Kultura Poznań.pl

Opinie

Muzyka może wydarzyć się w każdym miejscu
 

Muzyka może wydarzyć się w każdym miejscu

Podczas tegorocznej odsłony showcase'u Spring Break głowa bolała od nadmiaru. Gdzie się nie obrócić w centrum Poznania - tam koncert. Większość line upu tworzyli wykonawcy młodzi, niszowi, niezbyt znani - przyjrzyjmy się najciekawszym z nich.

czytaj więcej
Enea Spring Break 2018 [GALERIA]
 

Enea Spring Break 2018 [GALERIA]

Wielkie muzyczne święto - festiwal Enea Spring Break, który już od dobrych kilku lat zwiastuje nadejście wiosny - właśnie dobiegł końca. Na trzy dni zamienił miasto w  jedną wielką scenę muzyczną, wypełniając je rozkołysaną publicznością, poszukującą nowych muzycznych objawień...

czytaj więcej
Na międzypokoleniowej karuzeli
 

Na międzypokoleniowej karuzeli

Nie wiem czy w moim osobistym słowniku jest wystarczająco dużo synonimów słowa "zachwyt", by ułożyć z nich recenzję najnowszej premiery w Teatrze Muzycznym. Bo w "Footloose" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego zachwyca wszystko. Od energicznego początku do wyśmienitego końca.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Cicha apokalipsa
 

PROSTO Z EKRANU. Cicha apokalipsa

Nie rozmawiasz, nie gwiżdżesz, nie używasz telefonu, jedząc nie chrupiesz ani nie mlaszczesz, chodzisz bez butów tylko po wysypanych piaskiem szlakach, by przypadkiem nie nadepnąć na gałązkę, eliminujesz ze swojego otoczenia wszelkie dźwiękowe bodźce. W "Cichym miejscu" niewinne kichnięcie może cię bowiem kosztować życie.

czytaj więcej
Bez uprzedzeń
 

Bez uprzedzeń

Efekty projektu zainicjowanego dziesięć lat temu przez Adinę Bar-On, w którym wzięło udział 120 młodych artystów z Polski i Izraela zobaczyć można na trwającej właśnie w poznańskim Arsenale wystawie zatytułowanej "Estetyka i uprzedzenia". Biorąc pod uwagę wiele aspektów związanych z tym przedsięwzięciem, można się było przed objerzeniem wystawy nieco...uprzedzić.

czytaj więcej
ERA JAZZU. Demokratyczny jazz
 

ERA JAZZU. Demokratyczny jazz

Czwartkowy wieczór w Zamku był dla mnie wydarzeniem niezwykle emocjonującym. Tego wieczoru usłyszeliśmy nie tylko doskonale odbierane w Europie Tingvall Trio, ale także Kacpra Smolińskiego - młodego artystę, tegorocznego laureata Ery Jazzu.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Angielski humor dla wybranych
 

PROSTO Z EKRANU. Angielski humor dla wybranych

Poczucie humoru rzecz względna. W efekcie z komediami zwykle jest tak, że pewną część publiczności bawią do łez, inną zaś pozostawiają z kamienną twarzą. Z komediami romantycznymi rzecz przedstawia się jeszcze trudniej. Zwłaszcza, kiedy para ekranowych kochanków ma łącznie ponad 120 lat, jak w najnowszym filmie brytyjskiego reżysera Richarda Loncraine "Do zakochania jeden krok".

czytaj więcej
Król jest tylko jeden
 

Król jest tylko jeden

Po dłuższej nieobecności w świadomości miłośników alternatywnego popu i ambitnej elektroniki powrócił udowadniając niezbicie, że na najlepsze zawsze warto poczekać. Nowa płyta Błażeja Króla o pozornie niewiele znaczącym tytule Przewijanie na podglądzie w rzeczywistości oznacza bardzo wiele, niosąc ze sobą całą paletę dźwięków i treści. I jeszcze jedno - jeszcze fantastyczniej brzmi na żywo niż w słuchawkach.

czytaj więcej
Jak to jest znaleźć się w obrazie?
 

Jak to jest znaleźć się w obrazie?

Dla jednych mroczne i niepokojące, dla innych oniryczne i baśniowe, dla samego autora - romantyczne. Twórczości Beksińskiego można się lękać albo ją podziwiać, nie sposób jednak pomylić jej z żadną inną. Malarz należy bowiem do nielicznego grona artystów, którym udało się wypracować własny, indywidualny i bezbłędnie rozpoznawalny język w sztuce. Etapy dochodzenia do finalnego geniuszu i mniej znane jego miłośnikom rozdziały artystycznego dojrzewania doskonale unaocznia otwarta właśnie w Starym Browarze wystawa o dobrze oddającym jej charakter tytule Beksiński nieznany.

czytaj więcej
Poznań do nakłucia
 

Poznań do nakłucia

Miasto często leczy się inwestycjami na sterydach, które pożerają wielkie fundusze i przynoszą kontrowersyjne efekty. Rzadziej sięga się za to po mniej spektakularne, ale i tańsze metody. Jedną z nich jest miejska akupunktura - drobne interwencje aplikowane dokładnie tam, gdzie są potrzebne i przynoszą natychmiastowy efekt.

czytaj więcej
Zaspokoić głód i pracować u podstaw
 

Zaspokoić głód i pracować u podstaw

Dziesiąta edycja poznańskiego festiwalu dedykowanego krótkiej formie filmowej nie oznacza wcale, że impreza okrzepła. Ciągle się zmienia, a zarazem uparcie unika dojrzałości - tak, jak twórcy samych "szortów" mają to w zwyczaju.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Teraz!
 

PROSTO Z EKRANU. Teraz!

Podobno jeden z opiekunów filmu powiedział Jagodzie Szelc, jego reżyserce: "To jest film dla 55 widzów, więc zrób go najodważniej jak umiesz". I z pewnością Wieża. Jasny dzień byłby filmem dla 55 widzów, gdyby podeszła do niego zachowawczo. Na szczęście posłuchała mentora i stworzyła nie tylko jeden z najbardziej intrygujących polskich debiutów ostatniej dekady, ale również obraz, który koniecznie trzeba obejrzeć, a następnie pokochać albo znienawidzić.

czytaj więcej
A to Itaka właśnie
 

A to Itaka właśnie

Z Eweliną Marciniak i Marcinem Cecko płyniemy do Itaki, która okazuje się Polską. I nie jest to piękny widok. Czy udało im się pokazać, jak doświadczenia okresu transformacji ukształtowały dzisiejszą Polskę? Trudno powiedzieć, może to zresztą niekoniecznie był ich cel.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Wszystko i nic
 

PROSTO Z EKRANU. Wszystko i nic

Niespotykane w normalnym świecie piękne krajobrazy i stworzenia, które zagrażają życiu, a jednocześnie potrafią wpłynąć na ludzki umysł, to temat najnowszego filmu Alexa Garlanda. Tytułowa "anihilacja" pochodzi od łacińskiego nihil, oznaczającego "nic" i opisuje proces znikania materii, jej unicestwienia. Tym razem okazuje się jednak, że nic może być również początkiem wszystkiego, a wszystko zależy jedynie od naszej interpretacji.

czytaj więcej
Saksofonowe portrety
 

Saksofonowe portrety

Poznańska Wiosna Muzyczna trwa w najlepsze. Piątkowa inauguracja w Filharmonii Poznańskiej przyciągnęła spore tłumy wielbicieli muzyki współczesnej. Drugi dzień był równie dobry pod względem frekwencji. Sobotni program prezentował możliwości brzmieniowe instrumentów dętych, a jednym z jego punktów był recital Joanny Blejwas - saksofonistki i doskonałej interpretatorki muzyki najnowszej.

czytaj więcej
Daj mi piekło
 

Daj mi piekło

Pierwiastek męski i żeński toczą nierówną walkę w "So Emotional" - wydarzeniu, które zainaugurowało teatralną część program Pawilonu w nowej odsłonie. Zwycięstwo kobiet jest nieuniknione w spektaklu, któremu zdecydowanie bliżej do precyzyjnie skonstruowanego performansu aniżeli współczesnego teatru.

czytaj więcej
W rodzinie siła
 

W rodzinie siła

Prapremiera sztuki "Jagoda i niedźwiedzie" na Scenie Wspólnej nie była zaskoczeniem. Centrum Sztuki Dziecka konsekwentnie dobiera wartościowe propozycje repertuarowe. Piękny tekst Karin Serres o dziewczynce, której towarzyszy czworonożny i niewidziany przez innych przyjaciel, musiał znaleźć się wśród nich.

czytaj więcej
Byłam z nim blisko
 

Byłam z nim blisko

- Gombrowicz to nie jest osoba, z którą chciałoby się żyć. Ale jest to jedna z bardziej inspirujących osobowości artystycznych, jakie znam. Jest moim mistrzem - przyznała podczas poniedziałkowego spotkania w Zamku Klementyna Suchanow, autorka jego biografii.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 66
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.