Kultura w Poznaniu

Festiwale

Korzenie i więzi

XXV Dzień Judaizmu ma w tym roku charakter ogólnopolski. Przestrzenią do dialogu będą spotkania, rozmowy, modlitwy, ale także wystawy, spektakle i koncerty. Jubileuszowa edycja upłynie pod hasłem cytatu ze Starego Testamentu: "Moje myśli nie są myślami waszymi" (Iz, 55).

Świat się budzi

Rok temu Poznań dołączył do miast, w których odbywa się replika Millennium Docs Against Gravity. Lokalna publiczność nareszcie otrzymała możliwość oglądania na dużym ekranie najnowszych dokumentów z całego świata, uczestnicząc w największym festiwalu filmowym w Polsce. 18. edycja pod hasłem "Świat się budzi" odbędzie się w dniach 3-12 września.

Zamek Różewicza

W czasach pandemii obcowanie z poezją stało się ważnym doświadczeniem wspólnotowym, ona sama zaś - narzędziem przydatnym do oswajania lęków i nowego oblicza świata. I to właśnie ukazaniu niesłabnącej więzi między światem lirycznym a nielirycznym, diagnozie stanu najnowszej polskiej poezji i omówieniu aktualnych tendencji w poezji światowej poświęcony będzie X Festiwal Poznań Poetów w zamku. W dniach 28-29 maja wszystkim tym, którym bliska jest poezja, patronować będzie - w stulecie swoich narodzin - Tadeusz Różewicz.

Spotkanie w sztuce

Biennale Sztuki dla Dziecka - jeden z najważniejszych poznańskich festiwali dedykowanych młodemu odbiorcy - w trudnej, pandemicznej rzeczywistości podnosi do rangi sztuki samo spotkanie widza z twórcą, budowanie wzajemnych relacji. Program tegorocznej edycji powstał wokół hasła "Spotkanie jako sztuka".

Podglądając sąsiadów zza płotu

Tydzień Filmu Niemieckiego jest w Polsce jedną z nielicznych okazji, aby oglądać kino naszych zachodnich sąsiadów. I choć sąsiad to niby bardzo nam bliski - choćby ze względu na to, ile osób z naszego kraju pracuje w Niemczech - to kulturalnie zdaje się bardzo odległy. Doskonale pokazuje to zwłaszcza niemiecka kinematografia.

SPUTNIK. W obronie ojczyzny

- Moim celem było stworzenie broni dla ochrony granic ojczyzny. To nie moja wina, że kałasznikow stał się bardzo znany na całym świecie i był używany w wielu trudnych miejscach. Powinno się raczej obarczać za to winą politykę tych krajów, a nie projektantów - stwierdził  Michaił Timofiejewicz w wywiadzie z 2001 roku. Twórcy epickiego filmu Kałasznikow podkreślają poczucie obowiązku, które czuł skromny rosyjski samouk wymyślając pierwszy karabinek automatyczny w czasie, gdy trwała jeszcze Wielka Wojna Ojczyźniana.

Kino mistrzyń i mistrzów

Do tej pory tytuły prezentowane na Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską można było obejrzeć w Poznaniu wyłącznie w formie replik, które, jak to repliki, zawsze pozostawiały po sobie poczucie niedosytu. 14. edycja, odbywająca się online na platformie mojeekino.pl, jest okazją do przeżycia festiwalu w całej jego pełni - na ile pozwala na to internet, nasze łącze i dostępny czas.

Co filmowcy mówią o grach i internecie?

- Chcemy, żeby Festiwal uświadamiał, jak silnie te dwa światy, filmowy i gier wideo, ze sobą korelują - mówi Aleksandra Ławska z Fundacji Ad Arte. Minifestiwal filmów o grach i internecie interFACE odbędzie się online w weekend 11-13 grudnia.

Poezja w sprawie zwierząt

W piątek na Scenie Roboczej odbędzie się spotkanie z poetami - Jasiem Kapelą i Iloną Witkowską, którzy w ramach Festiwalu Literatury Europy Środkowo-Wschodniej ENDEMITY podejmą dyskusję na temat palącego problemu przemocy wobec zwierząt.

Spotkania bliskie i dalekie

- Długo szukaliśmy nowej formuły Bliskich Nieznajomych, bo nie chciałam zrezygnować z potencjału tej imprezy. Nie chciałam też, żeby były to wyłącznie wydarzenia online, bo mam wrażenie, że mamy już na tego typu propozycje jakąś barierę percepcyjną. Pragniemy doświadczać, choćby w małej grupie - mówi dyrektorka artystyczna festiwalu Agata Siwiak.

Działania drobne, ale wielkie

- Tym razem możecie być z nami bez względu na to, gdzie akurat jesteście - zapewniają organizatorzy 14. już edycji festiwalu Sztuka Szuka Malucha związani z poznańską Art Fraction Foundation. - Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa formuła przyniesie i Wam, i nam mnóstwo radości - dodają.

Trzy noce w księgarniach

Między 14 a 17 października, polscy miłośnicy literatury będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach odbywających się w ramach Nocy Księgarń. To ogólnopolski festiwal zorganizowany dla czytelników przez dystrybutora książek OSDW Azymut. W Poznaniu odbędzie się między 15 a 17 października, a weźmie w nim udział sześć księgarń -  Bookowski, KiK, CUD, Arsenał, Księgarnia "z Bajki" i Skład Kulturalny.

Piękny język jest ważny

- Język jest obrazem naszego sposobu myślenia, osobowości, a przede wszystkim kultury. Dobre posługiwanie się nim ułatwia nam funkcjonowanie w społeczeństwie - przekonuje Natalia Chromińska. Z jej inicjatywy w Poznaniu odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Dobrego Słowa. Impreza, której część wydarzeń będzie transmitowana online, rozpocznie się w poniedziałek 12 października i potrwa do piątku.

Śladami mistrzów

Wystawy i prezentacje książek w Poznaniu oraz w ponad 50 galeriach, bibliotekach i ośrodkach kultury na terenie województwa. Piąta edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, podążająca w tym roku śladami wielkopolskich mistrzów fotografii, zapowiada się smakowicie.

Degenerujemy muzykę

- W haśle 4. edycji Spontaneous Music Festival degenerative odwołujemy się do jednego z projektów El Pricto. Ale to słowo ma wiele znaczeń - jednym z nich jest "nikczemny". Ta wieloznaczna nazwa oddaje muzykę na naszym festiwalu i to, jak wygląda pandemiczna rzeczywistość - mówi jeden z pomysłodawców wydarzenia, Andrzej Nowak. Festiwal rozpocznie się w piątek 9 października i potrwa przez cały weekend w Dragon Social Club.

Na wypadek drugiej fali

- To nie koronawirus przeważa w tematyce, a relacje rodzinne w każdej konfiguracji i przede wszystkim "starość" jako zapomniany aspekt życia każdego z nas - mówi Piotr Szczyszyk*, kierownik produkcji festiwalu OFF Cinema.

ANIMATOR. We Francji sam byłem jak BoJack

- Gdy przychodzisz do pokoju kierowników serialu, stajesz się kimś w rodzaju barkera czy szefa cyrku - mówi Mike Hollingsworth*, reżyser nadzorujący seriali BoJack Horseman i Tuca & Bertie. W czwartek poprowadzi na festiwalu Animator masterclass Prosto z Hollywoo - wydarzenie, które odbędzie się formule online.

Muzyczna misja specjalna

Festiwal o nazwie Spring Break, który odbywa się jesienią to tylko jeden z licznych dowodów na to, że w 2020 roku wszystko stanęło na głowie. Ale darowanemu festiwalowi w zęby się nie zagląda - cieszymy się z tego, co jest. A jest wiele i dobrze, co udowadnia październikowy line-up.

Strona 1 2 15