Kultura w Poznaniu

Historia

Odkrycia znane w świecie

- Z jednej strony przedstawiamy to, co dla nas bliskie, prahistorię i historię naszego regionu, związaną z historią Polski, z drugiej strony zabieramy naszych gości w daleką podróż - mówi Agnieszka Mączyńska, kierowniczka Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Toast Wilusia i "zaprzańcy"

Cesarz Wilhelm II lubił przyjeżdżać do Poznania w sierpniu. Latem 1910 roku odbierał swój najnowszy zamek, a trzy lata później - imponującą kaplicę w stylu bizantyjskim. Ta druga wizyta wywołała niemałe emocje - jednak za sprawą... Polaków.

Forty bez tajemnic

Niedostępne na co dzień, ciemne i tajemnicze podziemia, tunele i korytarze poznańskich fortyfikacji znowu będzie można zwiedzać. Okazją do tego będą Dni Twierdzy Poznań, które odbędą się w ostatni "pełny" weekend wakacji - 24 i 25 sierpnia.

Do Warszawy w dwie godziny? Może kiedyś...

21 sierpnia 1939 roku, czyli dokładnie 80 lat temu, z Poznania do Warszawy wyjechał pierwszy na tej trasie "superszybki" pociąg określany mianem luxtorpeda. Przejazd do stolicy trwał 3 godziny i 34 minuty.

A więc wojna...

Tłumne wycieczki do Sierakowa, Puszczykowa i Boszkowa, remonty najważniejszych miejskich arterii, powódź i luxtorpeda na torach, a także powszechna mobilizacja, sypanie rowów przeciwlotniczych i świadomość nieuchronnego. Sierpień 1939 roku w Poznaniu.

Poznaniacy w Warszawie

Wojenne losy rzuciły wielu poznaniaków i Wielkopolan do Warszawy. Gdy 1 sierpnia 1944 roku w stolicy wybuchło powstanie, do walki ruszyli nie tylko "warszawscy warszawiacy", ale także przyjezdni.

Co bamberskie, co polskie?

Bambrom przybyłym do Wielkopolski 300 lat temu przypisuje się wiele pozytywnych cech, które przeczą krzywdzącemu i powszechnemu stereotypowi, że "bamber" to nieobyty prostak. W roku jubileuszu podejmowane są działania, które mają na celu pokazanie, kim i jacy naprawdę byli.

Saga z ciarkami na plecach

- Chciałam pokazać, że bamberska historia trwa do dzisiaj. W Poznaniu wciąż mieszka wielu potomków Bambrów. Zależało mi też na przybliżeniu różnych okresów w ich życiu - mówi Maja Rausch*, autorka książki Przez zmierzchy i świty. Saga bamberska, która ukaże się we wrześniu nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Filmowa walka szwagrów

Boom kinowy w Poznaniu lat 20. XX wieku napędzały zazdrość i wyścig dwóch poznańskich kupców. Na tej rywalizacji skorzystało miasto, wzbogacając się o trzy kina.

Historia pechowego basenu

Mija 40 lat od powstania otwartej pływalni na ratajskim brzegu Warty. Nie da się ukryć, że ten ciekawy obiekt, wybudowany z rozmachem i fantazją, miał prawdziwego pecha. Został zamknięty już kilka dni po otwarciu, a potem było tylko gorzej...

Powrót

"Tutaj w Poznaniu - przyznali potem członkowie warszawskiej delegacji - Paderewskiego powitano naprawdę" - pisał w lipcu 1992 roku "Głos Wielkopolski". 27 lat temu prochy Mistrza wróciły do Ojczyzny.

Mój sąsiad Bamber

"Ty, Bambrze!" - słysząc za plecami takie zawołanie, zapewne odwrócilibyśmy się, by jasno wyrazić swój sprzeciw wobec tej obraźliwej uwadze. Powszechnie panuje bowiem przekonanie, że "bamber" to określenie o wyraźnie negatywnym znaczeniu. Pamiętać jednak należy, że ci, których nazwa wykorzystywana jest w tak pejoratywnym kontekście, tak naprawdę charakteryzowali się niezwykle pozytywnymi i pożądanymi cechami.

Okrucieństwo na Ławicy

Maltretowani, bici, poniżani. Setki poznaniaków zatrzymanych 28 czerwca 1956 roku na ulicach miasta stały się ofiarami zemsty i odreagowania przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki.

Między Poznaniem a Kazaniem

Marina Podolska z Uniwersytetu Medycznego w Kazaniu w Rosji kończyła właśnie pisać książkę o wybitnym rosyjskim neurologu, prof. Jakowie Popielianskim. Rozdział poświęcony wojennym losom profesora wiązał się z naszym miastem. Szukając zdjęć zniszczonego Poznania, trafiła do Cyryla. I tak się zaczęło...

Genialny Hoffman

Miał 24 lata gdy pisano o nim: "Entuzjasta, talent, obiecujący bardzo dużo na przyszłość. Jeden z tych, którzy nie potrafią na zimno oceniać, co można, a czego nie można, nie obliczają efektu, lecz idą za wizją bez względu na wszystko". Dwa lata później spadł z wysokości. Konrad Hoffman (1909-1935).

W Łazienkach nad Wartą

Budynek Miejskich Łazienek Rzecznych nad Wartą w Poznaniu odzyskuje dawny blask. Dzięki unijnej dotacji i środkom z budżetu miasta ten piękny, zabytkowy obiekt przechodzi głęboką renowację. Czy ciekawa historia łazienek zachęci poznaniaków do odwiedzania ich po zakończeniu wielkiego remontu?

Początek wolności

"Kurka wodna, co my z tym teraz zrobimy?" - zastanawiali się 5 czerwca 1989 roku nad ranem działacze Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Ich zwycięstwo w Poznaniu nie podlegało dyskusji. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza przegrała z kretesem, co otworzyło drogę do wolnej Polski.

Samobójca z hotelu "Pod Orłem"

Miał zwyczaj wyrażać sądy ostre, okraszone nutą sarkazmu. Tylko posiadacze fizjonomii charakterystycznej mogli liczyć na jego wysmakowany portret. Ze względu na doskonałe wykształcenie i umiejętności był wśród międzywojennych fotografów poznańskich zjawiskiem absolutnie wyjątkowym. Dlaczego w sile wieku ze sobą skończył? Bronisław Preibisz (1879-1929).

To ma iść!

"Jestem za oświeconym absolutyzmem, pod warunkiem że to ja będę oświeconym absolutem" - mawiał, choć był ponoć zdeklarowanym liberałem. 10 lat temu zmarł Wojciech Szczęsny Kaczmarek, pierwszy prezydent Poznania w III RP, który położył fundamenty pod szybki rozwój miasta.

Event wszech czasów

90 lat temu Poznań zadziwił świat. Na Powszechną Wystawę Krajową, podsumowującą 10-letni okres niepodległości Polski, przyjechało 4,5 mln ludzi.

1 16 Strona 17 18 19 20