Kultura w Poznaniu

Opinie

JA TU TYLKO CZYTAM. A Ty ile wyrzuciłeś w ostatnim tygodniu?

- Wywaliłem maślankę, te ajrany i jogurty - mówi moje drugie pół, gdy wchodzę do domu. A gdy wzdycham, dorzuca: - Kochanie, jest połowa października, a im data przydatności do spożycia upłynęła w lipcu... I ja to niby wiem. I wiem, że były w lodówce. Ale kiedy czyta się Na marne, to cholernie trudno wyrzucić cokolwiek do jedzenia.

Czytaj artykuł
OFF CINEMA."Jak można było zrobić taki brzydki film?"

- Over the limit powstawał pięć lat, przez trzy walczyłam o zgodę na jego realizację - opowiadała w środę w Poznaniu jego reżyserka, Marta Prus, laureatka Złotego Zamku na ubiegłorocznym festiwalu Off Cinema. W tym roku obsypana nagrodami za swój pełnometrażowy debiut dokumentalistka jest członkiem jury filmów krótkometrażowych.

Czytaj artykuł
Niedopowiedzenia dnia codziennego

O mocy kompozycji, znaczeniu chaosu i magii wypowiedzianych myśli i niedopowiedzianych słów - Galeria FWD: w sobotę 13 października zainaugurowała jesienny sezon wystawienniczy prezentacją instalacji Piotra Bosackiego.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. W ciemnej dolinie

Jan Komasa po ośmioletniej przerwie od dobrego kina wraca na właściwe tory. I wcale nie dlatego, że jego najnowszy film stał się polskim kandydatem do Oscara. Wtedy - Sala samobójców, dziś - Boże Ciało wnikliwie i bez retuszu przyglądają się polskiemu społeczeństwu w jego najmniej przyjemnych odsłonach.

Czytaj artykuł
To poezja jest kompletna

Uff! Jest miejsce dla braku nadziei. W Środkach doraźnych Marcin Orliński antyheroicznie i absolutnie hipernieromantycznie ratuje czytelnika przed totalitarną poprawnością "bycia sobą w sobie" i uczestnictwem w pogoni za  nieustannie znajdującą się "tuż tuż" filozoficzną receptą na życie. 

Czytaj artykuł
Nowe szczyty Orkiestry

Elsner-Chopin-Strauss - tych trzech kompozytorów łączy wiele: od relacji mistrz-uczeń (Elsner-Chopin), poprzez rozwinięcie języka harmonicznego (Chopin i Strauss), po tworzenie muzyki, która odbiega daleko poza czystą sztukę dźwiękową, która kieruje myśli słuchacza w rejony pozamuzyczne.

Czytaj artykuł
Ona ma siłę

"CICHA!" Pauliny Wycichowskiej i Malwiny Paszek wbrew pozorom mówi sporo.

Czytaj artykuł
Jaka piękna tragedia!

egnaj mi geście teatralny. Akcie mój ruchowo-werbalny. Dłużej ci nie wierzę, mówię całkiem szczerze" - śpiewają aktorzy z grupy Circus Ferus w "Ostatnim spektaklu". O czym jest to przedstawienie? O zmierzchu teatru offowego czy nowym początku wspaniałego, jeszcze gorszego świata? W tym drugim przypadku artyści mają na myśli ten ogólny, nie tylko teatralny świat.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Ucieczka w fikcję

Jeśli Dania, to cynamonowe bułeczki i prawo Jante, a jeśli polski reportaż, to Filip Springer. Tylko że książka Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz ani nie jest reportażem, ani nie jest o Danii. To opowieść o Jante.

Czytaj artykuł
Straszne rzeczy

Spektakl "Grimm" pozwala nam przenieść się w czasie do dzieciństwa, gdy dorośli czytali nam baśnie i opowiadali różne historie. To podróż wzruszająca, dziwnie wesoła, trochę też i przy tym gorzka, a nade wszystko melancholijna. Aktorzy z Teatru pod Fontanną po raz kolejny udowodnili, że potrafią na scenie dotrzeć głęboko do serc publiczności i coś w nich, choćby na chwilę, pozmieniać.

Czytaj artykuł
Wszystko wolno

Z Marcinem Świetlickim "nieprzerwanym poetą" i Piotrem Jaskiem "poetą odzyskanym po latach" we wtorek w Zamku rozmawiał prof. Piotr Śliwiński.

Czytaj artykuł
Dobre bo świetne

Festiwal Przyjaciół Meskaliny rozpoczął się od koncertu zespołu, który jeszcze nie wydał płyty, do tej pory wystąpił (jedynie?) z krótkim setem na Spring Breaku i pewnie niewiele osób jeszcze o nim słyszało. Oby po niedzielnym koncercie to się zmieniło!

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Historia szaleństwa

Joker w wydaniu Todda Phillipsa to gęsty i wciskający w fotel dramat psychologiczny, który z superbohaterskim kinem ze spectrum DC ma naprawdę niewiele wspólnego. Takie wyjście poza ramy uniwersum, z którym dotychczas kojarzyliśmy demonicznego klauna, to naprawdę wielkie osiągnięcie na miarę najlepszych. A najlepszy jest tu bezsprzecznie Joaquin Phoenix, którego z dużym prawdopodobieństwem oglądamy w roli życia.

Czytaj artykuł
Dzieło jako proces

W poznańskiej Galerii Piekary rozpoczęła się monograficzna wystawa jednej z najbardziej niedocenianych polskich artystek - Wandy Gołkowskiej. Retrospektywna prezentacja dzieł pozwala na nowo odkryć zapomnianą twórczość i przypomina o jej barwnej, artystycznej osobowości.

Czytaj artykuł
Koniec świata nas zbawi

Będzie koniec świata. Zła wiadomość jest taka, że arka zabierze ze sobą tylko bogaczy, a dobra - że wreszcie skończy się kapitalizm. Spektakl "Dziewczynka z za/ przyszłość boli tylko raz" w reżyserii Mariusza Zaniewskiego, który miał w piątek premierę w Teatrze Nowym, podejmuje próbę analizy współczesności wobec proroctwa katastrofy ekologicznej.

Czytaj artykuł
Przekleństwo łaski

Historia czytelniczej obecności tej literackiej perły zaczęła się w Poznaniu. To właśnie tutaj pod koniec września odbyło się pierwsze spotkanie Grzegorza Uzdańskiego z czytelnikami*. Kilka dni po premierze Zaraz będzie po wszystkim poznańscy seniorzy i młodzież z odwagą rozpoczęli ważną rozmowę o tym, jak postrzegana w literaturze jest starość, samotność, choroba.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Jazda bez trzymanki

Nie dajcie się zwieść przecudnej urody okładce książki "Mój rok relaksu i odpoczynku". Nie dajcie się zwieść tytułowi. Relaksu i odpoczynku jest w powieści Ottessy Moshfegh tyle, co kot napłakał. I tym bardziej warto ją przeczytać.

Czytaj artykuł
Korekta historii

Przejść do historii - oto marzenie każdego artysty. Tylko czy owa historia, którą tworzą zwycięzcy, głównie mężczyźni (nie inaczej!) i ogólnie urodzeni pod szczęśliwszą gwiazdą jest sprawiedliwa? Płyta Barbary Borowicz i Marka Szlezera odkrywająca twórczość Witolda Friemanna zdaje się temu zaprzeczać.

Czytaj artykuł
Literatura zalana keczupem

W raporcie o stanie czytelnictwa w Polsce z 2017 roku opublikowanym przez Bibliotekę Narodową znalazł się w gronie najpoczytniejszych pisarzy w kraju. Już dwa lata temu był czytany z chęcią podobną do tej przy sięganiu po Sienkiewicza. Ostatnio wydał Wyrok, czyli coś na kształt książki, do tego kryminalnej, której akcja rozgrywa się w Poznaniu. Tytuł szybko znalazł się na liście bestsellerów. Oto powrócił garmażer, producent produktów literackopodobnych wydawanych w formie książki - Remigiusz Mróz.

Czytaj artykuł
Przewodnicy po nieznanym

Po dłuższej przerwie w Poznaniu zagrał Bartłomiej Nizioł - zwycięzca 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wraz z Michałem Francuzem dwukrotnie jednego dnia wystąpili w Sali Białej Bazaru Poznańskiego. A był to dzień szczególny - Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Czytaj artykuł
1 63 Strona 64 65 66 67