Kultura w Poznaniu

Film

PROSTO Z EKRANU. Fałszywi prorocy

Rzadko kiedy kinowa premiera staje się doniosłym wydarzeniem społecznym. W ostatnich latach na pewno była nim oscarowa "Ida" Pawła Pawlikowskiego, z pewnością również "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego - dyskusja na temat obu wymienionych dzieł dalece wykroczyła poza filmowy świat, a komentarze i opinie równie wartko płynęły z ust dziennikarzy, jak i polityków. Jednak medialny szum wywołany premierą "Kleru" - najnowszego filmu Smarzowskiego - nie ma na gruncie polskim precedensu.

Astrid Lwie Serce

Pernille Fischer Christensen kreśli przed nami portret dziewczyny, która zmienia się w trakcie filmu w dojrzałą kobietę w czasach, gdy prawa wyborcze dla kobiet były nowinką, a mężatka nie mogła założyć sobie konta w banku bez zgody męża. O filmie "Młodość Astrid", który w piątek wchodzi do kin, pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Między ekranami

Trzymający w napięciu thriller o zaginionej dziewczynie, który w całości rozgrywa się za pomocą urządzeń elektronicznych? To musi budzić ciekawość. Widzowie z pewnością docenią wizjonerski debiut Aneesha Chaganty'ego, podobnie jak zrobiło to jury festiwalu Sundance.

Za dużo popkultury

"Można, w zależności od interpretacji, uznać Tajemnice Silver Lake albo za hołd złożony amerykańskiej popkulturze, albo za jej szyderczą krytykę" - o najnowszym filmie Davida Roberta Mitchella pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Wojny rasowe

W latach 90. Spike Lee uznawany był za guru kina niezależnego, ale w ostatniej dekadzie próżno szukać w jego filmografii wartościowych dzieł pokroju "Rób, co należy" czy "Malcolm X". Po dłuższej przerwie jednak amerykański reżyser wraca do tematyki nienawiści rasowych i to z niebylejaką historią - na tapet wziął bowiem prawdziwy przypadek Rona Stallwortha, który w latach 70. jako pierwszy czarnoskóry dołączył do Ku Klux Klanu.

PROSTO Z EKRANU. Książki mogą być niebezpieczne

"Księgarnia z marzeniami" to wprawdzie film obecny już od jakiegoś czasu na ekranach kin, jednak na tyle wart zobaczenia, że nie sposób go pominąć w tym cyklu. Dlaczego? Obraz Isabel Coixet ma w sobie powiew świeżości, którego dawno nie było w kinie. Mimo, że jego akcja toczy się powoli, dialogi niespiesznie, a całość dotyczy czegoś tak prozaicznego (czyżby?) jak książki.

Pięć twarzy Ingmara Bergmana

Z okazji setnej rocznicy urodzin niekwestionowanego mistrza kina artystycznego w lipcu zainaugurowano międzynarodowy projekt "Bergman100". W jego ramach (i poza nim) wiele inicjatyw utrwala pamięć o Mistrzu. W Poznaniu o Bergmanie przypomnimy sobie we wrześniu dzięki przeglądowi filmowemu w Kinie Pałacowym.

Taniec ze śmiercią

Reżyser obsypanego nagrodami Libanu, powraca do tematyki losów żydowskich żołnierzy walczących na wojnie z Arabami. I podobnie jak poprzednio patrzy na dramat młodych chłopaków, pełen wątpliwości co do sensu ich poświęcenia. Pewnie dlatego, że sam walczył w pierwszej wojnie libańskiej, w czerwcu 1982 roku, i nie pogodził się z wojenną propagandą. O filmie "Fokstrot", który w piątek wchodzi do kin, pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Niskie loty

"Nie pomyl filmu!" - desperacko krzyczał plakat "Dywizjonu 303. Historii prawdziwej", który miał premierę dokładnie dwa tygodnie po wejściu do kin konkurencyjnego "303. Bitwa o Anglię". Ponieważ druga z wymienionych, brytyjska produkcja pozostawiła spore poczucie niedosytu, nadal można było z nadzieją wyczekiwać historii godnej polskich asów przestworzy. Czy ostatecznie było warto?

PROSTO Z EKRANU. Mega rozczarowanie

Fani "Szczęk" będą zawiedzeni. Film "The Meg", który od piątku możemy oglądać w kinach, nawet w najmniejszym stopniu nie budzi tych emocji, co dawna opowieść o rekinie ludojadzie zagrażającym człowiekowi i naszym odwiecznym pojedynku z naturą. A przecież skoro tym razem rekin jest znacznie większy, to i nasze oczekiwania mają prawo być spore.

PROSTO Z EKRANU. Ułani przestworzy

Polskie kino historyczne powoli się odradza. Mieliśmy całkiem niedawno "Miasto 44", "Wołyń" i "Historię Roja" i każdy z tytułów, z różnych względów, był szeroko dyskutowany. Tym razem, w odstępie dwóch tygodni, wchodzą do kin dwa filmy o legendarnym dywizjonie 303 - pierwszy, będący brytyjsko-polską koprodukcją, możemy od piątku oglądać w kinach.

PROSTO Z EKRANU. Legenda wiecznie żywa

Najnowszy film Terry'ego Gilliama po ćwierćwieczu trafił w końcu na ekrany kin. "Człowiek, który zabił Don Kichota" to obraz sygnowany zarówno hasłem "przygoda", jak i "science fiction", choć z tym ostatnim ma zgoła niewiele wspólnego. Już bliżej mu do malowniczej baśni dla dorosłych, która moim zdaniem nie zachwyci jednak każdego.

Przełamując smętne schematy

Przez pół roku kino Muza świętuje swoje 110-lecie. Kluczem do tej rocznicy są kultowe tytuły, do których kinomani żywią prostą miłość. A sierpniowe pokazy upłyną pod znakiem aktorów - Audrey Hepburn i Robina Williamsa.

Punk not dead?

- "Jak rozmawiać z dziewczynami" znajduje się pomiędzy kinem dla szerokiej publiczności a wcześniejszą czupurną twórczością Mitchella - o najnowszym filmie Johna Camerona Mitchella pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Mały, ale wariat

Po "Avengers: Wojnie bez granic" i oczekiwaniu na prawdziwą ucztę, czyli wielki finał, który będzie miał wpływ na losy całego wszechświata, włodarze MCU serwują słodką przystawkę - małą, lekkostrawną, niepozorną pod względem zarówno doniosłości wydarzeń i ich wpływu na całe uniwersum, jak i rozmiaru bohaterów.

A jednak się dzieje

Trzecia edycja Nic Się Tu Nie Dzieje odbędzie się pod hasłem "Versus Reality". Stanąć oko w oko z rzeczywistością pozwolą przedpremierowe pokazy najlepszych filmów. Hasło to można również zinterpretować inaczej i na jeden wieczór z rzeczywistości się wypisać, przeistaczając się w swojego ulubionego superbohatera. Ograniczeniem będzie wyłącznie własna wyobraźnia.

Wakacje z duchami

Kluczem do konstrukcji całego obrazu, zarówno fabuły, jak i zdjęć, jest kaplica Sansevero, legendarna XVII-wieczna świątynia, gdzie mieszają się porządki masońskie z katolickimi, kabała z alchemią. O filmie "Neapol spowity tajemnicą" pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Pomysł to za mało

Steven Soderbergh realizując Niepoczytalną postanowił tym razem zabrać nas do klaustrofobicznego świata amerykańskiej opieki psychiatrycznej, który potrafi wywołać gęsią skórkę, tym bardziej, kiedy oglądamy go z bardzo bliskiej odległości. Autor tak głośnych filmów jak Traffic, Erin Brockovich czy Wielki Liberace nie stanął jednak na wysokości zadania.

Benvenuti in Italia

Długie plaże Adriatyku i Ligurii czy zielona Toskania? A może jednak Sycylia albo Alpy? W CK Zamek nie musisz wybierać. "Włoskie wakacje na ekranie" to siedem filmów w pięć dni. Wyjątkowa oferta dla par i singli. Pierwszy seans z cyklu już 27 lipca. Bilety tylko 10 zł!

PROSTO Z EKRANU. Historia szyta na miarę

"McQueen" przypomina nieco "Amy" Asifa Kapadii - za pomocą bogactwa materiałów archiwalnych przybliża wybitną jednostkę ze świata kultury. Pokazuje, że za tonami blichtru i światłem reflektorów potrafi czaić się nieprzenikniony mrok, a za sukcesem idzie skrzętnie ukrywane poczucie samotności, które niejednokrotnie kończy się tragedią.

1 29 Strona 30 31 32 33