Kultura w Poznaniu

Historia

Marcowe upokorzenia

Docent Wiktor Jassem za swój sprzeciw z Marca 1968 roku zapłacił utratą pracy na UAM. Lech Raczak utracił wtedy ostatnie złudzenia, a późniejszy profesor Władysław Panas - status studenta w Poznaniu.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego - wspólna sprawa!

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma opowiadać unikalną historię wielkiego zwycięstwa Wielopolan. Unikalną, dlatego że nasza historia to nieustanne pasmo klęsk i porażek. Wśród nich Powstanie Wielkopolskie jest rzeczywiście wyjątkowe, bo zwycięskie - mówi Przemysław Terlecki*, nowy dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

W księgach boskich i ludzkich

Wybitna postać i wszechstronna działalność biskupa Jana Lubrańskiego, którego 500. rocznica śmierci przypada w maju tego roku, wciąż pozostają mało znane bądź istnieją w świadomości wielu mieszkańców Poznania jako zbiór kilku ogólników. Na wystawę W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego zaprasza od 7 marca Brama Poznania.

Kto bronił Festung Posen?

23 lutego 1945 r. zakończyła się bitwa o Poznań. O trwających prawie miesiąc walkach o nasze miasto wiemy już bardzo dużo, ale niewielu poznaniaków zdaje sobie sprawę, że wśród niemieckich obrońców Festung Posen (Twierdzy Poznań) bardzo liczną grupę stanowili... zbrodniarze wojenni.

Sołacka perełka

Niemiecki plan z początku XX wieku na Sołacz był taki: zabudować luksusowymi willami cały teren, spiętrzyć wody Bogdanki, utworzyć staw, puścić łódki i będzie pięknie. Plany mają to do siebie, że albo się uda je zrealizować, albo nie. Ten się udał. Było pięknie i co ciekawe - ponad sto lat później nadal jest.

Bogu dzięki, że nareszcie przybył!

Dwa głośne koncerty, nadkomplety publiczności, hołdy uwielbienia, frenetyczne owacje i... wypoczynek w majątku Kwileckich w Oporowie. 130 lat temu Ignacy Jan Paderewski po raz pierwszy odwiedził Poznań.

Prezydent na pół roku

Pierwszy prezydent powojennego Poznania musiał być komunistą. Ale gdy tylko miasto zaczęło znowu funkcjonować, inżynier Feliks Maciejewski zrezygnował z urzędu.

OKRUCHY POZNANIA. Życie w oblężonym mieście

W styczniu 1945 roku niemieccy cywile posłuchali rozkazów - i ginęli podczas spóźnionej ewakuacji z Poznania. Polacy nie wykonali nakazów okupanta - walki o miasto przeżyli, ukryci w piwnicach. 

Poznań kochał Paderewskiego

Dowodem na to, że Poznań nie był dla Paderewskiego tylko punktem na mapie jego działalności politycznej i artystycznej, jest fakt, że miał tutaj wielu przyjaciół, szczególnie w kręgach ziemiańskich. Każda wizyta Paderewskiego w Poznaniu wywoływała entuzjazm wśród mieszkańców miasta, którzy licznie wyrażali swe uznanie - mówi profesor Zbigniew Pilarczyk*. 

Od razu siadał do komponowania

Feliks Nowowiejski lubił pracować od rana. W niezwykły sposób oświadczył się swojej przyszłej żonie. Kochał bardzo swoją rodzinę, ale ogrom zajęć nie pozwalał mu spędzać z nią wiele czasu. Był wielkim patriotą, twórcą muzyki do wielu utworów o charakterze patriotycznym, których takty stały się później sygnałami wywoławczymi lokalnych stacji radiowych i ośrodków telewizyjnych. O tych i innych nieznanych faktach z jego życia można posłuchać na nagraniach audio opublikowanych w Cyrylu.

Ach, co to była za szkoła!

3 stycznia 1861 roku niemiecki przemysłowiec i kupiec Gotthilf Berger przekazał miastu 50 tysięcy talarów na budowę szkoły realnej w Poznaniu, zastrzegając, że mają do niej chodzić zarówno niemieccy, jak i polscy uczniowie. Budowę szkoły zakończono w 1865 roku. Dziś w budynku przy ul. Strzeleckiej mieści się Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

Trumny na torach

Niewygodne, ale niezawodne - takie były tramwaje typu N, które przez ponad 40 lat dowoziły poznaniaków do pracy i szkoły. Zostały wycofane z eksploatacji 31 grudnia 1992 roku.

Głęboka historia

Jak to, sztuczne?! Wielu poznaniaków z niedowierzaniem reaguje na informację o tym, że Rusałka została stworzona ludzką ręką. I w sumie trudno się im dziwić, bo budowniczowie dołożyli starań, aby jak najbardziej przypominała naturalne jezioro. Z powstaniem tego pięknego akwenu wiążą się jednak tragiczne wydarzenia.

Kryzysowy sylwester

Lambada na parkietach, otwarcie pierwszego kasyna w Poznaniu z udziałem prezydenta miasta, spóźniona o 15 lat premiera filmu Emmanuelle w Bałtyku, a także galopująca inflacja i brak radzieckiego "szampana". Sylwester 1989.

Stanisław Barańczak: trzymać się życia, iść

Po pięciu latach od śmierci Stanisława Barańczaka jest go zaskakująco dużo. Kilka tygodni temu ukazał się tom korespondencji z Wisławą Szymborską (Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę), w ubiegłym roku wyszły jego tłumaczenia trzech sławnych librett (Stanisław Barańczak słucha arcydzieł). Dzięki staraniom Wydawnictwa a5 zanosi się na kolejne książki.

Nie pisz Arkady, bo nie dasz rady

125 lat temu urodził się Arkady Fiedler, najsłynniejszy poznański podróżnik, na którego książkach wychowało się kilka pokoleń czytelników.

Nawet nie mieli wspólnego zdjęcia

- Czarnecki miał przestrzeń do popisu w urbanistyce, wiedział, jak układać miasto, ale przestał mieć wpływ na Poznań. Może uznał, że jako dydaktyk zdziała więcej? - mówi Michał Kępski*, współautor wystawy Dom. Ogród. Mieszkanie. Twórczość  Janiny i Władysława Czarneckich.

Uczony

Ojciec założyciel Uniwersytetu Poznańskiego, odkrywca Biskupina, erudyta cieszący się międzynarodową sławą, a także niezłomny patriota, konspirator i filantrop. 50 lat temu odszedł prof. Józef Kostrzewski.

1 15 Strona 16 17 18 19