Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Ryciny historii

Muzeum Narodowe w Poznaniu z dumą zapowiada otwarcie kolejnej czasowej wystawy. Już w przyszłym tygodniu będzie można zwiedzić ekspozycję grafik Albrechta Dürera, a także jego mistrzów i uczniów. Otwarcie wystawy Dürer i inni. Grafika niemiecka XV i XVI w. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu jest szczególnie istotnym punktem kulturalnego programu poznańskiego muzeum, ponieważ uzupełnia cykl trzech wystaw temporalnych dostępnych do zwiedzania w tym samym terminie.

. - grafika artykułu
Warsztat Michaela Wolgemuta i Wilhelma Pleydenwurfa, "Taniec Żydów wokół złotego cielca", z Kroniki świata Hartmanna Schedla, 1493, ze zbiorów TPN, fot. Muzeum Narodowe

Dzieła prezentowane w ramach wystawy należą do archiwum poznańskiego muzeum. Danucie Rościszewskiej - kuratorce ekspozycji, zależało, aby za pomocą dostępnych środków, móc zaprezentować odbiorcom szeroki horyzont rozwoju grafiki niemieckiej. Najznamienitsze dzieła mistrzów tej techniki powstawały już w późnym gotyku, lecz żyjący w kolejnych epokach artyści nie pozostali dłużni swoim poprzednikom.  Jak dowiadujemy się z wystawy, kolejni twórcy doskonalili narzędzia i metody graficzne, dokonywali znaczących zmian estetycznych oraz podejmowali się nowych tematów do obrazowania. Zmieniający się sposób myślenia o tej formie sztuki, można prześledzić podczas poznańskiej wystawy. 

Niemniej to osobowość Dürera spowodowała, że grafika zaczęła funkcjonować jako samodzielna dziedzina sztuki i właśnie dlatego jego dzieła są głównymi punktami wystawy. Zaprezentowano miedzy innymi dwa cykle pasyjne tego autora - Małą Pasję i Pasję miedziorytniczą zwaną także "rytowaną". Dzieło pt. Madonna z Dzieciątkiem i małpką jest grafiką promującą wystawę, a więc zajmuje szczególnie istotne miejsce w całej ekspozycji.  Obok prac Dürera zaprezentowano twórczość Martina Schongauera i Michaela Wolgemuta, którzy byli jego mistrzami. Wyeksponowano też działa Hansa Behama, Georga Pencza, Hansa Schäufeleina czy Heinricha Aldegrevera - uczniów autora Madonny z Dzieciątkiem i małpką. Organizatorzy wystawy polecają szczególnej uwadze rycinę Wita Stwosza - pt. Ścięcie św. Jakuba. W Polsce znajdują się tylko dwa graficzne dzieła tego znanego rzeźbiarza, a jedno z nich należy do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Choć prezentowane dzieła są głównie związane z tematyką religijną, można zobaczyć też kilka ciekawych  portretów np. Mikołaja Kopernika czy Anny Austriaczki. Ponadto na ekspozycji znajdują się dzieła o motywach mitologicznych. - Wpływy włoskie są na rycinach wyraźne i zmienne wraz z pogłębianiem znajomości kultury antycznej przez niemieckich artystów - mówi Rościszewska.

Organizatorzy wystawy zaprezentowali także dzieła odnoszące się do konkretnych wydarzeń historycznych np. miedzioryt Sebalda Behama pt. Straż przy beczkach z prochem - epizodycznie nawiązujący do wojny chłopskiej albo akwafortę Mathiasa Zündta pt. Wjazd Henryka Walezego do Frankfurtu nad Odrą.

Joanna Lewandowska, odpowiedzialna za aranżację plastyczną wystawy, stanęła przed trudnym zadaniem zapewnienia dziełom odpowiednich warunków konserwatorskich przy zachowaniu estetycznych walorów przestrzeni ekspozycyjnej. - Grafiki są trudne w odbiorze, bo wymagają od odbiorcy sporego skupienia, a zatem dobra aranżacja powinna ułatwić intymny kontakt z grafiką - wspomina podczas konferencji prasowej. Ponadto wiele z prezentowanych podczas wystawy dzieł jest niewielkich rozmiarów, dlatego szczególna troska o przestrzeń ich ekspozycji była wskazana w procesie organizacji.

Organizatorzy wystawy zadbali też o rejestrację wirtualnego spaceru po wystawie, dzięki czemu zwiedzający będą mogli powrócić do oglądanych na żywo dzieł w formie cyfrowej. Wystawa w tej formie będzie dostępna do wglądu nawet po wrześniu, a więc kiedy fizycznie przestanie istnieć w Muzeum Narodowym.

Julia Niedziejko

  • wystawa Dürer i inni. Grafika niemiecka XV i XVI w. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu
  • kuratorka: Danuta Rościszewska
  • 19.07-13.09
  • Muzeum Narodowe
  • bilety: 15-20 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020