Kultura Poznań.pl

Varia

KULTURA W KAPCIACH. 83 godziny i 83 minuty
 

KULTURA W KAPCIACH. 83 godziny i 83 minuty

Słuchowiska łączą - tych, którzy wolą książki, z tymi, którzy chętniej wybierają filmy. Fanów czytania oraz fanów słuchania. Miłośników różnych gatunków i konwencji. Bo gdy już złapie się tego bakcyla, trudno odmówić sobie spędzenia kilku wieczorów z kolejną superprodukcją, nawet jeśli tytuł początkowo nie zachęca. Jeśli nie przekonuje nas autor, może zrobi to lektor?

czytaj więcej
Tradycje wielkanocne #wdomu
 

Tradycje wielkanocne #wdomu

Nadchodzące święta będą zupełnie inne od wszystkich, które obchodziliśmy do tej pory. Nie pójdziemy z tradycyjną święconką do kościoła, gdyż musimy zostać w domu. Co zrobić, aby pielęgnować wielkopolskie tradycje związane ze świętem Wielkiej nocy, nie wychodząc ze swoich przytulnych czterech kątów?

czytaj więcej
Coś dla ucha od Estrady!
 

Coś dla ucha od Estrady!

W czasie, kiedy większość wydarzeń kulturalnych została odwołana, Estrada postanowiła przenieść swoją aktywność i kreatywność na nowe obszary. Tak powstała nowa platforma, na której znajduje się aż 7 podcastów!

czytaj więcej
Wielkopolska Press Photo 2020 - nowa kategoria!
 

Wielkopolska Press Photo 2020 - nowa kategoria!

Czas Pandemii - tak nazywa się nowa kategoria tematyczna wprowadzona do konkursu Wielkopolska Press Photo przez jego organizatorów. Partnerem organizacyjnym tej kategorii są Koleje Wielkopolskie, które zamierzają wspierać ją promocyjnie, a najciekawsze zdjęcia prezentować na monitorach w wagonach KW i w Galerii na Letnim w Poznaniu.

czytaj więcej
Pawilon zaprasza na debatę
 

Pawilon zaprasza na debatę

NOWE ŻYCIE. Scenariusze przyszłości w czasie pandemii - to wykład połączony z dyskusją, który odbędzie się na profilu facebookowym Pawilonu 9 kwietnia o g. 18. Poprowadzi go Bartosz Mroczkowski, doktorant w Instytucie Filozofii UAM.

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Optymistyczna piątka
 

KULTURA W KAPCIACH. Optymistyczna piątka

Nadeszła kalendarzowa wiosna, za oknem coraz ładniej. Niestety póki co zamiast cieszyć się pogodą siedzimy w domu w przysłowiowych kapciach. Aby umilić sobie czas warto sięgnąć po filmy, które wleją w nas trochę pozytywnej energii. Zaprezentowane tytuły nie są dziełami wybitnymi, ale spełniają swoją główną funkcję, czyli... poprawiają humor. Zatem jeżeli macie gorszy dzień i dość siedzenia w domu albo po prostu szukacie miłej i lekkiej rozrywki, poniższe tytuły są dla was.

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Online i offline
 

KULTURA W KAPCIACH. Online i offline

Przedłużająca się izolacja i pytanie "jak długo to potrwa?", na które nikt w tej chwili nie zna odpowiedzi, pogłębiają naszą frustrację. Z dnia na dzień coraz mniej bawią memy i filmy z koronawirusem wrzucane do sieci i zdjęcia z dzieciństwa podawane przez znajomych w fejsbukowym łańcuszku. Bycie online to w obecnej sytuacji zarówno dobrodziejstwo, jak i przekleństwo. Co wybrać, na czym się skupić, by kompletnie nie zwariować?

czytaj więcej
Zamek na wynos
 

Zamek na wynos

Jeśli myśleliśmy, że odwołanie zaplanowanych wydarzeń kulturalnych będzie skutkowało nudą, na szczęście byliśmy w błędzie. Znane i lubiane instytucje szykują dla Was niejedną niespodziankę. A nam nie pozostaje nic innego jak zachęcać do śledzenia nowego cyklu - Kultura na wynos - w którym będziemy wszystkie te niespodzianki anonsować. Koncentrujemy się przede wszystkim na inicjatywach, które zastąpią przeniesione koncerty, festiwale czy premiery lub zamknięte wystawy. Wszystko po to, by zaprosić kulturę do naszych domowych odbiorników.

czytaj więcej
Maciej Fortuna dyrektorem RCK
 

Maciej Fortuna dyrektorem RCK

Nowym dyrektorem Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu został Maciej Fortuna, związany z Poznaniem trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. W 2014 r. Fortuna uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania.

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Popcorn z mikrofali
 

KULTURA W KAPCIACH. Popcorn z mikrofali

Nie przypominam sobie sytuacji w której, tak jak dziś, zadając pytanie - Co u Ciebie? - doskonale znałabym odpowiedź. Większość znajomych pracuje zdalnie i większość sobie z tym nie radzi. Nie potrafimy rozgraniczyć zadań zawodowych od domowych, czas pracy wydłuża się niemiłosiernie, bo jak skupić się na zadaniu, kiedy za oknem wiosna, a w sieci i w głowach koronawirus? Żeby nie oszaleć, trzeba się odciąć. Tylko jak?

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Rodzinna piątka
 

KULTURA W KAPCIACH. Rodzinna piątka

Sytuacja z koronawirusem wielu zmusiła do pozostania w domach - zamknięto szkoły, odwołano imprezy rozrywkowe, wydarzenia kulturalne i sportowe, wielu z nas pracuje zdalnie... By uprzyjemnić nieco okres przymusowej kwarantanny i udowodnić, że kultura jest zawsze na wyciągnięcie ręki, z pomocą naszych autorów podpowiadamy jak kulturalnie spędzić czas wolny. Jako pierwszy swoje - filmowe na początek - wybory poleca Patryk Szczechowiak.

czytaj więcej
Jak feniks z popiołów
 

Jak feniks z popiołów

Z piątym sezonem działalności do poznańskiego Pawilonu wkracza "Nowe życie". To nie tylko hasło programowe, ale i opis stanu faktycznego. Instytucja zmierza w stronę autonomii, w lutym utworzono w niej etaty dla pracowników, posiada także nowy system nagłośnieniowy. - Nowe życie nie jest nowym początkiem. Jest raczej - tak, jak sytuacja Pawilonu - życiem sytuującym się wobec zmian, których nie unikniemy - mówią gospodarze tego miejsca.

czytaj więcej
Kolor Wildy to kolor czerwony!
 

Kolor Wildy to kolor czerwony!

Mapa z najciekawszymi, wskazanymi przez mieszkańców, miejscami na Wildzie jest najnowszym wydawnictwem projektu FestFyrtel. Wcześniej ukazały się mapy atrakcji Jeżyc i Łazarza. Celem projektu jest zgłębienie charakteru i tożsamości poznańskich dzielnic śródmiejskich i ponowne odkrycie tego, co w nich wyjątkowe i niepowtarzalne. Właśnie dlatego, zamiast "superdzielnica" przyjęto określenie FestFyrtel zakorzenione w gwarze poznańskiej.

czytaj więcej
Kolorowy kalejdoskop
 

Kolorowy kalejdoskop

Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń to doskonała okazja do posłuchania o dalekich wyprawach i podzielenia się własnymi przeżyciami z podróży. 14 lutego festiwal wystartuje już po raz ósmy, przez trzy dni gromadząc opowieści o najdalszych zakątkach świata w jednym miejscu.

czytaj więcej
Ocieplić wizerunek
 

Ocieplić wizerunek

- Bardzo bym chciał, żeby w Galerii Malarstwa i Rzeźby powstała kawiarnia, ale nie taka, do której będzie się przychodziło z miasta. Ona ma być miejscem odpoczynku w czasie zwiedzania, może także dawać okazję do okiełznania temperamentu dzieci. Nie wiem, co powie Sanepid, ale zakładam, że kawiarnia ruszy już w najbliższych dwóch miesiącach - mówi Tomasz Łęcki*, nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

czytaj więcej
No to w drogę!
 

No to w drogę!

Podróżujemy coraz chętniej, dalej, odważniej. Warto poszukać inspiracji do kolejnych wypraw podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Podróżniczego "Na Szage". Jak zawsze będzie z kim podzielić się swoją pasją.

czytaj więcej
Przemycone w tubce farby
 

Przemycone w tubce farby

W Norwegii uczniowie mają nie tylko trzy razy więcej godzin zajęć artystycznych niż w Polsce, ale nawet architekturę jako osobny przedmiot. - My, nauczyciele przedmiotów artystycznych, przemycamy na lekcjach treści, których w programie szkoły brakuje - mówi Kamil Wnuk, nauczyciel plastyki.

czytaj więcej
To, czego nie widać
 

To, czego nie widać

- Zastanawiam się nad tym, jaka jest rola instytucji kultury i osób w nich pracujących? Myślę, że powinniśmy się schylać po te tematy, które są istotne i ważne, niezmyślone - mówi Bartek Lis z CK Zamek, który przygotował wystawę "Nie widać". Otwarcie ekspozycji we wtorek.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 28