Kultura w Poznaniu

Opinie

AKADEMIA GITARY. I gra gitara!

Akademia Gitary rozpoczęta! Brzmienie instrumentu w najszlachetniejszej, klasycznej formie usłyszeliśmy podczas poznańskiej inauguracji w katedrze św. Piotra i Pawła. Ostatnia edycja festiwalu rozpoczęła się koncertem-pewnikiem. Świetni soliści, bardzo dobra orkiestra i bezpieczny repertuar.

Latem też w gorsecie

O tym m.in. dlaczego męski strój kąpielowy w XIX wieku miał paski i jak przystosowywano suknie do spacerów opowiedziała na sobotnim spotkaniu w Muzeum Ubioru jego założycielka Anna Moryto. 

Dotknąć Pewuki

Wydarzenia oficjalne, ciekawostki, anegdoty, sensacje i skandale. Tomasz Mikszo i Filip Czekała zabierają czytelników na spacer po Poznaniu z czasu Powszechnej Wystawy Krajowej, która okazała się zjawiskiem daleko wykraczającym poza ramy imprezy wystawienniczej.

PROSTO Z EKRANU. Bękarty kontestacji

Jest w pewnym sensie "Pewnego razu...w Hollywood" dla Quentina Tarantino tym, czym dla Felliniego było "8 ½" - obrazem nr 9, na wskroś osobistym i autotematycznym. Jest też dziełem ryzykownym, bo tak jak wcześniej amerykański reżyser fantazjował na temat abstrakcyjnych gatunków i dawno minionych epok, tak teraz przedstawia ludzi, którzy albo wciąż stąpają po tym padole, albo mają krewnych, którzy - mniej czy bardziej słusznie - mogą mieć obiekcje natury rodzinno-emocjonalnej.

Z kraju dalekiej północy

Tegoroczny cykl Staromiejskich Koncertów Organowych zbliża się do końca. W lipcu i sierpniu w poznańskiej Farze dało koncert już siedmiu wybitnych organistów z Polski i ze świata. W czwartek przy zabytkowych organach koncertowych zasiadł pochodzący z Finlandii Kari Vuola. Wieczór ten zapamiętam szczególnie ze względu na dwa utwory specjalnie przywiezione przez artystę z kraju dalekiej północy.

Coś zbliżonego do recenzji

Kwartet wokalny BeFour w końcu zadebiutował fonograficznie! Debiut to wielce udany i zasłużony. W końcu wydanie własnej płyty nie jest sprawą łatwą, zwłaszcza gdy wykonuje się muzykę wokalną a cappella. Po 8 latach występów na poznańskich (i nie tylko) scenach Karolinę Piesik, Kamilę Tracewską-Mikołajczak, Annę Komendzińską i Brygidę Sawicką-Stępińską możemy słuchać we własnym domu.

PROSTO Z EKRANU. Mądrość zabawek

Nowa wersja Króla Lwa, druga część Sekretnego życia zwierzaków domowych i Wilka w owczej skórze, wreszcie rewelacyjne Toy Story - naprawdę jest w czym wybierać planując w tym tygodniu wyjście z dzieckiem do kina. Czwarta część ostatniego tytułu, która weszła właśnie na ekrany kin, to klasa sama w sobie. Najnowsza produkcja nie ma w sobie nic z odcinania kuponów, proponuje za to świeżą historię, tyle że z udziałem dobrze znanych i lubianych bohaterów.

Rymy i beaty

Perfekcyjnie zarapowane zwrotki, potężne beaty, tłumy pod sceną i butelki bez nakrętek. Oraz pewne kontrowersje. Nad brzegiem Malty, w ramach imprezy Hip Hop Festival Poznań 2019, zagrali najpopularniejsi raperzy w kraju.

Jedynowładztwo nad dobrostanem

Jagna Domżalska uważa, że w języku polskim brakuje słowa określającego czas spędzany przez nas w pojedynkę, które nie byłoby pokryte pejoratywną naroślą. Samotność oznacza przecież brak, a być może i cierpienie. Na wystawie "Szczęście rodzi się w jelitach" rządzi jednak aloneness jako stan wspólny dla nas wszystkich. Kuratorka określa go mianem "osobności" i wskazuje na skupienie na skrajnej lokalności.

JA TU TYLKO CZYTAM. Gdy chwilami nie da się złapać tchu

Jak żyć w świecie, w którym nie ma już osób nam najbliższych, najdroższych? Jak budować świat, w którym nagle zabrakło kochanej osoby? Jak sobie to wszystko poukładać? Marek Bieńczyk w znakomitej książce "Kontener" nie daje nam odpowiedzi, lecz snuje rozważania, które chce się czytać i czytać bez końca.

Kraj wielu wyznań, arbuzów i rakii

- W XIX wieku kiedy Albania walczyła o niepodległość, głoszono, że najważniejszy jest język, kultura i pochodzenie. Religia zawsze stanowiła odrębną, prywatną część ludzkiego życia i nie świadczyła o narodowości. Uważano, że wiara nie powinna przysłaniać kwestii politycznych - o religii, patriotyzmie oraz historii Albanii opowiadał wczoraj Honorowy Konsul Generalny Republiki Albanii - Jarosław Rosochacki. Spotkanie "Albania do Poznania" zorganizował poznański Barak Kultury.

Zagubiony indywidualizm

"Jeśli kochankowie unosząc się na falach namiętności całkowicie się jej poddają, a nawet w niej zatracają, to warunkiem osiągnięcia pożądanej intymności jest zbudowanie wokół symbolicznej zapory.  Tak zakochani, jak i twórcy, przywodzą na myśl ogarniętych gorączką szaleńców maniakalnie zanurzonych w świecie swoich namiętności i nierzadko działających w kompletnej społecznej izolacji, co zajmuje im kolejne godziny, dni, noce, a nierzadko i lata".

PROSTO Z EKRANU. Udany eksperyment

Kłopot z filmowymi remake'ami polega na tym, że efekt końcowy albo się kocha albo nienawidzi. To ogromne wyzwanie dla filmowców, wziąć na warsztat już sprawdzony format i zaserwować go widzom w zmienionej postaci. Zwłaszcza kiedy rzecz dotyczy tak kultowych dzieł jak "Król Lew". Kto jeszcze nie widział królującej (nomen omen) od końca lipca na ekranach kin najnowszej wersji tej disneyowskiej opowieści, szybko powinien nadrobić zaległości.

Prowincja poznańska po dekonstrukcji

Grono głównie poznańskich muzyków, odwołując się do tutejszych tradycji ludowych sprzed stu lat, nagrało świetną, nowoczesną płytę. Teraz ruszają z koncertami.

Na prawo most, na lewo most

Historia poznańskich mostów łączy się nierozerwalnie z historią miasta. Brama Poznania stworzyła nową narrację w oparciu o historię przepraw.

JA TU TYLKO CZYTAM. Pochwała małych kroków i opowieści

Rozeszło się po internecie, że jest nowa, świetna książka o nadziei i sporo osób pomyślało, że chodzi o kolejny poradnik z cyklu "jak żyć szczęśliwie". Wielki błąd! Nie dajcie się zwieść! Rebecca Solnit pisząc "Nadzieję w mroku" oddała w nasze ręce wybitny zbiór esejów, zmuszający do myślenia.

1 65 Strona 66 67 68 69