Kultura w Poznaniu

Opinie

OFF CINEMA. Kilka filmów w filmie bez tytułu

Przerwany w trakcie realizacji, ostatni film zmarłego w 2014 r. austriackiego reżysera Michaela Glawoggera zainaugurował w środę w CK Zamek festiwal Off Cinema. Pełnometrażowy "Bez tytułu" to właściwie kilkanaście mikrodokumentów, które - "odrywane" kawałek po kawałku - mogłyby stanowić zamkniętą, skończoną całość.

Letni "Rigoletto"

Pierwsza premiera w nowym sezonie artystycznym Teatru Wielkiego za nami. "Rigoletto" Giuseppe Verdiego wyreżyserował debiutujący w operze Marcin Bortkiewicz. Jego pomysł na operę był prosty: cofnąć "Rigoletta" do czasów średniowiecza. Nawiązał także do kina niemego lat 20. i 30. Niestety, to za mało. Ze spektaklu wyszłam z dużym niedosytem. Żal tym większy, że muzycznie był to jeden z lepszych wieczorów w Teatrze Wielkim.

PROSTO Z EKRANU. Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?

"Skąd wzięła się przestrzeń i czas? Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? Nauka nie zna odpowiedzi na te pytania. Niektóre religie znają". Mniej więcej tak zaczyna się opowieść o tym, skąd wzięła się materia, wszechświat, planeta Ziemia, a w konsekwencji my sami. 

Moje ciało jest moje

Swoich wokalnych predyspozycji i scenicznej wrażliwości Natalia Przybysz nie musi już chyba nikomu udowadniać. Z każdą kolejną płytą ujawnia zaskakującą wszechstronność, przez którą rozumiem nie tylko mierzenie się ze zróżnicowanym repertuarem, ale i wagę tematów poruszanych w tekstach. 

Zanim naplujesz mi w twarz...

Pod koniec września ukazała się nowa płyta zespołu Strachy Na Lachy "Przechodzień o wschodzie". W najbliższą sobotę zespół będzie ją promował koncertem w hali nr 2 MTP.

Rewolucyjny plakat

Teatr Ósmego Dnia w setną rocznicę rewolucji październikowej powraca do tematu wojny.

Bliskie spotkanie z Björk

Wystawa  "Björk Digital", zrealizowana w technologii Wirtualnej Rzeczywistości, po prezentacji w największych artystycznych metropoliach świata, takich jak Los Angeles, Londyn czy Tokio, zawitała do Poznania. Björk za pomocą VR skraca dystans między sobą a widzami, zapraszając nas na kameralne spotkanie.

Najważniejsza w rysowaniu jest wyobraźnia

Jak powstaje ilustracja? Co trzeba wiedzieć o mieszkańcach lasu, by ich namalować? Do czego służy wyobraźnia? O tym wszystkim opowiadała małym uczestnikom Festiwalu Literatury dla Dzieci Emilia Dziubak, ilustratorka literatury dziecięcej.

Przylądek Kasdepke

Kiedy był dzieckiem, bał się słowa "miłość", śmieszyła go "pupa", a określenie "ładne" wydawało się niemęskie. Grzegorz Kasdepke, autor m.in. książki "Bon czy ton" i twórca postaci detektywa Pozytywki, był gościem trzeciego dnia Festiwalu Literatury dla Dzieci.

W samym środku weneckiego karnawału

Rewia rodem z paryskiego Folies Bergère, burleska, commedia dell'arte, wenecki karnawał, projekcje wideo, imponujące kostiumy, których nie powstydziłyby się garderoby największych scen operowych świata. To wszystko mieści się na niewielkiej scenie Teatru Muzycznego w jednym, dwugodzinnym spektaklu. "Nine" w reżyserii Jacka Mikołajczyka imponuje rozmachem, ale może zmęczyć nadmiarem bodźców.

Rozważnie i romantycznie

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus stanowi jakość, o której może marzyć wiele zespołów. Ich wykonania cenione są w Polsce i na świecie, a nazwisko Duczmal stało się synonimem arcyciekawych interpretacji. 

Nudna księżniczka

Iwona, księżniczka Burgunda, czyli otwarcie sezonu w Teatrze Nowym lub o formie w czasach reformy.

PROSTO Z EKRANU. Pełna sala, pusty śmiech

Złota Palma na festiwalu w Cannes i lawina zachwytów. Taki oddźwięk niesie ze sobą najnowsza czarna komedia Rubena Östlunda, 2,5-godzinny pastisz rozpisany na współczesne społeczeństwo i nowoczesną sztukę. Znakomicie oddaje gogolowską puentę "Z kogo się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie". Szkoda tylko, że śmiechu nie wystarcza do końca.

Rozkminianie rzeczy elementarnych

Osiedlowa ławka. Na niej - cztery nastolatki, każda o dosyć wyraźnie zarysowanej charakteryzacją osobowości. Razem z nimi nuda, złowieszcza, destrukcyjna nuda, którą próbują zabić okrutną zabawą.

Życie to nie teatr

Czterech "Wikingów" i czterech profesjonalnych aktorów wystarczy, by stworzyć pełnowymiarowy spektakl. W dodatku komediowy, co jak wiadomo jest o wiele trudniejsze. I mimo że na scenie wybrzmiewa nawet Szekspir, a akcja dzieje się poniekąd w teatrze, Sztama opowiada o życiu poza sceną, które jest o wiele trudniejsze i bardziej złożone niż to wykreowane przez dramaturgów.

Poeta poza tradycją...

...a na pewno poza tradycją literacką, która jest nam znajoma. Poza romantyzmem, oświeceniem, poza awangardą. Na kolejnym spotkaniu w ramach "Czytnika" w Teatrze Nowym Szczepan Kopyt umiejscowił się w alternatywnej tradycji tekstowej.

FESTIWAL GRANDA. Kwiaty, czekoladki albo pogotowie

Podczas jednego z ostatnich spotkań tegorocznej edycji festiwalu rozmawiano m.in. o poczuciu humoru, mordowaniu mężczyzn, blogerach-męczennikach i martwym kocie... Spotkanie z recydywistami polskiej komedii kryminalnej - Olgą Rudnicką,  Alkiem Rogozińskim i Martą Obuch poprowadziła Anna Misztak, redaktor naczelna portalu Lubimyczytać.pl.

PROSTO Z EKRANU. Jak zostałem kanibalem

Doniesienia o omdleniach podczas seansów "Mięsa" traktuję wyłącznie jak sztuczkę marketingową, bowiem danie zaserwowane przez Julię Ducournau z pewnością nie jest na tyle krwiste, by wywołać rewolucje żołądkowe u widza choć trochę zaznajomionego ze smakami współczesnego body horroru. Owszem, francuska reżyserka pobudza zmysły, ale bez uciekania się do bezmyślnego rzucania tatarem w obiektyw kamery.

1 91 Strona 92 93 94 95