Kultura w Poznaniu

Opinie

Pociąg do Świąt

Tak jak nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez "Kevina" w telewizji, tak nie może być oczekiwania na nie bez "Bombki z gwiazdką" w Teatrze Animacji. W tym roku to już nie czytanie, lecz spektakl w reżyserii Agi Błaszczak.

ALE KINO. Pogrążona utopia

Jest rok 1974. W tle rozgrywają się wielkie wydarzenia lat 70.: afera Watergate, wojna w Wietnamie, kryzys naftowy, wojna arabsko-izraelska. Jednak dla 13-letniej Lane rok 1974 wyróżni się z zupełnie innych powodów.

Zafascynowani Szymanowskim

Promocji muzyki Szymanowskiego - zwłaszcza poza Polską - nigdy nie za wiele. Wydany przez amerykańską firmę fonograficzną Musica Omnia album płytowy zatytułowany "Karol Szymanowski - Masterworks for Violin & Piano; Piano solo" to pozycja bardzo ważna, wartościowa, popularyzująca twórczość tego kompozytora. 

ALE KINO. Kino najnajwyższych lotów

Na Festiwalu Ale Kino! swoje pięć minut, a nawet cztery razy pięć minut, mieli najnajmłodsi widzowie. Tak naprawdę nikt maluszkom czasu nie liczył. Najważniejsze, żeby czuły się dobrze.

Białe noce, czarne dni

- Dużo piękna - tak w dwóch słowach opisałaby Petersburg, bohatera swojej najnowszej książki, Joanna Czeczott. Na szczęście na dużo więcej pozwoliła sobie na piątkowym spotkaniu w Zamku.

ALE KINO. Z kamerą wśród Saamów

"Cloudboy" Meikeminne Clinckspoor to dużo więcej niż opowieść o trudnej relacji nastolatka z matką. Tytuł zdobył pierwszą nagrodę na Kristiansand International Children's Film Festival w Laponii. Teraz walczy o Złote Koziołki na Ale Kino!

ALE KINO. Jak w towarzystwie ciotki uratować świat

Belgijsko-francuski "Vincent" zdążył już zrobić furorę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, a także uzyskać nominację do prestiżowej Europejskiej Nagrody Filmowej. Tym razem podbija serca widzów poznańskiego festiwalu "Ale Kino!".

PROSTO Z EKRANU. Ciężar sumienia

"Zabicie świętego jelenia" to w filmografii Yorgosa Lanthimosa jak dotąd najbliższe kinu gatunkowemu dokonanie, a jednocześnie - paradoksalnie - najbardziej jego radykalne dzieło od czasu przełomowego "Kła".

ALE KINO. Zew krwi

Nie pierwszy raz Brytyjczycy wnoszą powiew świeżości w niemiłosiernie eksploatowany w kinie motyw żywych trupów - wyświetlana podczas pierwszego dnia 35. edycji festiwalu Ale Kino! pod mało trafionym tytułem "Wszechstronna dziewczyna" to bez wątpienia najciekawszy głos w temacie zombie od czasu "28 dni później" Danny'ego Boyle'a.

Sercem i dźwiękiem

Spektakl "Piękne spojrzenie" jeszcze zanim się zaczął, już był wydarzeniem niezwykłym.

Muzyczne objawienie

Jest artystą o wielu twarzach. Dwa lata temu w klubie Studio w Krakowie zagrał jeden z najlepszych koncertów, na jakich byłam. Jako izraelska gwiazda rocka dał publiczności niesamowicie energetyczne i zjawiskowe show, które na długo zapadało w pamięć. Tym razem, podczas poznańskiego koncertu promującego jego najnowszy album The Study on Failing, postawił na minimalizm. Tym samym wieczór z Asafem Avidanem zyskał bardziej kameralny charakter.

Urodziny, pożegnanie, cdn.?

W zapełnionej do ostatniego miejsca Arenie zespół Hey dał w piątek pierwszy z dwóch poznańskich koncertów w ramach jubileuszowej - oraz pożegnalnej - trasy "Fayrant Tour". Byli na scenie goście i świetna atmosfera, nie zabrakło wzruszeń i - przede wszystkim - znakomicie wykonanych hitów zespołu.

Najgorszy jest nieopublikowany reportaż

Tak stwierdziła Justyna Kopińska podczas spotkania w Teatrze Polskim. Reporterka opowiadała także o tym, dlaczego empatia jest dla niej ważniejsza niż inteligencja i dlaczego podczas pisania reportaży odczuwa gniew.

PROSTO Z EKRANU. Niepokojąca doskonałość

Tytułowy Suburbicon to swojskie amerykańskie miasteczko, z równo przystrzyżonymi trawnikami i cadillacami zaparkowanymi na wymuskanych podjazdach. Rzecz dzieje się w latach 50., więc rzeczą normalną jest, że głowa rodziny popołudniami wraca z pracy do domu, gdzie w drzwiach wita go uśmiechnięta, perfekcyjna pani domu, a w piekarniku, na deser po dwudaniowym obiedzie, oczekuje gorąca szarlotka. Słowem: sielanka i spokój. Do czasu.

KONTEKSTY. Efekt tygrysa

W palecie emocji, które malowały się na twarzach widzów oglądających spektakle "Tiger" oraz "Tiger tale" szkockiego Barrowland Ballet, były zdziwienie oraz lęk przed nieznanym. Ostatecznie jednak zdominowała je prawdziwa radość.

KONTEKSTY. Kaszubski czar bieli i błękitu

Miejski Teatr Miniatura z Gdańska zabrał widzów Festiwalu Teatralnego Konteksty na Kaszuby. Do krainy, w której świat legend, baśni, magii przeplatał się ze światem realnym i religijnością. Gdzie najważniejsza była miłość do małej ojczyzny i jej języka.

Wino i wióry

Materiał na Seekers and Finders - najnowszą płytę punk-rockowego zespołu Gogol Bordello - powstawał przez wiele miesięcy. Znana z fantastycznych występów na żywo multikulturowa ekipa Eugene'a Hütza jak zwykle nie próżnuje. Energię kumuluje w studiu nagrań, by potem w niekontrolowany sposób uwolnić ją na scenie.

Porozmawiajmy o ilustracji

Nie da się ukryć - z ilustracją najczęściej jest tak, że najpierw zapamiętujemy sam obraz i wrażenie, jakie w nas wywołuje, a dopiero potem nazwisko autora. Jeśli autor ma szczęście.

1 88 Strona 89 90 91 92