Festiwal narodził się w 1997 roku. Powstał z inicjatywy poznańskich uczelni oraz lokalnego oddziału Polskiej Akademii Nauk po to, by w prosty i przystępny sposób promować i przybliżać naukę oraz rozbudzać pasje. Na przestrzeni lat podążał za postępem technologii oraz zmianami kulturowymi i społecznymi, przyglądając się tym zjawiskom i tłumacząc je.
Festiwal jest niezwykle popularny wśród dzieci i młodzieży. Dla nich atrakcyjne będą z pewnością eksperymenty i warsztaty, a nawet gry. W programie znajdziemy jednak przede wszystkim wykłady i prezentacje. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki: od historii starożytnej i zmiany klimatu do właściwości soku z ziemniaka, od substancji psychoaktywnych do... zainteresowań artystycznych zwierząt. Organizatorami festiwalu jest osiem poznańskich uczelni wyższych oraz Polska Akademia Nauk i Laboratorium Wyobraźni Poznańskiego Parku Naukowo-Technicznego.
W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem "Odpowiedzialność". Głębokiej analizie poddane zostaną narzędzia sztucznej inteligencji. To temat, który zajmuje niemal wszystkich. Padną też m.in. pytania o nasze decyzje zakupowe i ich wpływ na świat, o korzystanie z używek i odpowiedzialność za własne zdrowie i środowisko, w którym żyjemy.
Udział w festiwalu należy wcześniej starannie zaplanować, bo na wiele wydarzeń obowiązują zapisy, a liczba uczestników jest ograniczona. Organizatorzy chcą, by w czasie warsztatów każdy mógł samodzielnie przeprowadzić eksperyment lub dotknąć prezentowanego obiektu. Warto więc dokładnie zapoznać się z programami przygotowanymi przez uczelnie i wybrać wydarzenia tak, by łatwo było się przemieścić z wykładu na pokaz lub z eksperymentu na warsztaty. Dobrej zabawy z nauką i sztuką!
Szymon Mazur
- XXVIII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
- różne lokalizacje
- 4-12.04
- więcej: festiwal.amu.edu.pl
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025