Kultura w Poznaniu

Opinie

Korekta historii

Przejść do historii - oto marzenie każdego artysty. Tylko czy owa historia, którą tworzą zwycięzcy, głównie mężczyźni (nie inaczej!) i ogólnie urodzeni pod szczęśliwszą gwiazdą jest sprawiedliwa? Płyta Barbary Borowicz i Marka Szlezera odkrywająca twórczość Witolda Friemanna zdaje się temu zaprzeczać.

Literatura zalana keczupem

W raporcie o stanie czytelnictwa w Polsce z 2017 roku opublikowanym przez Bibliotekę Narodową znalazł się w gronie najpoczytniejszych pisarzy w kraju. Już dwa lata temu był czytany z chęcią podobną do tej przy sięganiu po Sienkiewicza. Ostatnio wydał Wyrok, czyli coś na kształt książki, do tego kryminalnej, której akcja rozgrywa się w Poznaniu. Tytuł szybko znalazł się na liście bestsellerów. Oto powrócił garmażer, producent produktów literackopodobnych wydawanych w formie książki - Remigiusz Mróz.

Przewodnicy po nieznanym

Po dłuższej przerwie w Poznaniu zagrał Bartłomiej Nizioł - zwycięzca 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wraz z Michałem Francuzem dwukrotnie jednego dnia wystąpili w Sali Białej Bazaru Poznańskiego. A był to dzień szczególny - Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Xanax nation

Juliusz Strachota znalazł się w ścisłym finale Literackiej Nagrody Nike 2019. A ja to bym wszystko dał temu pisaniu - odznakę PTTK i złoty pierścień, ale i nagrodę humanitarną czy pokojowego Nobla!

#międzysłowami

Ze spektaklem "Chodź na słówko" duetu Malina Prześluga/Jerzy Moszkowicz jest trochę jak z kinowym hitem "Toy Story" - każda kolejna część jest lepsza od poprzedniej, a przynajmniej równie dobra. Zatem "zgredy" i "ziomale" - do teatru marsz! Tym bardziej, że twórcy zapowiadają definitywny koniec historii. #smutno

PROSTO Z EKRANU. Kłamstwa i kłamstewka

Uwaga! W kinach właśnie pojawiła się dobra, pełna inteligentnego humoru polska komedia. Dla tych, co przecierają oczy ze zdumienia, powtórzę: w kinach właśnie pojawiła się dobra, pełna inteligentnego humoru polska komedia.

Dobrze dopasowani

Sobotni wieczór w klubie U Bazyla był niezwykle eklektycznym, gitarowym przeżyciem. Wielka szkoda, że niewiele osób zdecydowało się w nim uczestniczyć.

Kino nieme w XXI wieku

Instalacja multimedialna "Gabinet" nie jest naiwnym, czołobitnym hołdem złożonym "Gabinetowi doktora Caligari". Wszyscy przecie wiemy, że to arcydzieło kina niemego. Nie o utwardzanie pomnika ze spiżu więc tu idzie, a o próbę cofnięcia się w czasie, odtworzenia pewnej aury i zanurzenia się w niej. Naturalnie - z wykorzystaniem nowych mediów.

"Uzurpator" śladem "Maestra"

Bożena Aksamit pisała i pracowała nadzwyczaj dokładnie, wrażliwie, stroniła od sensacji. Zmarła w lutym tego roku, a jej ostatnim materiałem prasowym był reportaż Sekrety Świętej Brygidy, jaki opublikowała w grudniu 2018 roku w "Dużym Formacie". Ten tekst był zapowiedzią książki o prałacie Henryku Jankowskim, która niedawno ukazała się w Wydawnictwie Agora.

Dialog muzycznych improwizacji

Po raz pierwszy usłyszałam Kroke na płycie winylowej. Nie była to typowa muzyka etniczna, do której byłam przyzwyczajona, ale było w niej coś na tyle intrygującego, iż trudno było o niej tak po prostu zapomnieć. Tak samo jak o hipnotyzującym koncercie w poznańskim klubie Blue Note, na którego scenie obok Kroke wystąpiła pochodząca z Mongolii wokalistka - Urna.

PROSTO Z EKRANU. Niebem cieszyć się spokojnym

Po nierównym "Piłsudskim" przyszła pora na o wiele bardziej przemyślane i dopracowane "Legiony". Polskie kino historyczne dopiero uczy się na własnych błędach, ale robi to pilnie, a efekty od razu widać na ekranie.

FESTIWAL GRANDA. Poszukiwania strachu w fikcji

- Nie chodzi o to, żeby oddać to, o czym piszą w gazetach. Wręcz przeciwnie - zapewniał na sobotnim spotkaniu  w ramach Grandy Stefan Ahnhem, autor scenariuszy do serialu o Kurcie Wallanderze oraz cyklu kryminałów, którego głównym bohaterem jest policyjny śledczy Fabian Risk.

FESTIWAL GRANDA. Kobiety, kryminały i obyczaje

Jaka jest sytuacja kobiet w świecie literatury kryminalnej i czy przekłada się to na ich twórczość oraz warsztat pisarski? Między innymi takie tematy rozważały na półmetku Festiwalu Granda, autorki powieści kryminalnych - Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska i Joanna Opiat-Bojarska.

Historia przestrzeni

Czy można próbować analizować dzieło sztuki bez kontekstu, nie znając realiów jego stworzenia, uwarunkowań historycznych, nie wiedząc do czego będzie się odnosić? Założenia urodzinowej prezentacji Obiekt - przestrzeń  Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu wydają się proste. Wszak wystarczy zajrzeć w przepastne uczelniane archiwa i pochwalić się najlepszymi dziełami powstałymi w murach poznańskiej Akademii.

FESTIWAL GRANDA. Chętnie zagrałbym trupa

- Kiedy pisarz musi się wcielić w rolę krzywdzonego przez dorosłych dziecka albo mordercy, to jest to trochę schizofreniczne. Źle bym się czuł, gdybym miał na to wcześniej jakiś plan - mówił autor przeszło trzydziestu kryminałów, Remigiusz Mróz. Niewątpliwy literacki fenomen naszego kraju w poznańskim Festiwalu Granda uczestniczy od samego początku. Tym razem wystąpił tuż po piątkowym otwarciu jego 5. edycji, w dwa dni po premierze Wyroku - dziesiątego tomu serii o mecenas Joannie Chyłce.

Innego końca świata nie będzie

- My, jako chrześcijanie, musimy zrozumieć, że świat został stworzony jako całość, system - zaznaczał w trakcie spotkanie w Winiarni "Pod Czarnym Kotem" Szymon Hołownia, pisarz i publicysta. - Nie jest tak, że on powstał, a później nadszedł człowiek, który miał nim zarządzać. Człowiek jest elementem tego systemu, co znaczy, że bierze za niego odpowiedzialność. W przeciwnym wypadku będzie jak ze spadającym samolotem - klasa ekonomiczna i klasa biznes skończą tak samo.

Fotograf z Opavy

Chociaż Vladimir Birgus jest świetnym dokumentalistą, większe zasługi na polu fotografii ma jako pedagog i kurator - nie tylko dla fotografii czeskiej, ale i polskiej. Bez niego nie powstałoby najprawdopodobniej jedno z najciekawszych miejsc na fotograficznej mapie Poznania - Pix.house.

PROSTO Z EKRANU. O Polskę!

Po kilku początkowych scenach "Piłsudskiego" miałem ochotę Borysa Szyca obwołać polskim Tomem Hardym, ale potem coś poszło nie tak - czy to za sprawą nieprzemyślanego montażu, czy też wskutek zachowawczości twórców z góry liczących na zyski ze szkolnych wycieczek, produkcja zaczęła tonąć w oceanie poprawności.

1 64 Strona 65 66 67 68