja istniejącego dzieła sztuki. Co roku kolejne rzesze studentów pierwszych lat cytują i nawiązują do dzieł klasyków - od "Dyskobola" Myrona po "Śmierć Marata" i portrety holenderskich mistrzów malarstwa. Profesor Rafał Boettner - Łubowski wraz ze swoimi studentami z Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki próbuje pokazać, że z tej postmodernistycznej gry może wynikać głębsza refleksja na temat samych dzieł sztuki i postaw twórczych autorów.

Czytaj artykuł
Dziwaczne uniwersum. O bizarności w malarstwie

Współczesne działania wystawiennicze faworyzują sztukę nowych mediów, działania intermedialne czy pojawiające się na wernisażach performansy. Po zaangażowanej społecznie wystawie Hello My Friend i konceptualnym projekcie Medio Cuerpo, Galeria Miejska Arsenał proponuje nieco bardziej tradycyjną artystyczną wędrówkę - prezentację malarskiej twórczości Moniki Chlebek.

Czytaj artykuł
Polska stolica designu

Już 12 marca na poznańskich targach ponownie gości Arena Design, czyli najważniejsza w Polsce impreza promująca dobre wzornictwo. Co prawda nie będzie to wydarzenie tak ogromne jak Design Milan Week, ale od wtorku do piątku Poznań stanie się polską stolicą designu na najwyższym poziomie.

Czytaj artykuł
Ci, co spoglądają w przyszłość

- Zgodnie z hasłem "Manifesty przyszłości" będzie to nadal miejsce, które patrzy w przyszłość, jest wychylone ku przyszłości. Szuka w kulturze tego, co jest nowe, odkrywcze, eksperymentalne, wchodzi na terytoria, które nie są do końca zbadane - tak trzeci sezon działalności Pawilonu zapowiada Marek Wasilewski, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł
Wygląd jako narzędzie polityczne

Wygląd może być narzędziem politycznym. Takie twierdzenie nie jest dziś obce dla wielu działaczek na rzecz twórczej emancypacji kobiet. Kwestię tę poruszono podczas spotkania "Wizerunek artystki jako narzędzie subwersji". Przekładając problem na realia współczesne, artystka i teoretyczka sztuki Iwona Demko wraz z historyczką sztuki - Agatą Jakubowską omawiały widoczne obecnie nurty i trendy w sposobach wizerunkowej emancypacji dzisiejszych polskich artystek. 

Czytaj artykuł
Przestrzeń inspirująca do działania

Miejsc kulturalnych na mapie Poznania nigdy za wiele! Już w sobotę w samym sercu miasta, na placu Cyryla Ratajskiego otwiera się przestrzeń pracy twórczej Centrala. Otwiera się z przytupem, premierową wystawą algierskich zdjęć Tytusa Grodzickiego "Deglet Nour".

Czytaj artykuł
Wycinki rzeczywistości

Monika Lisiecka to absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - w trakcie studiów skupiała się na działaniu w obszarze fotografii i grafiki warsztatowej. Obie dziedziny wciąż pozostają w kręgach zainteresowań artystki, którą dziś można spotkać w poznańskim studiu M&G, a już niedługo - w UAP-owskiej Galerii Duża Scena.

Czytaj artykuł
Porozmawiajmy o sztuce

W jakim celu artystki kształtują swój wizerunek? Czy jest to wyraz sprzeciwu wobec formułowanych w ich stronę oczekiwań? Czy strategia subwersji w wizerunku jest jasna i czytelna dla odbiorców? Galeria Miejska Arsenał zaprasza na spotkanie "Wizerunek artystek jako narzędzie subwersji", z cyklu "Dialogowanie historyków sztuki i artystów". Gościem Agaty Jakubowskiej będzie artystka i feministka Iwona Demko.

Czytaj artykuł
1 21 Strona 22 23 24 25