Kultura Poznań.pl

Festiwale

Spotkania bliskie i dalekie
 

- Długo szukaliśmy nowej formuły Bliskich Nieznajomych, bo nie chciałam zrezygnować z potencjału tej imprezy. Nie chciałam też, żeby były to wyłącznie wydarzenia online, bo mam wrażenie, że mamy już na tego typu propozycje jakąś barierę percepcyjną. Pragniemy doświadczać, choćby w małej grupie - mówi dyrektorka artystyczna festiwalu Agata Siwiak.

Działania drobne, ale wielkie
 

- Tym razem możecie być z nami bez względu na to, gdzie akurat jesteście - zapewniają organizatorzy 14. już edycji festiwalu Sztuka Szuka Malucha związani z poznańską Art Fraction Foundation. - Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa formuła przyniesie i Wam, i nam mnóstwo radości - dodają.

Trzy noce w księgarniach
 

Między 14 a 17 października, polscy miłośnicy literatury będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach odbywających się w ramach Nocy Księgarń. To ogólnopolski festiwal zorganizowany dla czytelników przez dystrybutora książek OSDW Azymut. W Poznaniu odbędzie się między 15 a 17 października, a weźmie w nim udział sześć księgarń -  Bookowski, KiK, CUD, Arsenał, Księgarnia "z Bajki" i Skład Kulturalny.

Piękny język jest ważny
 

- Język jest obrazem naszego sposobu myślenia, osobowości, a przede wszystkim kultury. Dobre posługiwanie się nim ułatwia nam funkcjonowanie w społeczeństwie - przekonuje Natalia Chromińska. Z jej inicjatywy w Poznaniu odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Dobrego Słowa. Impreza, której część wydarzeń będzie transmitowana online, rozpocznie się w poniedziałek 12 października i potrwa do piątku.

Śladami mistrzów
 

Wystawy i prezentacje książek w Poznaniu oraz w ponad 50 galeriach, bibliotekach i ośrodkach kultury na terenie województwa. Piąta edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, podążająca w tym roku śladami wielkopolskich mistrzów fotografii, zapowiada się smakowicie.

Degenerujemy muzykę
 

- W haśle 4. edycji Spontaneous Music Festival degenerative odwołujemy się do jednego z projektów El Pricto. Ale to słowo ma wiele znaczeń - jednym z nich jest "nikczemny". Ta wieloznaczna nazwa oddaje muzykę na naszym festiwalu i to, jak wygląda pandemiczna rzeczywistość - mówi jeden z pomysłodawców wydarzenia, Andrzej Nowak. Festiwal rozpocznie się w piątek 9 października i potrwa przez cały weekend w Dragon Social Club.

Na wypadek drugiej fali
 

- To nie koronawirus przeważa w tematyce, a relacje rodzinne w każdej konfiguracji i przede wszystkim "starość" jako zapomniany aspekt życia każdego z nas - mówi Piotr Szczyszyk*, kierownik produkcji festiwalu OFF Cinema.

ANIMATOR. We Francji sam byłem jak BoJack
 

- Gdy przychodzisz do pokoju kierowników serialu, stajesz się kimś w rodzaju barkera czy szefa cyrku - mówi Mike Hollingsworth*, reżyser nadzorujący seriali BoJack Horseman i Tuca & Bertie. W czwartek poprowadzi na festiwalu Animator masterclass Prosto z Hollywoo - wydarzenie, które odbędzie się formule online.

Muzyczna misja specjalna
 

Festiwal o nazwie Spring Break, który odbywa się jesienią to tylko jeden z licznych dowodów na to, że w 2020 roku wszystko stanęło na głowie. Ale darowanemu festiwalowi w zęby się nie zagląda - cieszymy się z tego, co jest. A jest wiele i dobrze, co udowadnia październikowy line-up.

Festiwal bez daty ważności
 

W tym roku poznański festiwal książek Xprint koncentruje się na premierach wydawniczych. A także, co może zasmucić miłośników przewracania stron papieru, w dużej mierze będzie się rozgrywał online. Na szczęście, nie w 100 procentach.

Punkty zapalne
 

Po raz jedenasty będziemy mogli w  Polsce uczestniczyć w  festiwalu filmów LGBT, prezentującym najciekawsze produkcje, których bohaterami są osoby nieheteronormatywne. Ze skromnej imprezy odbywającej się tylko w Warszawie festiwal przekształcił się w ogólnopolski przegląd, goszczący w wielu miastach. Jego poznańskim gospodarzem jest Kino Pałacowe.

I powinność, i przyjemność
 

Przełożony z czerwca na wrzesień, w okrojonej formule i z niemal wyłącznie polskimi wykonawcami w programie. Tegoroczny Ethno Port będzie inny od dotychczasowych, ale zapowiada się bardzo interesująco.

Mikrowyprawy po Twierdzy Poznań
 

Ta wiadomość na pewno ucieszy wszystkich miłośników historii, militariów i architektury. W ostatni weekend wakacji odbędą się VIII Dni Twierdzy Poznań. Miłośnicy ciemnych przejść i mrocznych miejsc już mogą rezerwować termin i szykować latarki. Impreza odbędzie się w dniach 29-30 sierpnia.

FESTIWAL MALTA. Kryzys indywidualności
 

- Demokracja liberalna przez ostatnie sto lat nie była w takich kłopotach, jak jest obecnie - zgodnym głosem podkreślali uczestnicy piątkowej debaty Oligarchia lub populizm? Demokracja w kryzysie w ramach Festiwalu Malta.

Nowy wspaniały świat
 

Dzięki formule hybrydowej, Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych na Short Waves Festival w trudnych czasach zarazy pozwala polskiej publiczności w całym kraju sprawdzić, którzy z młodych twórców w przyszłości mogą nas zaskoczyć udanym debiutem pełnometrażowym bądź wypełnić dotychczasowe braki w rodzimej kinematografii na polu gatunków czy tematów. Poza tym, ten konkurs mimochodem stał się lekarstwem na pandemiczną fobię typu "nie ma przyszłości dla świata". Jeśli w międzyczasie nie wyginiemy - na pewno wciąż jest szansa dla polskiego filmu.

O ludziach, ale inaczej
 

Urban View to od dawna mój ulubiony zestaw filmowy Short Waves Festival. Z niecierpliwością wyczekiwałem, co ciekawego organizatorzy zaproponują tym razem. Jak zwykle mnie nie zawiedli i w tym roku w programie również znalazło się kilka perełek.

To widać na pierwszy rzut oka
 

- Ostatnio, gdy znów ktoś mnie o to pytał, przyszło mi do głowy takie skojarzenie: krótkometrażowy film eksperymentalny to jak wizualizacja wiersza, a fabularny to bardziej opowiadanie lub powieść. - mówi Wojciech Ulman*, który jest kuratorem Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych na Short Waves Festival w Poznaniu.

Fantastyczne miejsce spotkań
 

- Nie wyobrażamy sobie braku Pyrkonu, tej atmosfery. Wierzę, że głód, który narośnie w tym roku, eksploduje w przyszłym - mówi Jakub Orłowski*, jeden z organizatorów odwołanego w tym roku z powodu pandemii Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

Rzeczy bardzo dobre i znakomite
 

Po przerwie spowodowanej pandemią Kino Muza wróciło do funkcjonowania, a jednym z pierwszych wydarzeń specjalnych będzie pokaz z cyklu Animuza. Będzie go można zobaczyć jednocześnie w sali kinowej i na platformie Mojeekino.pl. W czwartek odbędzie się seans kończący obchody 40-lecia Wydziału Animacji UAP. Zobaczymy 34 najnowsze, krótkie etiudy, które powstały w tym roku akademickim.

Strona 1 2 14