Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Artysta, rewolucjonista, obserwator

Miłośnicy plakatu w końcu będą mogli poczuć się dopieszczeni - po odwołaniu z powodu pandemii zaplanowanej na kwiecień wystawy prac Michela Quareza, w końcu przyszła pora na prezentację dorobku wybitnego światowego plakacisty. Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza do jej odwiedzania już od 7 czerwca.

. - grafika artykułu
fot. materiały Muzeum Narodowego w Poznaniu

Urodzony 28 maja 1938 roku w Damaszku Quarez w latach 1956-1957 studiował w École des Beaux-Arts de Bordeaux. Później przeniósł się do École nationale supérieure des arts décoratifs w Paryżu, którą ukończył w 1961 roku. Świeżo upieczonemu absolwentowi paryskiej uczelni groziła służba wojskowa i udział w wojnie w Algierii. Aby tego uniknąć, zdecydował się na wyjazd w ramach przyznanego mu stypendium. Tak trafił do pracowni jednego z twórców polskiej szkoły plakatu - Henryka Tomaszewskiego, który przyciągał wówczas nie tylko młodych artystów z Polski, ale także z Francji. Quarez był jednym z pierwszych, którzy znaleźli się pod skrzydłami polskiego mistrza.

Między Paryżem a Nowym Jorkiem

W 1964 roku, czyli już po powrocie do Paryża, Quarez rozpoczął współpracę z nową agencją reklamową, Société Nouvelle d'Information et de Publicité. Ta praca nie była jednak ani szczytem jego ambicji, ani możliwości. Trzy lata później Quarez wyjechał do Nowego Jorku i przyjął zlecenie od Dicka Giordano na stworzenie ilustracji do komiksu Mod Love autorstwa Michaela Lutina. W tej pracy, naznaczonej jeszcze popartowskimi fascynacjami, zobaczyć już można to, z czego dziś słynie Quarez i co dla jego twórczości jest tak charakterystyczne. Chodzi tu przede wszystkim o intensywną, nasyconą i niekiedy wręcz fluorescencyjną kolorystykę oraz umiejętność pokazywania postaci z różnych perspektyw, a w tym z perspektywy żabiej czy z lotu ptaka. Po sukcesie komiksu do artysty napływać zaczęły kolejne zamówienia, jednak prawdziwy przełom w jego twórczości dopiero miał nadejść.

Quarez powrócił do Paryża w 1968 roku, czyli w momencie, kiedy przez Francję przetaczały się fale protestów i strajków - najpierw studentów, a później także robotników i innych warstw społeczeństwa. Na ulicach pojawiały się hasła wymierzone w rząd, kapitalizm, imperializm i tradycjonalistyczne podejście do życia. Efektem tych wydarzeń były zmiany, jakie zaszły zarówno w życiu politycznym i gospodarczym, jak i kulturalnym oraz społecznym.

Po stokroć zmiany!

Quarez nie pozostawał obojętny na rzeczy, które działy się wokół niego. Bacznie obserwował zmieniającą się sytuację i szukał w niej inspiracji. Jest tak zresztą do dziś. Pracował dla czasopism i wydawnictw, które sprzyjały społecznej metamorfozie. Tworzył głównie ilustracje. Plakaty, które stanowią oś wystawy w Muzeum Narodowym, zaczęły powstawać dopiero na początku lat 70., kiedy Quarez był już doświadczonym ilustratorem. Od 1976 roku przez osiem miesięcy współpracował z grupą GRAPUS założoną przez kilku francuskich artystów, z którymi łączyły go lewicowe poglądy i chęć tworzenia sztuki zaangażowanej społecznie. Główną inspiracją dla twórcy było i wciąż jest życie codzienne i relacje międzyludzkie, które ujmuje w niepozbawione humoru i prostolinijne kompozycje.

Quarez przez lata próbował mierzyć się z różnymi technikami i mediami. W połowie lat 80. zafascynowany był możliwościami graficznych programów komputerowych i ich wykorzystaniem w swoich realizacjach. Od początku lat 90. skupia się jednak na odręcznych rysunkach i malarstwie, które są istotą jego projektów.

Artysta nie uczestniczy w zbyt wielu wystawach i prezentacjach odbywających się w większych galeriach, nie bierze udziału w konkursach. Skupia się na pracy i przetwarzaniu bodźców, jakich dostarcza mu otoczenie, w którym żyje. Oryginalność i jakość jego dzieł docenione zostały przez Muzeum Narodowe w Poznaniu - Michel Quarez jest laureatem Nagrody im. Jana Lenicy. Wystawa jest uhonorowaniem jego dokonań. Zaprezentowanych zostanie na niej ponad 100 plakatów, a także drobne druki i szkice - szykuje się prawdziwa wizualna uczta.

Justyna Żarczyńska

  • wystawa Michel Quarez. Plakaty
  • kuratorka: Anna Grabowska-Konwent
  • Muzeum Narodowe
  • 7.06-30.08
  • bilety: 7-10 zł
  • oprowadzanie kuratorskie: 20.06, g. 12 oraz 12 i 19.07, g. 12 (obowiązują zapisy, maksymalna liczba oprowadzanych osób: 20)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020