Kultura Poznań.pl

Opinie

MALTA 2018. Boczne skrzydła ołtarzy
 

MALTA 2018. Boczne skrzydła ołtarzy

Od wczoraj w Pawilonie w ramach Mata Festival Poznań można oglądać prace wideo holenderskich artystów. Jedną z nich jest instalacja "18 Videos" duetu Lemm&Barkey - cudownie wykwintny, dżenderowy dowcip i puszczenie oczka w stronę starej sztuki katolickiej.

czytaj więcej
Estetyka próby
 

Estetyka próby

Czy najnowsza premiera Teatru Wielkiego - "Napój miłosny" Gaetano Donizetti'ego w reżyserii Andriy Zholdaka jest propozycją odważną? Czy wnosi coś nowego do operowego dyskursu? Czy wreszcie przyjęta przez artystę konwencja jest unikiem od reżyserskiej odpowiedzialności, czy też w ten sposób puszcza on do publiczności oko i pod płaszczykiem humoru opowiada o rzeczach ważniejszych od przaśnej historii będącej podstawą libretta tej właśnie opery komicznej?

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Home, sweet home
 

PROSTO Z EKRANU. Home, sweet home

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami Sweet country Warwicka Thorntona to film dla nieco bardziej wyrobionego odbiorcy. Widz musi uzbroić się w cierpliwość, której już od dawna nie uczy współczesne kino. Akcja toczy się tu powoli jak słońce po niebie australijskiego interioru, kadry są częściowo puste jak tamtejszy krajobraz, a dialogi bohaterów oszczędne i skromne, jak całe ich życie.

czytaj więcej
MALTA 2018. Szkic do spektaklu
 

MALTA 2018. Szkic do spektaklu

Biografia Barbary Piaseckiej-Johnson to gotowy scenariusz na film, być może nawet oscarową produkcję. Twórcy "No more tears" Polskiego Teatru Tańca przekonywali przed premierą, że także dobry materiał na spektakl. Szkoda, że nie udało im się potwierdzić tego na scenie.

czytaj więcej
MALTA 2018. Tak zwana polska dusza
 

MALTA 2018. Tak zwana polska dusza

Jedna mieści w sobie chrzest Mieszka I i początek dominacji kościoła katolickiego, 123 lata niewoli, romantyzm, mesjanizm, Wielką Emigrację, kilka przegranych i jedno zwycięskie powstanie, pogromy Żydów i smoleńską katastrofę. Druga musi pomieścić Żyda, narodowego wieszcza, jego kochankę i ciężarną żonę, powstańców listopadowych i wielki, drewniany krzyż. Polska i scena spektaklu Mesjasze. Nic dziwnego, że w obu panuje chaos.

czytaj więcej
Od bajki do transcendencji
 

Od bajki do transcendencji

Zakończył się sezon artystyczny w Filharmonii Poznańskiej. Zabrzmiały znane i lubiane dzieła Moniuszki, Beethovena i Szymanowskiego z solistą Nikołajem Znaiderem. Ale dopiero zagrana na finał Beethovenowska V Symfonia, pulsująca emocjami i precyzyjna wykonawczo, potwierdziła wysoką klasę naszej orkiestry.

czytaj więcej
Muzyka na niepewne czasy
 

Muzyka na niepewne czasy

Blisko trzy godziny trwał czwartkowy koncert zespołu King Crimson w Sali Ziemi. Usłyszeliśmy - rzecz swego czasu niewyobrażalna - sporo hitów z wielkiej przeszłości legendarnej grupy. Publiczność reagowała owacyjnie.

czytaj więcej
Żarliwa bezsenność
 

Żarliwa bezsenność

Nie należę do nocnych marków, a bezsennych nocy nie z wyboru miałam w swoim życiu niewiele. A jednak doskonale rozumiem organizatorów festiwalu Bezsenność, iż ten nocny krąg skojarzeń połączyli z muzyką.

czytaj więcej
Czy istnieje wzorcowy antywzorzec?
 

Czy istnieje wzorcowy antywzorzec?

Czym są antywzorce i jak działają w obszarze sztuki i kultury wizualnej? Czy w ich charakter wpisane jest wykraczanie poza świat wizualny, a jeśli tak, to w jaki sposób się to objawia i czy w ogóle objawiać się powinno? Jakie niebezpieczeństwa może napotkać artysta eksperymentujący i wychodzący poza pewne już przyjęte normy? Na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć w trakcie spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał, będącego zarazem promocją książki "Antywzorce" wydanej pod redakcją Karoliny Sikorskiej.

czytaj więcej
Nie tylko dobra muzyka
 

Nie tylko dobra muzyka

Ethno Port odważnie i z fantazją wkroczył w drugą dekadę działalności. Bardzo bogaty program tegorocznego festiwalu łączył w sobie spotkania, warsztaty, projekcje i to, co najważniejsze: muzykę. W pamięci pozostaną po nim m.in. koncerty które dali Cüneyt Sepetçi, Muzsikas, A Filetta.

czytaj więcej
Kolekcjonerski zmysł
 

Kolekcjonerski zmysł

Gołuchów znajduje się nieco ponad 100 km od stolicy Wielkopolski. Tamtejszy zamek jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Nie każdy tam dociera i tym samym nie każdy ma możliwość zobaczenia na własne oczy nie tylko bajkowego wręcz obiektu architektonicznego otoczonego pięknym ogrodem, ale również siedziby pomyślanej jako miejsce przechowywania i eksponowania dzieł sztuki o wysokiej klasie artystycznej. Okazję do tego, by trochę posmakować atmosfery tej niezwykłej rezydencji, stworzyło Muzeum Narodowe za sprawą wystawy Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej.

czytaj więcej
Modernizm kontra socrealizm
 

Modernizm kontra socrealizm

Gdyby Karol Strasburger zadał w Familiadzie pytanie o to co zwiedzamy podczas wakacji, jestem przekonany, że "modernistyczne budynki" nie byłyby najwyżej punktowaną odpowiedzią. A jednak, na zaproponowane przez organizatorów festiwalu "Nowy Plan" zwiedzanie Okrąglaka oraz Domu Weterana na ulicy Ugory, przyszedłem wraz z dziesiątkami innych ciekawskich.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Dwa serduszka
 

PROSTO Z EKRANU. Dwa serduszka

"Zimna wojna", która pięć lat po Oscarowej "Idzie" stanowi namacalny dowód na to, że Paweł Pawlikowski jest twórcą wybitnym, toczy się w rytmie miłości - namiętnej, zniewalającej, zaborczej, nieszczęśliwej, toksycznej, destrukcyjnej, bezkompromisowej, nienasyconej i przede wszystkim niespełnionej.

czytaj więcej
ETHNO PORT. Hipnotyzujący rytm
 

ETHNO PORT. Hipnotyzujący rytm

Rytm soboty i niedzieli na Ethno Port Festival wyznaczyła sztuka Korei Południowej. Na szczęście obyło się bez prostych i naiwnych uniesień orientalizmem. Miast nich trzeba było się zmierzyć z muzyką i kinem w ich wymiarze jak najbardziej komunikatywnym, a przez to pozbawionym naiwnej "egzotyki".

czytaj więcej
Teatralny second hand
 

Teatralny second hand

W pogodne, czerwcowe dni trudno przyciągnąć widzów do teatru. Udaje się to, gdy na sali panuje gorętsza atmosfera niż na zewnątrz, jak podczas premiery "La la lalki" w Teatrze Animacji. Na scenie zgrana drużyna - lalki, aktorzy-animatorzy, muzycy przez cały spektakl koncertowo podgrzewali emocje.

czytaj więcej
ETHNO PORT. Polak, Węgier, dwa bratanki
 

ETHNO PORT. Polak, Węgier, dwa bratanki

Kiedyś jeden z muzykantów powiedział mi, że w muzyce najważniejsze jest to, by umiała porwać do tańca. Żeby każdy, niezależnie od wieku, umiał się w niej odnaleźć. Musi być to zatem muzyka, która wyzwala naturalną radość i nie pozwala na obojętne stanie w miejscu wobec gry muzykantów. W transowych rytmach oberkowych i mazurkowych tańczyli mali i duzi wraz z polską kapelą Wowakin, a do węgierskich czardaszów porwał zespół Muzsikás, który zachwycił publiczność.

czytaj więcej
ETHNO PORT. Kołysanki dla dorosłych
 

ETHNO PORT. Kołysanki dla dorosłych

Conversation (s), a więc rozmowa (y) - taki tytuł nosił koncert otwarcia tegorocznego festiwalu Ethno Port i jest to nazwa jednocześnie trafiona i chybiona. Chybiona, bo zaprezentowana technika śpiewu bardziej niż z rozmową kojarzy się z jednoczesną recytacją. Trafiona, bo kooperacja najbardziej znanej korsykańskiej grupy A Filetta z gwiazdą muzyki libańskiej Fadią Tomb El Hage to prawdziwa międzykulturowa wymiana doświadczeń.

czytaj więcej
BLISCY NIEZNAJOMI. Zraniony jednorożec
 

BLISCY NIEZNAJOMI. Zraniony jednorożec

W tym roku hasło festiwalu Bliscy Nieznajomi to #Polska, a o tej Siksa rapuje jak mało kto. Udowodniła to podczas benefisu swojej czteroletniej twórczości na deskach Teatru Polskiego. Pytanie tylko, czy ten quasibenefis jak na ironię nie oznacza powolnego dogasania jej pierwotnej energii i przypieczętowania twórczości, która jak dotąd zachwycała spragnioną autentyczności publiczność, a w tej chwili być może zjada już własny ogon?

czytaj więcej
Strona 1 2 67