Kultura w Poznaniu

Festiwale

Festiwal bez daty ważności

W tym roku poznański festiwal książek Xprint koncentruje się na premierach wydawniczych. A także, co może zasmucić miłośników przewracania stron papieru, w dużej mierze będzie się rozgrywał online. Na szczęście, nie w 100 procentach.

Punkty zapalne

Po raz jedenasty będziemy mogli w  Polsce uczestniczyć w  festiwalu filmów LGBT, prezentującym najciekawsze produkcje, których bohaterami są osoby nieheteronormatywne. Ze skromnej imprezy odbywającej się tylko w Warszawie festiwal przekształcił się w ogólnopolski przegląd, goszczący w wielu miastach. Jego poznańskim gospodarzem jest Kino Pałacowe.

I powinność, i przyjemność

Przełożony z czerwca na wrzesień, w okrojonej formule i z niemal wyłącznie polskimi wykonawcami w programie. Tegoroczny Ethno Port będzie inny od dotychczasowych, ale zapowiada się bardzo interesująco.

Mikrowyprawy po Twierdzy Poznań

Ta wiadomość na pewno ucieszy wszystkich miłośników historii, militariów i architektury. W ostatni weekend wakacji odbędą się VIII Dni Twierdzy Poznań. Miłośnicy ciemnych przejść i mrocznych miejsc już mogą rezerwować termin i szykować latarki. Impreza odbędzie się w dniach 29-30 sierpnia.

FESTIWAL MALTA. Kryzys indywidualności

- Demokracja liberalna przez ostatnie sto lat nie była w takich kłopotach, jak jest obecnie - zgodnym głosem podkreślali uczestnicy piątkowej debaty Oligarchia lub populizm? Demokracja w kryzysie w ramach Festiwalu Malta.

Nowy wspaniały świat

Dzięki formule hybrydowej, Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych na Short Waves Festival w trudnych czasach zarazy pozwala polskiej publiczności w całym kraju sprawdzić, którzy z młodych twórców w przyszłości mogą nas zaskoczyć udanym debiutem pełnometrażowym bądź wypełnić dotychczasowe braki w rodzimej kinematografii na polu gatunków czy tematów. Poza tym, ten konkurs mimochodem stał się lekarstwem na pandemiczną fobię typu "nie ma przyszłości dla świata". Jeśli w międzyczasie nie wyginiemy - na pewno wciąż jest szansa dla polskiego filmu.

O ludziach, ale inaczej

Urban View to od dawna mój ulubiony zestaw filmowy Short Waves Festival. Z niecierpliwością wyczekiwałem, co ciekawego organizatorzy zaproponują tym razem. Jak zwykle mnie nie zawiedli i w tym roku w programie również znalazło się kilka perełek.

To widać na pierwszy rzut oka

- Ostatnio, gdy znów ktoś mnie o to pytał, przyszło mi do głowy takie skojarzenie: krótkometrażowy film eksperymentalny to jak wizualizacja wiersza, a fabularny to bardziej opowiadanie lub powieść. - mówi Wojciech Ulman*, który jest kuratorem Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych na Short Waves Festival w Poznaniu.

Fantastyczne miejsce spotkań

- Nie wyobrażamy sobie braku Pyrkonu, tej atmosfery. Wierzę, że głód, który narośnie w tym roku, eksploduje w przyszłym - mówi Jakub Orłowski*, jeden z organizatorów odwołanego w tym roku z powodu pandemii Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

Rzeczy bardzo dobre i znakomite

Po przerwie spowodowanej pandemią Kino Muza wróciło do funkcjonowania, a jednym z pierwszych wydarzeń specjalnych będzie pokaz z cyklu Animuza. Będzie go można zobaczyć jednocześnie w sali kinowej i na platformie Mojeekino.pl. W czwartek odbędzie się seans kończący obchody 40-lecia Wydziału Animacji UAP. Zobaczymy 34 najnowsze, krótkie etiudy, które powstały w tym roku akademickim.

Najważniejsza jest jakość

- Interesują nas sytuacje artystyczne, w których twórcy pracują z dziećmi w momencie powstawania dzieła. W związku z tym szukamy kolektywów, grup artystów, którzy na co dzień pracują z dziećmi albo też na pewnym etapie pracy włączają je do swoich działań, czyli np. są one konsultantami scenariusza albo autorami jakiegoś elementu dzieła - o konkursie w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka opowiada Joanna Żygowska* z Centrum Sztuki Dziecka.

Jesteśmy i reagujemy na świat

- Formuła online jest dla nas okazją, aby dotrzeć do widzów, który nie mają szans być na Short Waves Festival. Chcemy też dać znać Poznaniakom, że nadal jesteśmy i są inne opcje oprócz spotkania się w kinie, a my reagujemy na to, co się wokół dzieje - mówi Aleksandra Ławska, koordynująca Short Waves Online, konkurs polskich filmów krótkometrażowych, który odbędzie się na Ninatece w dniach 20-25 maja.

KULTURA W KAPCIACH. Cannes filmu dokumentalnego

Największy i najbardziej prestiżowy festiwal filmów dokumentalnych na świecie - amsterdamska IDFA - udostępnił online kilkaset tytułów z minionych edycji. Poza Holandią można obejrzeć bezpłatnie prawie 200 produkcji, a za niewielkimi opłatami dalszych 500. Nie pozostaje zatem nic innego, jak nadal pozostawać w domu!

Festiwal Animator. Nowa data, nowe filmy

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to kolejna impreza, na którą poczekamy do jesieni. Zapowiada się jednak na tyle ciekawie i dynamicznie, że datę 3-9 października należy koniecznie wpisać w kalendarz.

Siedząc w ciemnym pokoju

- Klub Krótkiego Kina jest wyjątkowy w skali Europy pod względem poziomu zaangażowania widzów. To rzecz niebywała, aby publiczność stawiała się w komplecie co miesiąc na pokaz filmów krótkometrażowych. Wiem, że tym osobom bardzo zależy na seansach. Dlatego forma dalszego zapewnienia im uczestnictwa w Klubie Krótkiego Kina wydała mi się dobrym pomysłem - mówi Emilia Mazik. Najbliższa edycja cyklu odbędzie się 6 kwietnia w formie online.

Kolorowy kalejdoskop

Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń to doskonała okazja do posłuchania o dalekich wyprawach i podzielenia się własnymi przeżyciami z podróży. 14 lutego festiwal wystartuje już po raz ósmy, przez trzy dni gromadząc opowieści o najdalszych zakątkach świata w jednym miejscu.

No to w drogę!

Podróżujemy coraz chętniej, dalej, odważniej. Warto poszukać inspiracji do kolejnych wypraw podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Podróżniczego "Na Szage". Jak zawsze będzie z kim podzielić się swoją pasją.

MALTA FESTIVAL. Podniebny spektakl

Interwencje artystyczne w strukturze miasta na tle szarawej, doskonale znanej nam architektury, to magiczne spektakle, które nie tylko zmieniają oblicze codziennie przemierzanych ulic, ale posiadają także moc działania na artystyczną wrażliwość każdego uczestnika owych miejskich performansów.

Sztuka słuchania

Zjawiskowe zespoły z Indii, Algierii, Belize, Kolumbii i innych krajów - także świetni wykonawcy z Polski - wystąpią w połowie czerwca podczas 12. Ethno Portu. Czekają nas koncerty, warsztaty, spotkania, zabawy.

Poza teatralnymi instytucjami

Już za kilka dni rusza kolejna edycja Międzynarodowych Spotkań Teatralnych Off Sytuacje. Z roku na rok oferta festiwalu jest coraz bogatsza. Obecnie zrzesza on niezależne grupy polskie oraz zagraniczne. W tym roku wystąpią na nim niezależne teatry bytomskie, szczecińskie, toruńskie, berlińskie, wrocławskie, poznańskie i wiele innych.

1 Strona 2 3 15