Kultura w Poznaniu

Muzyka

Kamil Bednarek to niewątpliwie rozpoznawalne nazwisko w polskiej muzyce rozrywkowej. Jego charakterystyczny głos wybrzmiewa zarówno w delikatnych balladach, jak i energetycznych kawałkach w stylu reggae i dancehall, a styl łączy tradycje jamajskiego roots z nowoczesnymi, popowymi brzmieniami. Bednarek nigdy nie ukrywał swojej fascynacji Jamajką - wyjazd do kolebki gatunku i nagrania z legendami, takimi jak Stephen Newland z Rootz Underground, wpłynęły na postrzeganie go nawet jako ambasadora tej kultury, a nie tylko dostarczyciela rozrywki. Teraz powraca z nowym koncertowym projektem Cztery twarze życia.

Czytaj artykuł

- Nie wierzę w totalną wolność słowa, wierzę w podział słowa na wolne i opresyjne. Jeśli słowo ma wektor, jest do kogoś konkretnie, to na tobie spoczywa ciężar konsekwencji za to, co powiesz. [...] Ale jeśli słowo zostaje rozproszone w przestrzeń - pod tę kategorię podpada cała sztuka - to ciężar ewentualnych konsekwencji bierze na siebie odbiorca - tłumaczy Legendarny Afrojax*. Artysta w czwartek zagra w Fort Colomb. Tylko dla dorosłych.

Czytaj artykuł

Materiał ze swej bestsellerowej płyty Adela zaprezentują w Poznaniu wybitny gitarzysta klasyczny Łukasz Kuropaczewski i świetny pianista Aleksander Dębicz. Ich koncert już 10 października w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

Ray Brown Jr. to nazwisko, które znane jest nie tylko w środowisku jazzowym. Nie mniejszy szacunek budzi wśród muzyków grających bluesa, soul czy pop. W końcu nieczęsto zdarza się, by artysta był dzieckiem dwóch absolutnych legend sceny jazzowej - Elli Fitzgerald oraz Raya Browna. Jednak mimo tak ogromnego bagażu dziedzictwa, Brown Jr. postanowił obrać w muzyce swoją własną drogę, unikając pułapek bycia wyłącznie "synem swoich rodziców". Poznać go bliżej będziemy mogli w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

Jakub Józef Orliński się bawi. Muzykę dawną podaje w formie rozrywkowej: raz na jazzowo, raz na filmowo, w międzyczasie rapuje. Przechodzi na drugą stronę lustra i wygodnie rozgaszcza się w popkulturze. Czy to dobrze dla jego operowej działalności?

Czytaj artykuł

Wybuchowa mieszanka mrocznego industrialu, złożonych rytmów etnicznych i potężnych pulsujących basów, które wibrują z równą siłą na klubowych parkietach, jak i w industrialnych halach. Dla wtajemniczonych Zamilska to więcej niż producentka - to architektka niepokojącego dźwięku, który hipnotyzuje i wciąga w bardzo mroczny świat. Jej wizję techno będziemy mieli okazję poznać już za kilka dni w Tamie.

Czytaj artykuł

Rosie Frater-Taylor to młoda artystka, która pewnie porusza się na obrzeżach mainstreamu, jednocześnie przecierając nowe szlaki, balansując w tym pomiędzy jazzem, folkiem i współczesnym popem. Słuchając jej muzyki, odnosi się wrażenie, że każdy dźwięk jest starannie przemyślany, a zarazem pełen swobody i lekkości, przywodzącej na myśl klasyczne fusion z lat siedemdziesiątych. Koncert Brytyjki w Blue Note z pewnością będzie jednym z najlepszych wydarzeń tego miesiąca w naszym mieście.

Czytaj artykuł

Niezależność, bezpieczna przestrzeń dla artystów, własny showcase oraz współpraca z festiwalem Off Opera. O założeniach niezależnej, poznańskiej wytwórni 33 Records, a także jej planach na przyszłość opowiada Marcin Illukiewicz, współwłaściciel wydawnictwa.

Czytaj artykuł

Strachy Na Lachy to jeden z tych zespołów, które idealnie wpasowały się w krajobraz polskiej alternatywy, jednocześnie umiejętnie wytyczając dla niego nowe ścieżki. Grabaż - który już w Pidżamie Porno udowodnił, z jaką łatwością potrafi grać na emocjach i uderzać w czułe struny - stworzył projekt bardziej introspektywny, balansujący na granicy punk rocka, folku, poezji śpiewanej i rocka, ale co najważniejsze, o długotrwałej wartości. O uniwersalności tej muzyki będzie można przekonać się 5 października w poznańskim klubie Tama.

Czytaj artykuł

Muzyka improwizowana to zawsze podróż w nieznane - nie tylko dla jej słuchaczy, ale i jej twórców. To także jeden z gatunków, który w największym stopniu stawia na dialog pomiędzy artystą a odbiorcą. W Poznaniu okazją do jego praktykowania jest coroczny Spontaneous Music Festival w Dragon Social Club.

Czytaj artykuł

Jazzbois to nie tylko muzyczne trio - to prawdziwi alchemicy dźwięku, którzy w swoim twórczym kotle mieszają style, tekstury i energie, tworząc fuzję nowatorską i jednocześnie organiczną. Zespół wystąpi w Poznaniu w sobotę, 5 października, w klubie Blue Note.

Czytaj artykuł

Przez pryzmat muzyki łatwo dostrzec duszę artysty. W przypadku Salvadora Sobrala jest ona pełna głębi, emocji i autentyczności. Jego piosenki - których popularność już dawno wykroczyła poza granice rodzinnej Portugalii - to prawdziwa uczta dla miłośników barokowego popu i vocal jazzu. Nic dziwnego, że gdy w 2017 roku wystąpił na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji, zdobył pierwsze miejsce. Teraz wystąpi dla nas na scenie klubu Blue Note.

Czytaj artykuł

W dwa październikowe wieczory czekają nas ekscytująco zapowiadające się koncerty muzyki jazzowej. Odbędą się w Sali Ziemi MTP w ramach cyklu Enter Enea Festiwal Festival prezentuje. Co ciekawe, dla  publiczności będzie to znakomita okazja do porównania stylu oraz aktualnej formy artystycznej dwóch wybitnych przedstawicieli odmiennych szkół muzykowania: sceny europejskiej - Jana Garbarka oraz amerykańskiej - Branforda Marsalisa. Pierwszy koncert we wtorek 1., drugi w środę, 23 października.

Czytaj artykuł

Urodzony na Islandii Svavar Knútur to artysta, który bariery pomiędzy intymnością a uniwersalnością przełamuje w tak sugestywny sposób, że jego piosenki zdolne są poruszyć nawet największego twardziela. I chociaż jego akustyczne ballady, w których prym wiodą folkowe melodie i zupełnie osobiste historie, nie sięgnęły jeszcze mainstreamowych szczytów, to ci, którzy zetknęli się z jego twórczością, często nazywają go jednym z najciekawszych współczesnych trubadurów. Bliżej poznać go będzie można w Domu Tramwajarza.

Czytaj artykuł

Wojtek Mazolewski Quintet to formacja, która niewątpliwie wywiera bardzo duży wpływ na współczesną scenę jazzową w Polsce. Zespół - prowadzony przez charyzmatycznego kontrabasistę, a obecnie występujący w odświeżonym składzie i z nową płytą - łączy najlepsze tradycje tego gatunku z zupełnie nowoczesnymi elementami, co przyciąga do niego zarówno ortodoksyjnych miłośników jazzu, jak i młodsze pokolenia szukające nieco innych doznań. Jeśli chcecie się w nich zanurzyć, to śmiało ruszajcie do Centrum Kultury Zamek.

Czytaj artykuł

Patoteksty, eksperymenty z deklinacją, egzotyczne rymy i uliczny image rozbrajany przez autoironię - tak w skrócie można opisać Rów Babicze. Zespół, któremu nie udało się zagrać w sierpniu na Hip Hop Festival Poznań, wystąpi w sobotę na Nocnym Targu Towarzyskim. Poznań to pierwszy przystanek na trasie "Nierówności Tour" promującej nowy album kuriozalnego kolektywu - Nierówno pod sufitem.

Czytaj artykuł

Smif-N-Wessun - legendarna formacja hip-hopowa, której korzenie sięgają lat 90., kiedy Nowy Jork był jednym z głównych ośrodków ulicznego rapu - już niedługo wystąpi w poznańskim Schronie. Tek i Steele to wciąż jedne z najważniejszych postaci na niezależnej scenie Brooklynu, które mimo upływu lat nie zmieniają kierunku i skupiają się na twardym brzmieniu, autentycznych tekstach oraz niezłomnej lojalności wobec miejskiej rzeczywistości. Ich muzyka to opowieść o nieustępliwości i wierności korzeniom - warto przyjrzeć się jej bliżej.

Czytaj artykuł

Wyraziste osadzenie w rytmie, ale też niebanalna melodyka i umiejętne operowanie nastrojem; przywoływanie ducha i twórczości zapomnianych mistrzów, ale też sięganie do zgoła kosmicznych natchnień - oto cechy czterech, jakże różnorodnych i jakże ciekawych, wydanych niedawno płyt. Taki obraz dają nowe krążki Bartłomieja Olesia, alternatywnej supergrupy Nachum, duetu RhythmSect i kwartetu Kazimierza Jonkisza.

Czytaj artykuł

Kiedy inni stawiają na mocne, gangsterskie brzmienia, oni idą w słodko-gorzki indie pop. Kiedy reszta przechwala się sławą i kasą, oni rozbrajają autoironicznym humorem i różnymi dziwactwami, pokazując, że w polskim hip-hopie nie tylko nie trzeba się napinać, ale można mieć dystans. Tak właśnie działa Lordofon - warszawski duet, w którym raper i wokalista Maciej Poreda oraz producent Michał Jurek, po genialnym debiucie z Kołem (2020), wracają z czymś zupełnie Passé (2023).

Czytaj artykuł

Bambie Thug - a właściwie Bambie Ray Robinson - to dziś jedno z najbardziej intrygujących i nieprzewidywalnych zjawisk w świecie muzyki pop. Z jednej strony okultyzm i tabliczka do wywoływania duchów, z drugiej - futurystyczne, hyiperpunkowe krajobrazy. O co tu chodzi? Nieważne, ważne że działa! W końcu mało kto odważa się grać niby radiowe piosenki w tak niebanalny sposób jak ta osoba artystyczna*, która światu objawiła się po swoim występie na 68. Konkursie Piosenki Eurowizji, gdzie reprezentowała Irlandię. Jeśli chcecie zobaczyć, jak w ciekawy sposób transformuje najbardziej popularne dziś style muzyki rozrywkowej, to wpadajcie do Tamy!

Czytaj artykuł
1 8 Strona 9 10 11 12