Kultura Poznań.pl

Opinie

Stereotypy dla nieletnich
 

Stereotypy dla nieletnich

"Gdyby bracia Grimm żyli w dzisiejszych czasach..." byliby bardzo ukontentowani poznańską adaptacją baletu Bodo Reinke. W interpretacji Tomasza Kajdańskiego mamy do czynienia z czystym seksizmem rodem sprzed pół wieku albo nawet i wcześniej.

czytaj więcej
Polska zagubiona
 

Polska zagubiona

W Polsce rzeczywistej dwie zantagonizowane strony zażartego politycznego sporu cieszą się z wygranych wyborów. Analizują wyniki, dzielą synekury i moszczą się na swoich nowych/starych stołkach, próbując ułożyć nam przyszłość na kolejne lata. W tym samym czasie na scenie Teatru Animacji coraz bardziej osamotniona Polska snuje się niczym Chochoł z "Wesela" i miejsca sobie znaleźć nie może. A my razem z nią.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Pierwszy
 

PROSTO Z EKRANU. Pierwszy

Przyzwyczailiśmy się już nieco do tego, że Ryan Gosling - naczelny amant Holywood, grywa głównie role słodkich, uroczych mężczyzn, z miejsca oczarowujących kobiety. I tyle. Tymczasem jego najnowsza kreacja wymyka się stereotypom. Pierwszy człowiek, to rzetelna biograficzna historia Neila Armstronga, człowieka, który jako pierwszy postawił stopę na Księżycu.

czytaj więcej
Saagary muzyka wyzwolona
 

Saagary muzyka wyzwolona

Sala Wielka Zamku wypełniona niemal dosłownie do ostatniego miejsca, na koniec owacja na stojąco, a przede wszystkim półtorej godziny ze świetną muzyką: warto było niedzielny wieczór spędzić z Wacławem Zimplem i zespołem Saagara.  

czytaj więcej
OFF CINEMA. Wirtualne śmietnisko
 

OFF CINEMA. Wirtualne śmietnisko

Do internetu podłączony jest już praktycznie każdy z nas, ale skomplikowane mechanizmy rządzące jego funkcjonowaniem owiane są mgłą tajemnicy. Nic dziwnego - wielcy gracze, którzy mają wpływ na jego kształt, robią wszystko, by kurtyna pozostała zasłonięta dla przeciętnego użytkownika. Hansowi Blockowi i Moritzowi Riesewieckowi udało się za nią zajrzeć i dotrzeć do osób anonimowo wykonujących na rzecz cyfrowej rzeczywistości najbrudniejszą robotę.

czytaj więcej
OFF CINEMA. Dom złotej damy
 

OFF CINEMA. Dom złotej damy

Złote loże, blask świateł i czerwień kurtyny - to stałe, choć wcale nie najważniejsze komponenty muzycznych świątyń. Prawdziwego ducha, artystyczny klimat i historię zmian nowojorskiej lśniącej "damy" ukazuje Susan Froemke w filmie "Dom, w którym mieszka opera".

czytaj więcej
Henryka pierwsza, królowa niedorzeczności
 

Henryka pierwsza, królowa niedorzeczności

Anna Kapczyńska to autorka związana z poznańskim asz.teatrem, dla którego do tej pory pisała jedynie scenariusze. Fabularnych pomysłów wystarczyłoby jej zapewne na milion pomniejszych form, lecz w końcu odważyła się napisać książkę. I dobrze, bo "Zjeżona" to debiut udany i wart polecenia w swoim gatunku.

czytaj więcej
OFF CINEMA. Nadnaturalne muzyczne moce
 

OFF CINEMA. Nadnaturalne muzyczne moce

Wymieńcie kompozytorów filmowych, których znacie. Ilu ich będzie? Matt Schrader zna bardzo wielu i wie, kto wywołuje ciarki na plecach w trakcie kinowych seansów. Miłości do dźwięku w ruchomych obrazach dedykował swój dokument "Score - muzyka filmowa".

czytaj więcej
OFF CINEMA. Bez litości
 

OFF CINEMA. Bez litości

W "Over the Limit" - jednym z filmów prezentowanych w konkursie głównym Off Cinema - Marta Prus pokazuje surowy trening, przez który przechodzi gimnastyczka Margarita Mamun w walce o olimpijski medal w Rio de Janeiro. To film wyjątkowy - i to bynajmniej nie tylko dlatego, że w Rosji sport to świętość, a kręcić o nim dokumenty jest sprawą trudną, jeśli nie niemożliwą.

czytaj więcej
OFF CINEMA. Bergman - gra ze śmiercią
 

OFF CINEMA. Bergman - gra ze śmiercią

Czerń i biel, lęk i spokój, ból i rozkosz - wszystkie te kontrasty znajdziemy nie tylko w takich klasykach kina, jak "Siódma pieczęć" czy "Tam gdzie rosną poziomki", lecz także w filmie dokumentalnym o wewnętrznym mroku i blaskach sławy ich twórcy. "Bergman - Rok z życia" w reżyserii Jane Magnusson, prezentowany przedpremierowo w Kinie Pałacowym w ramach festiwalu Off Cinema, 26 października wchodzi do kin.

czytaj więcej
OFF CINEMA. Confusão, czyli zamęt
 

OFF CINEMA. Confusão, czyli zamęt

Ryszard Kapuściński był Indianą Jonesem reportażu - zdaje się sugerować początek animacji "Jeszcze dzień życia", która otworzyła tegoroczną, 22. edycję festiwalu OFF Cinema. Z czasem jednak akcenty przygodowe schodzą na dalszy plan i zostają zastąpione przez tragiczną opowieść, która najpierw chwyta za serce, by w końcu wycisnąć je niczym cytrynę.

czytaj więcej
Feminizm z głębi wiary
 

Feminizm z głębi wiary

- Jestem feministką, ponieważ czerpię to z chrześcijańskiej tożsamości - wyznała w trakcie spotkania w Księgarni Bookowski w CK Zamek Zuzanna Radzik, autorka książki Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół. W rozmowie z księdzem Mirosławem Tykferem opowiadała między innymi o chrześcijańskim równouprawnieniu, kobietach-apostołkach i źródłach teologii feministycznej.

czytaj więcej
Artyści vs gamerzy
 

Artyści vs gamerzy

- Gra to okazja do ucieczki od stresu i złożonej rzeczywistości, to okazja do potwierdzania swoich umiejętności, interakcji, rywalizacji na jasnych zasadach, możliwość odnoszenia sukcesów, bez ponoszenia ryzyka - tak Tomasz Wendland opisuje eskapistyczny świat gier, które podczas tegorocznej edycji Mediations Biennale pełniły kluczową rolę.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Wszyscy jesteśmy świrami
 

PROSTO Z EKRANU. Wszyscy jesteśmy świrami

Głos Krystyny Czubówny wprowadzający dorosłego Adasia Miauczyńskiego z powrotem w świat szkolnych ław i karcących rodziców z pozoru sugeruje, by na dzieciństwo spojrzeć jak na pełen dzikich i zagadkowych istot zwierzyniec. Jednak szybko okazuje się, że szczenięcy wiek z naturą niewiele ma wspólnego, gdy nauczyciele usilnie przyprawiają ci Gombrowiczowskie gęby, a rodzina zasiewa w twojej głowie ziarno poczucia winy, które będzie potem kiełkować przez całe życie.

czytaj więcej
Miauknij, proszę
 

Miauknij, proszę

6. edycja Mediations Biennale ożywia i resuscytuje miejsca zużyte, zapomniane, wykluczone albo takie, co do których przestaliśmy pokładać już wszelkie nadzieje. Nie przyjmuje to jednak naiwnego charakteru "oddawania pustostanów w ręce wyobraźni". Ekspozycja w dawnym głównym gmachu Biblioteki Raczyńskich mogłaby posłużyć za świetny przykład tego, jak wykorzystać zastane przestrzenie do ekspozycji sztuki współczesnej.

czytaj więcej
Sfatygowane ptaszysko wolności
 

Sfatygowane ptaszysko wolności

Nieustanne tasowanie zalet i wad PRL-u stale zajmuje nas z żarliwością, jakby dopiero jednoznaczne rozstrzygnięcie sporu mogłoby ostatecznie zakończyć ten okres historyczny. Julia Szmyt, reżyserka spektaklu "Holoubek syn Picassa", takiego założenia nie ma. Bazując na tekście Andreasa Pilgrima vel Sebastiana Majewskiego, stara się swoim przedstawieniem powiedzieć, że czas spojrzeć w przyszłość, bo PRL na dobre odszedł w zapomnienie.

czytaj więcej
Kosmiczne opowieści
 

Kosmiczne opowieści

Kameralna przestrzeń Galerii FWD: znajdującej się w labiryncie Pasażu Różowego przy ul. Św. Marcin z początkiem października zmieniła się w centrum badawcze do spraw eksploracji kosmosu, prowadzonej pod nadzorem zespołu kuratorskiego w składzie Maria Ancukiewicz, Piotr Macha oraz Ewa Mrozikiewicz.

czytaj więcej
"Kierowco - droga bezpieczna, jedź ostro"
 

"Kierowco - droga bezpieczna, jedź ostro"

Komu jest potrzebny teatr, w którym grają osoby z problemami i chorobami psychicznymi? Nam wszystkim - i innej refleksji być nie może po premierze "Fioletowej krowy". W tej sztuce grupa Teatr Pod Fontanną wytrąca nas ze stanu autopilotowej konsumpcji spektakli, której dokonujemy zwykle w teatrze.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 73