Kultura w Poznaniu

Sztuka

Na lewej stronie

Na pozór wystawa Bownika to wystawa fotografii mody. Jednakże artysta nie pokaże nam ładnych zdjęć. Chociaż fotografie będą wykonane ze starannością aparatem wielkoformatowym, z dbałością o szczegóły, chociaż będzie szare "packshotowe" tło i równe oświetlenie, to będziemy mieć wrażenie, że coś tutaj nie pasuje. Bo kto fotografuje ubrania nie z tej strony co trzeba?

Kolekcjonerski zmysł

Gołuchów znajduje się nieco ponad 100 km od stolicy Wielkopolski. Tamtejszy zamek jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Nie każdy tam dociera i tym samym nie każdy ma możliwość zobaczenia na własne oczy nie tylko bajkowego wręcz obiektu architektonicznego otoczonego pięknym ogrodem, ale również siedziby pomyślanej jako miejsce przechowywania i eksponowania dzieł sztuki o wysokiej klasie artystycznej. Okazję do tego, by trochę posmakować atmosfery tej niezwykłej rezydencji, stworzyło Muzeum Narodowe za sprawą wystawy Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej.

Są symbolem niezmiennego piękna

- Pod wrażeniem tych wspaniałych budowli jestem od bardzo wielu lat. Niemal przecież wzlatują w niebo, są świadectwem dążenia ludzi do sacrum, geniuszu architektów, rzeźbiarzy, witrażowników - mówi Roman Kosmala, rzeźbiarz, którego wystawę "Na skrzydłach katedr" od 13 czerwca będzie można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym.

Skarby rodu Czartoryskich

Wystawę Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, którą w niedzielę otwiera Muzeum Narodowe, tworzą zbiory gołuchowskie oraz zabytki udostępnione przez Muzeum Archidiecezjalne i muzea narodowe znajdujące się w największych polskich miastach.

Dystrybucja myśli

8 dni, 30 miejsc, ponad 40 różnych wydarzeń; wernisaże, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, nawet akcje społeczne... Startuje Poznań Art Week!

Powrót do domu

Sylwester Ambroziak - jeden z najbardziej uznanych polskich rzeźbiarzy, słynący szczególnie z monumentalnych rzeźb w drewnie - zaprezentuje swoje najnowsze prace w Poznaniu. Wystawa Mama, I'm Coming Home stanowi jeden z punktów programu Poznań Art Week.

Noc Muzeów 2018 [GALERIA]

Jest w roku jedna taka noc, kiedy miasto nagle ożywa i pulsuje, wypełnione ludźmi spragnionymi nowych wrażeń. I to nie byle jakich, bo związanych z kulturą. A ta - jak po raz kolejny mogliśmy się przekonać - obejmuje obszary o wiele szersze i bardziej pojemne niż wskazuje na to nazwa tej nieodmiennie odnoszącej frekwencyjny sukces imprezy.

Mój pierwszy raz

Na początku przyznam się do czegoś wstydliwego - jeszcze nigdy nie byłem w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Ostatnio w internecie popularność zyskały zabawne filmiki reklamujące to miejsce, dlatego postanowiłem w końcu się tam wybrać. A czy jest lepsza okazja niż Noc Muzeów?

Dostrzec tłumacza

Wystawa Zobaczyć tłumacza to jedno z wydarzeń towarzyszących rozpoczynającemu się w poniedziałek 21 maja  w Centrum Kultury Zamek Festiwalowi Fabuły, który stanowi okazję do refleksji nad współczesną kondycją świata literatury.

Nocne wycieczki po mieście

Bardzo długie kolejki to na szczęście coraz bardziej odległa przeszłość, z jednym wyjątkiem: w Noc Muzeów stoją one zarówno do tych instytucji, jak i do wielu innych miejsc.

Miasto i ludzie

Geometrie, linie, światła, cienie, ulice. Faktura ścian i murów. Rytm, powtórzenia, drobnostki z małymi plastycznymi szczegółami, obok których przechodzimy codziennie, nie zwracając na nie uwagi. Tak widzi miasto Marcin Kłujsza. A Ty?

Opowiadaj, opowiadaj dalej...

Izabella Gustowska kończy 70 lat. Nie będzie popołudniowej kawy i tortu bezowego, tylko wytężona praca naszych umysłów, którą jubilatka zaserwuje nam podczas premiery wideoperformansu Hybryda. A zamiast urodzinowych świeczek - Izotop 2018, czyli program odbywających się równolegle w pięciu przestrzeniach miasta wystaw dedykowanych profesor Gustowskiej.

Uchwycić rzeczywistość

73 tys. zgłoszonych zdjęć autorstwa ponad 4,5 tys. fotografów ze 125 krajów świata to liczby, które obrazują skalę najważniejszego konkursu fotografii prasowej i reportażowej na świecie.  Od wielu lat w poznańskim CK Zamek wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę. Tak będzie i w tym - otwarcie 28 kwietnia.

Kurs mistrzowski z Andą Rottenberg

Gościem Instytutu Historii Sztuki UAM w najbliższą środę będzie Anda Rottenberg - wybitna kuratorka i krytyczka sztuki, była dyrektor Zachęty. Wygłosi prelekcję "Narracje historyczne na wystawach sztuki: Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000; Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat w historii i w sztuce; Postęp i higiena".

Dzielimy ważny kawałek historii

Rozmowa z Asafem Elkalaiem* i Nimrodem Karmim**, artystami prezentującymi swoje prace na polsko-izraelskiej wystawie "Estetyka i uprzedzenia" - do 6 maja czynnej w Galerii Miejskiej Arsenał.

"Dziewięćdziesiątka" architektów wnętrz

Otwarta po odzyskaniu niepodległości Szkoła Sztuk Zdobniczych w Poznaniu - mająca na początku charakter rzemieślniczy - dość szybko się rozwijała. Zmiany w programie nauczania i tworzenie się kolejnych kierunków wpłynęły na jej późniejszy prestiż i znaczenie. Jednym z etapów tej ewolucji było powstanie samodzielnej Architektury Wnętrz, która w tym roku wystawą i międzynarodową konferencją świętować będzie swoje 90-lecie. Wernisaż 16 kwietnia.

Wystawa nieistniejących obrazów

To, że obrazy istnieją na fizycznych nośnikach, nie oznacza jeszcze wcale że istnieją w przestrzeni sztuki i - co wydaje się jeszcze istotniejsze - w świadomości jej odbiorców. To właśnie dla takich prac, dotąd skrywanych przed wzrokiem ludzkim i dziennym światłem, Dom Tramwajarza otwiera swoje progi. Stwarza tym samym szansę pokazania się i zaistnienia w świadomości nieznanym dotąd artystom.

Poznaniakom brakuje życzliwości

Galeria Miejska Arsenał zaprosiła artystkę wizualną i performerkę Magdalenę Starską, aby przygotowała wystawę o charakterze akcji. Plecienie lekkoatletyczne ma pomóc zintegrować mieszkańców Starego Miasta z galerią.

Z wizytą w domu artysty

Już 5 kwietnia rozpocznie się ósma edycja festiwalu AK30 - trwającego miesiąc wydarzenia, będącego niepowtarzalną okazją zbliżenia się do poznańskiego środowiska artystycznego, które otworzy dla publiczności wnętrza swoich mieszkań i osobistych pracowni, prezentując prace powstałe w tych prywatnych przestrzeniach. Widz staje się tu gościem, artysta - gospodarzem.

Jak to jest znaleźć się w obrazie?

Dla jednych mroczne i niepokojące, dla innych oniryczne i baśniowe, dla samego autora - romantyczne. Twórczości Beksińskiego można się lękać albo ją podziwiać, nie sposób jednak pomylić jej z żadną inną. Malarz należy bowiem do nielicznego grona artystów, którym udało się wypracować własny, indywidualny i bezbłędnie rozpoznawalny język w sztuce. Etapy dochodzenia do finalnego geniuszu i mniej znane jego miłośnikom rozdziały artystycznego dojrzewania doskonale unaocznia otwarta właśnie w Starym Browarze wystawa o dobrze oddającym jej charakter tytule Beksiński nieznany.

1 24 Strona 25 26 27 28