Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Co zostało nam z PeWuKi?

Dla odradzającej się Polski odbywająca się w 1929 roku w Poznaniu Powszechna Wystawa Krajowa była pokazem sił i możliwości. To był również czas, gdy na szeroką skalę do naszego miasta zawitała architektura modernistyczna. Świetność wystawy i jej znaczenie dla Poznania przypomni tegoroczny II Festiwal Architektury Modernistycznej Nowy Plan.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Rozmach PeWuKi najlepiej wyrażą liczby: Międzynarodowe Targi Poznańskie zajmują dziś obszar 11 ha, a odbywająca się w 1929 roku wystawa mieściła się na imponującej powierzchni 65 ha! PeWuKa to 112 budynków, podzielonych na 5 sektorów wystawienniczych; przyciągnęła 1427 wystawców i aż 4,5 mln zwiedzających. A wszystko w pawilonach zaprojektowanych w duchu modernizmu przez najważniejszych polskich twórców. Wśród architektów projektujących na potrzeby PeWuKi znaleźli się m.in. Roger Sławski - główny architekt poznańskiej wystawy i twórca projektów Hali Przemysłu Ciężkiego (dzisiejszy pawilon nr 2), Hali Reprezentacyjnej będącej dzisiaj częścią pawilonu 3A oraz fontanny w parku Wilsona; Szymon Syrkus, który zaprojektował Pawilon Nawozów Sztucznych; Jan Goliński, który stworzył mieniący się kolorami Pawilon Związku Hut Szklanych oraz Bohdan Lachert i Józef Szanajca, z których deski kreślarskiej wyszedł pawilon Centro-Cementu. A Anatolia Hryniewicka-Piotrowska zaprojektowała Pawilon Pracy Kobiet, gdzie pod patronatem prezydentowej Michaliny Mościckiej kobiety walczyły o równouprawnienie.

Większości obiektów powstałych na potrzeby PeWuKi już nie ma. Tymczasowe pawilony zostały rozebrane, poznaniacy korzystają dziś z niewielkiej liczby budynków. Organizatorzy festiwalu Nowy Plan zapraszają na nostalgiczną podróż do międzywojennego Poznania. Główną osią festiwalu będzie rocznicowa wystawa Pierwszy raz - modernistyczny zryw Powszechnej Wystawy Krajowej". - Chcemy przybliżyć odbiorcom pierwszy modernistyczny zryw, który miał miejsce w Poznaniu podczas PeWuKi - mówi Jakub Głaz, kurator wystawy. - Na terenach wystawowych stanęły pawilony o awangardowych formach. Zaprojektowali je głównie warszawscy architekci, znani z późniejszych modernistycznych dokonań. Wybrane pawilony w postaci specjalnie wykonanych makiet oraz ich twórców przybliży nasza wystawa - tłumaczy.

Zaprezentowana zostanie również makieta całej powierzchni wystawienniczej, rozciągającej się na obszarze dzisiejszych MTP, parku Wilsona i Kasprowicza oraz kilku łazarskich ulic. Festiwal Nowy Plan to przede wszystkim spacery. Oprowadzanie po Pałacach PeWuKi czy Śladami Czarneckiego oraz rozpoczynająca się na terenie Elektrociepłowni Garbary Droga ku nowoczesności pozwolą znaleźć w naszym mieście te nieliczne już ślady największego "eventu" w historii Poznania. Program uzupełnią liczne wykłady i debaty z udziałem m.in. Agaty Koprowicz, Jarosława Trybusia, Ryszarda Nakoniecznego, Hanny Grzeszczuk-Brendel i Piotra Marciniaka.

Adam Jastrzębowski

  • wystawa Pierwszy raz - modernistyczny zryw Powszechnej Wystawy Krajowej
  • 11-30.10
  • pawilon nr 10, MTP
  • wstęp wolny, na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019