Kultura w Poznaniu

Opinie

Dla jednych mroczne i niepokojące, dla innych oniryczne i baśniowe, dla samego autora - romantyczne. Twórczości Beksińskiego można się lękać albo ją podziwiać, nie sposób jednak pomylić jej z żadną inną. Malarz należy bowiem do nielicznego grona artystów, którym udało się wypracować własny, indywidualny i bezbłędnie rozpoznawalny język w sztuce. Etapy dochodzenia do finalnego geniuszu i mniej znane jego miłośnikom rozdziały artystycznego dojrzewania doskonale unaocznia otwarta właśnie w Starym Browarze wystawa o dobrze oddającym jej charakter tytule Beksiński nieznany.

Czytaj artykuł

Miasto często leczy się inwestycjami na sterydach, które pożerają wielkie fundusze i przynoszą kontrowersyjne efekty. Rzadziej sięga się za to po mniej spektakularne, ale i tańsze metody. Jedną z nich jest miejska akupunktura - drobne interwencje aplikowane dokładnie tam, gdzie są potrzebne i przynoszą natychmiastowy efekt.

Czytaj artykuł

Dziesiąta edycja poznańskiego festiwalu dedykowanego krótkiej formie filmowej nie oznacza wcale, że impreza okrzepła. Ciągle się zmienia, a zarazem uparcie unika dojrzałości - tak, jak twórcy samych "szortów" mają to w zwyczaju.

Czytaj artykuł

Podobno jeden z opiekunów filmu powiedział Jagodzie Szelc, jego reżyserce: "To jest film dla 55 widzów, więc zrób go najodważniej jak umiesz". I z pewnością Wieża. Jasny dzień byłby filmem dla 55 widzów, gdyby podeszła do niego zachowawczo. Na szczęście posłuchała mentora i stworzyła nie tylko jeden z najbardziej intrygujących polskich debiutów ostatniej dekady, ale również obraz, który koniecznie trzeba obejrzeć, a następnie pokochać albo znienawidzić.

Czytaj artykuł

Z Eweliną Marciniak i Marcinem Cecko płyniemy do Itaki, która okazuje się Polską. I nie jest to piękny widok. Czy udało im się pokazać, jak doświadczenia okresu transformacji ukształtowały dzisiejszą Polskę? Trudno powiedzieć, może to zresztą niekoniecznie był ich cel.

Czytaj artykuł

Niespotykane w normalnym świecie piękne krajobrazy i stworzenia, które zagrażają życiu, a jednocześnie potrafią wpłynąć na ludzki umysł, to temat najnowszego filmu Alexa Garlanda. Tytułowa "anihilacja" pochodzi od łacińskiego nihil, oznaczającego "nic" i opisuje proces znikania materii, jej unicestwienia. Tym razem okazuje się jednak, że nic może być również początkiem wszystkiego, a wszystko zależy jedynie od naszej interpretacji.

Czytaj artykuł

Poznańska Wiosna Muzyczna trwa w najlepsze. Piątkowa inauguracja w Filharmonii Poznańskiej przyciągnęła spore tłumy wielbicieli muzyki współczesnej. Drugi dzień był równie dobry pod względem frekwencji. Sobotni program prezentował możliwości brzmieniowe instrumentów dętych, a jednym z jego punktów był recital Joanny Blejwas - saksofonistki i doskonałej interpretatorki muzyki najnowszej.

Czytaj artykuł

Pierwiastek męski i żeński toczą nierówną walkę w "So Emotional" - wydarzeniu, które zainaugurowało teatralną część program Pawilonu w nowej odsłonie. Zwycięstwo kobiet jest nieuniknione w spektaklu, któremu zdecydowanie bliżej do precyzyjnie skonstruowanego performansu aniżeli współczesnego teatru.

Czytaj artykuł

Prapremiera sztuki "Jagoda i niedźwiedzie" na Scenie Wspólnej nie była zaskoczeniem. Centrum Sztuki Dziecka konsekwentnie dobiera wartościowe propozycje repertuarowe. Piękny tekst Karin Serres o dziewczynce, której towarzyszy czworonożny i niewidziany przez innych przyjaciel, musiał znaleźć się wśród nich.

Czytaj artykuł

- Gombrowicz to nie jest osoba, z którą chciałoby się żyć. Ale jest to jedna z bardziej inspirujących osobowości artystycznych, jakie znam. Jest moim mistrzem - przyznała podczas poniedziałkowego spotkania w Zamku Klementyna Suchanow, autorka jego biografii.

Czytaj artykuł

6 marca Agnieszka Duczmal została uhonorowana Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych. Nie wyobrażałam sobie lepszego sposobu na uczczenie święta kobiet od spotkania z muzyką poznańskiej artystki i prowadzonej przez nią Orkiestry.

Czytaj artykuł

Zapewne nikt się nie spodziewał, że 50. rocznica Marca "68 będzie czymś więcej aniżeli wspomnieniem wstydliwej, acz (pozornie) zamkniętej przeszłości. Żyjemy jednak w świecie powrotu antysemityzmu w Polsce. Trudno o lepszy moment dla zaprezentowania wystawy Krystyny Piotrowskiej w Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł

Od czasu seansu "Kac Vegas", który okupiłem niemałym bólem głowy, ostrożnie podchodzę do amerykańskich filmów traktujących o z pozoru przewidywalnych imprezach, zmieniających się w szaleńczą jazdę rollercoasterem. Po "Wieczorze gier" zapewne znów dam tego rodzaju produkcjom kredyt zaufania, bo choć najnowszą komedię Johna Francisa Daley'go i Jonathana Goldsteina od logiki dzielą lata świetlne, to stanowi ona rozrywkę całkiem przyzwoitej klasy.

Czytaj artykuł

Ponad 100 lat musiało minąć, by "Śpiewacy norymberscy" Richarda Wagnera znów pojawili się na polskich scenach. Teatr Wielki przy wsparciu środków ministerialnych oraz akcji crowdfundingowej zakończył wagnerowską ciszę i oto mamy dziś okazję oglądać Norymbergę. Doprawdy, dziwne to miejsce.

Czytaj artykuł

Piątkowe otwarcie Pawilonu to reaktywacja budynku, z którym dotychczasowi zarządcy nie potrafili sobie poradzić. Czy Galeria Miejsca Arsenał udźwignie ten ciężar? Początek zapowiada się obiecująco.

Czytaj artykuł

"Jak chcecie robić sztukę, to nie róbcie sztuki" - tak brzmiało przesłanie Zdzisława Sosnowskiego skierowane do publiczności, a w tym młodych artystów, którzy tłumnie przybyli na wernisaż wystawy "Twarda Awangarda" w Galerii Miejskiej Arsenał. Chociaż w sztuce przekroczono już wiele granic i tego typu słowa tak bardzo nie zaskakują, wciąż mają w sobie pewną siłę rażenia.

Czytaj artykuł

Istnieje matematyczna teoria, według której trzepot skrzydeł motyla na jednym końcu świata, jest w stanie wywołać tsunami na drugim jego krańcu. Analogicznie, chaos nie jest w swojej istocie nieuporządkowaniem, a jedynie zbiorem zmiennych tak licznych, że nie sposób ich wszystkich przewidzieć. Tyle w teorii. W praktyce - co pokazuje film W ułamku sekundy - wszystko znacznie bardziej się komplikuje.

Czytaj artykuł

Sobotni koncert zespołu Lao Che dla większości słuchaczy z pewnością był wyjątkowy. Piosenki z najnowszej płyty z oczywistych względów jeszcze nie są powszechnie znane - dlatego zamiast wspólnie wyśpiewywanych refrenów, więcej było skupienia na muzyce, a przede wszystkim na słowie.

Czytaj artykuł

...że takiego spektaklu w Teatrze Animacji jeszcze nie było. Twórcy "Barona Münchhausena", budując dystans pomiędzy aktorem a widzem, rozegrali ciekawą partię z fikcją. Nie tylko literacką.

Czytaj artykuł
1 86 Strona 87 88 89 90