Kultura w Poznaniu

Sztuka

Malarz Powstania Wielkopolskiego

Leon Prauziński w latach 1921-1923 na podstawie wykonanych w czasie powstania rysunków i szkiców, namalował 12 obrazów ukazujących sceny walk powstańczych. Były bardzo popularne w dwudziestoleciu międzywojennym, wydano je też na kartkach pocztowych. Teraz pokazuje je Biblioteka Raczyńskich.

Czytaj artykuł
Frida i... Frida

Frida trzyma w ramionach ukochanego Diega. Nie jest to jednak wizerunek pary kochanków, obraz czułości między mężczyzną a kobietą, choć i tu mamy do czynienia z sytuacją nad wyraz intymną...

Czytaj artykuł
Człowiek - przyroda - kosmos

W alternatywnej wersji współczesnego Poznania nie ma czerwonej wieży udającego zabytek zamku królewskiego, a nad Górą Przemysła wznosi się "Punctum" - lekka, niemal eteryczna forma o prostym, współczesnym kształcie...

Czytaj artykuł
Dobrze zasłużonemu w hołdzie

Patronuje ulicy w centrum Poznania, ale wydaje się postacią mało znaną w powszechnej świadomości. Wystawa organizowana przez poznański oddział Muzeum Narodowego na przypomnieć i przybliżyć współczesnym osobę Seweryna Mielżyńskiego.

Czytaj artykuł
Wielki kontrast

Jeden obnaża politykę społeczną Zachodu, drugi - Wschodu. Z jednej strony śmieci, lody i fast food, z drugiej - brud i alkohol spożywany na umór. Brytyjska przeciętność przeciwstawiona litewskim oryginałom. Tandem Parr-Vikšraitis do 10 grudnia w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Książka fotograficzna w centrum uwagi

Głównym wydarzeniem drugiej edycji festiwalu XPRINT, organizowanej w listopadzie przez pix.house, jest wystawa fotografii Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa - czynna od wtorku w Galerii Miejskiej Arsenał. Program festiwalu uzupełnią warsztaty i spotkania.

Czytaj artykuł
Użyteczność w sztuce absolwentów

Najlepsze dyplomy absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu będzie można od piątku oglądać na wystawie w jednym z pawilonów MTP.

Czytaj artykuł
Biel i czerwień w kadrze

Poświęconą barwom narodowym wystawę zdjęć Marka Lapisa od wtorku można oglądać na dziedzińcu Urzędu Miasta.

Czytaj artykuł
Stypendystki w Rozruchu

Z Witoldem Zakrzewskim o wystawie laureatek Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania rozmawia Katarzyna Kamińska. 

Czytaj artykuł
Piotrowicz u siebie

- Galeria Piotrowicza będzie przede wszystkim miejscem poświęconym jego osobie, ale także artystom mu pokrewnym, światopoglądowo nie łatwym w odbiorze, z różnych dyscyplin artystycznych - zapewniają pomysłodawcy Galerii Pod Koroną. Otwarcie - 26 października.

Czytaj artykuł
Józef Kaliszan. Multitalent i wyrocznia

Z Aleksandrą Sobocińską o wystawie Ślady niepamięci w Muzeum Historii Miasta Poznania rozmawia Monika Piotrowska. 

Czytaj artykuł
Frida. Artystka osobna

Choć Diego Rivera jest artystą znanym szerzej niż Frida Kahlo, w Polsce to właśnie ona budzi większe emocje. Tym bardziej że ma z Polską więcej wspólnego, niż zwykliśmy przypuszczać. Wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst zostanie otwarta 27 września w Centrum Kultury Zamek. Potrwa aż do 21 stycznia 2018. 

Czytaj artykuł
Noriaki złapany?

Czarna sylwetka z wielkim okiem zamiast głowy pojawia się w najmniej oczekiwanych miejscach, wyziera z zaułków, spogląda z murów, ścian bloków, znaków drogowych...

Czytaj artykuł
Frida zaspokaja nasze własne potrzeby

O wydarzeniach towarzyszących wystawie Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst opowiada Maciej Szymaniak z CK Zamek.

Czytaj artykuł
Matka, żona, rebeliantka?

Model "matki, żony i kochanki" odchodzi w niepamięć, stając się reliktem przeszłości. Czyżby miałby go zastąpić nowy model "Polki, patriotki, rebeliantki"? Wystawa o prowokacyjnym tytule, której kuratorką jest Izabela Kowalczyk, potwierdzi lub zaprzeczy tezie o zmianie w postrzeganiu i roli kobiety we współczesnym świecie. Wernisaż już w najbliższy piątek w Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł
Chwila nowoczesności

"Zaufajcie malarzom! Nie nakarmią tandetą. Nie dadzą czegoś, co po tygodniu ześmierdnie" - pisał Andrzej Wróblewski w 1947 roku do odbiorcy sztuki swojej i kolegów. I przekonywał go: "Pomagaj sobie, czym możesz - czytaj, oglądaj reprodukcje. Nie zrażaj się; przed wstępem do królestwa sztuki nowoczesnej musisz zapłacić frycowe". 

Czytaj artykuł
Jestem niewidocznym obserwatorem

O swojej wystawie "Polska", którą od 1 sierpnia można oglądać w Galerii Fotografii pf, opowiada Michał Szlaga.

Czytaj artykuł
Moim przeznaczeniem była fotografia

Z fotografem Jackiem Kulmem, laureatem tegorocznej Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, rozmawia Grażyna Wrońska.

Czytaj artykuł
Polska w 300 kawałkach

"Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie" - pisze o wystawie jej kurator Krzysztof Miękus. Prace Michała Szlagi od 1 sierpnia można oglądać w Galerii Fotografii pf. 

Czytaj artykuł
Wystawa Fridy Kahlo. Bilety w sprzedaży!

Przygotowywaną z wielkim rozmachem wystawę Fridy Kahlo i Diego Rivery CK Zamek otworzy pod koniec września. Do sprzedaży właśnie trafiły bilety.

Czytaj artykuł
1 26 Strona 27 28 29 30