Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

O dziewczynkach, które idą tam, gdzie chcą

Chociaż są to fotografie zrobione podczas licznych podróży, to niewiele mają wspólnego ze zdjęciami prezentowanymi w magazynie "National Geographic". Dla Weroniki Krawczuk wyjazdy były tylko przyczynkiem do sportretowania napotkanych kobiet i stworzenia z ich historii spójnej opowieści o silnych dziewczynach.

. - grafika artykułu
fot. Weronika Krawczuk

Weronika Krawczuk jest absolwentką fotografii na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach zarówno w Poznaniu (między innymi w Galerii Ostrøv w 2017 r., Galerii Łęctwo w 2015 r. czy na wystawie "Nieoczywiste" w 2013 r.), jaki i Łodzi czy Krakowie. Wydała również - w kooperacji z poznańskim wydawnictwem Ostrøv - książkę fotograficzną "Harmony in my head".

Tematyka kobieca bardzo często pojawia się w jej pracach. Fotografowała poznańskie skateboardzistki zrzeszone w grupie sk8grlz, ma na swoim koncie także cykl portretów "Masculine", przedstawiający kobiety w typowo męskich strojach. Najbardziej znanym jej cyklem jest wyróżniony w konkursie Wielkopolska/Teraz "Bad to the bone", portretujący poznańską drużynę roller derby. Wspólnym mianownikiem łączącym te prace jest ukazywanie kobiet jako silnych i niezależnych jednostek; jej bohaterki choć zajmują się tym, co z pozoru wydaje się "męskie" (jak skateboarding czy męskie zawody pilotów i pszczelarzy) nie zatracają swojej kobiecości.

W ten nurt wpisuje się również najnowszy projekt Krawczuk, którego premiera będzie miała miejsce 7 listopada w Centrali. Wystawę "Niegrzeczne dziewczynki idą tam, gdzie chcą" tworzą fotografie, które powstały na przestrzeni ostatnich lat w trakcie licznych wyjazdów autorki. Jednak nie będzie to fotografia podróżnicza. Dla Krawczuk wyjazdy są pretekstem do zgłębienia tej specyficznej więzi, która może się wytworzyć tylko pomiędzy spotkanymi w drodze kobietami. Jak pisze sama artystka: "Moje GIRLS, to silne dziewczyny. (...) Zazwyczaj przemieszczamy się stopem. Zawsze w poszukiwaniu wolności. Tej fizycznej, gdzie ciało pozostaje ciałem, zrzuca z siebie kulturowe łachmany. Tej psychicznej, gdzie wszystkie zmartwienia pozostają w punkcie startowym. (...)". Zobaczymy zatem w jaki sposób autorka za pomocą prostej, nieskomplikowanej wizualnie fotografii opowiada o potrzebie wolności i bliskości, do której dążą bohaterki jej zdjęć.

Adam Jastrzębowski

  • "Niegrzeczne dziewczynki idą tam, gdzie chcą"
  • galeria Centrala (pl. Ratajskiego 6a)
  • spotkanie z Weroniką Krawczuk i otwarcie wystawy: 7.11, g. 18.30
  • wystawa czynna do 15.11
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019