Kultura Poznań.pl

Opinie

Mokre, krwawe miejsce
 

Mokre, krwawe miejsce

28 dni to wstrząsająca, kosmiczna podróż w głąb człowieka, prowadząca widza po meandrach nie tylko i nie tyle miesiączki, co odsłaniająca toksyczne aspekty relacji damsko-męskich. Mianowicie przemoc stosowaną przez mężczyzn na kobietach: od słownej i psychicznej, przez wykluczenie i nierówne traktowanie, aż po fizyczną.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Nostalgia elektronicznego mordercy
 

PROSTO Z EKRANU. Nostalgia elektronicznego mordercy

Po wyreżyserowaniu dwóch ikonicznych części "Terminatora" James Cameron stracił prawa do wykreowanego przez siebie świata, co poskutkowało tym, że na przestrzeni kolejnych lat bezlitośnie, a czasem wręcz też bezmyślnie eksploatowano franczyzę o zabójczych androidach przybywających z przyszłości. Po blisko trzech dekadach prawa wróciły jednak do Camerona, który zignorował nienamaszczone przez siebie fabuły i już jako producent, wraz z Timem Millerem na reżyserskim stołku, wypuścił do kin bezpośrednią kontynuację "Dnia sądu" z 1991 roku.

czytaj więcej
Ślady znikania
 

Ślady znikania

Nie wiadomo dlaczego niektóre z pingwinów oddalają się od swojej kolonii, by ruszyć w samotną wędrówkę ku lodowcowym szczytom. Tam dokąd zmierzają, nic je nie czeka prócz śmierci, a jednak, nawet jeśli je zawrócić, ponawiają swój samobójczy bieg w stronę gór...

czytaj więcej
Choroba to życie. Życie to choroba
 

Choroba to życie. Życie to choroba

Arsenał dawno nie przeżywał takiego oblężenia - w piątkowy wieczór w budynku galerii (a nawet przed nim!) zgromadziły się prawdziwe tłumy. Frekwencja na wernisażu wystawy "Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK" dopisała. Jak było z samą ekspozycją?

czytaj więcej
Przysięgam na Koran bronić Państwa Żydowskiego
 

Przysięgam na Koran bronić Państwa Żydowskiego

W programie III przeglądu filmów o tematyce żydowskiej, który potrwa do 10 listopada, znalazła się retrospektywa Orena Rosenfelda - gościa festiwalu. Prezentowane filmy "Hummus!", "Prawdziwa Fauda" oraz "Arabscy wojownicy Izraela" obrazują współczesne izraelskie realia.

czytaj więcej
Ja wierszy nie wymyślam
 

Ja wierszy nie wymyślam

Paweł Koñjo Konnak był gościem kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci". Wiersze czytane przez poetę pochodziły z jego najnowszego tomu "Konkurs wiedzy o duszy" wydanego przez WBPiCAK.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Idea ważniejsza od ludzi
 

PROSTO Z EKRANU. Idea ważniejsza od ludzi

Obywatel Jones jak do tej pory ma na koncie trzy Złote Lwy i cztery ważne nominacje: na Berlinale, Camerimage, Tofifeście i Nowych Horyzontach. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że nagradzana jest tu sama historia Garetha Jonesa, niezłomnego młodego dziennikarza, który jako jedyny odważył się zaryzykować wszystko, by świat dowiedział się o Wielkim Głodzie na Ukrainie, nie zaś dzieło filmowe.

czytaj więcej
Mistrz Antoine
 

Mistrz Antoine

W poznańskim Rebisie ukazała się wspaniale, bogato, niezwykle estetycznie wydana książka Marty Orzeszyny Antoine de Paris. W założeniu autorskim biografia z elementami eseju z pogranicza historii sztuki i społecznej opowieści o czasach sufrażetek, modernizmu, egzaltacji w poszukiwaniu wolności.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Co było na początku?
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Co było na początku?

Dziś nie będzie o literackich nowościach, dziś podróż w przeszłość. Postanowiłam bowiem zrobić mały eksperyment i tuż po tym, jak świat obiegła wiadomośc o literackiej nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk - sięgnąć po jej debiutancką powieść.

czytaj więcej
Co to znaczy być prawdziwym Węgrem?
 

Co to znaczy być prawdziwym Węgrem?

Sporo osób zapewne nie wie o tym, że w poznańskim CK Zamek organizowane są spotkania Klubu Książki, podczas którego każdy zainteresowany ma prawo wziąć udział w otwartej dyskusji lub posłuchać opinii innych osób na temat wybranego przez organizatorki tekstu literackiego. W ostatni poniedziałek października była to Ptaszyna Dezső Kosztolányiego, która wznieciła rozmowę na temat węgierskiej tożsamości.

czytaj więcej
Polityka tożsamości
 

Polityka tożsamości

W Tożsamości Francis Fukuyama zachęca do wejrzenia w mechanizmy tworzące nowoczesne społeczeństwa. W jego pracy, wieńczącej wieloletnie badania i obserwacje rynku politycznego, powstaje pewien obraz - model społeczny opisany jako "demokracja godności". Do napisania tego eseju w szczególny sposób zachęcił go społeczny mandat do sprawowania władzy i do rozmawiania o władzy, jaki  otrzymali Donald Trump, stronnictwo brexitowców, Wiktor Orban i Jarosław Kaczyński. Ci politycy i te obszary życia politycznego stanowią merytoryczną podstawę eseju Fukuyamy. 

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Malować światłem
 

PROSTO Z EKRANU. Malować światłem

Za życia sprzedał tylko jeden obraz, po śmierci został uznany za jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach. Po "Twoim Vincencie", który gościł na kinowych ekranach zaledwie dwa lata temu, XIX-wieczny postimpresjonista powraca w filmie "Van Gogh: U bram wieczności".

czytaj więcej
Historia leków i lęków
 

Historia leków i lęków

Literatura o tematyce medycznej to jedna z najlepiej sprzedających się dzisiaj gałęzi przemysłu wydawniczego. Jurgen Thorwald stał się już klasykiem, a na półkach bestsellerów prym wiodą rozmaite, reklamowane jako medyczne i popularnonaukowe wspomnienia pielęgniarek, położnych, sensacyjne relacje z ostrych dyżurów.

czytaj więcej
Ja piszczę, ja piszczę, ja piszczę!
 

Ja piszczę, ja piszczę, ja piszczę!

Nie zazdroszczę jury. Wyobrażam sobie jak Artur Andrus, Hanna Banaszak, Jacek Kita, Jacek Sieradzki i Joanna Trzepiecińska głowią się nad tym, który artysta przez najbliższy rok będzie nową twarzą twórczości Osieckiej, która interpretacja była najbliższa patronce festiwalu, a która najdalsza, i jak spośród nich wybrać najlepszą.

czytaj więcej
Czuję, więc jestem
 

Czuję, więc jestem

"Carmina burana" to spektakl zrealizowany przez Przestrzeń Działań Otwartych. Twórcy postanowili zinterpretować dzieło Carla Orffa za pomocą gestów i ruchu, by oddać hołd dawnym bogom słowiańskim.

czytaj więcej
Odkrycia Moniuszkowskie
 

Odkrycia Moniuszkowskie

Rok Moniuszkowski powoli dobiega końca, jednak pytanie: co zrobić z twórczością Moniuszki - pozostaje wciąż otwarte. By muzyka Moniuszki dotarła tak pod polskie, jak i zagraniczne strzechy potrzeba znacznie więcej niż kolejne reżyserskie wizje Halek i Strasznych Dworów. Trzeba świeżego podejścia, otarcia kurzu z wszystkich opinii narosłych wokół muzyki Moniuszki. Taki impuls daje najnowsza płyta Filharmonii Poznańskiej z kantatami Milda oraz Nijoła.

czytaj więcej
Wysłać Kafkę... na Księżyc
 

Wysłać Kafkę... na Księżyc

- Moja przyjaciółka powiedziała mi kiedyś, że ma nadzieję, że kiedy wszystkie manuskrypty Kafki zostaną zdigitalizowane, zostaną wysłane na Księżyc - opowiadał podczas wczorajszego spotkania w Teatrze Nowym Benjamin Balint. - Księżyc jako obszar, który nie należy do żadnego kraju. Symbol międzynarodowości - tłumaczył. O burzliwych losach rękopisów Franza Kafki, jego wpływie na literaturę izraelską i przywłaszczaniu literatury przez państwo opowiadał autor Ostatniego procesu Kafki w ramach kolejnej edycji "Czytnika".

czytaj więcej
Zerwane dekoracje
 

Zerwane dekoracje

Przeciętnemu Polakowi Gruzja kojarzy się z nieskażoną przyrodą, ukrytymi w malowniczych górach monastyrami, gościnnością i toastami za przodków. Tymczasem okazuje się, że i ten naród (jak każdy) ma sporo do ukrycia, a przeprowadzane na modłę europejską zmiany są tylko powierzchowne i na pokaz. Stąd Pokazucha. Na gruzińskich zasadach Stasi Budzisz, która Gruzję stara się oceniać surowo, ale sprawiedliwie.

czytaj więcej
Strona 1 2 87